Nowoczesne technologie dla ekologicznych budynków – rewitalizacja XIX-wiecznego gospodarstwa możliwa dzięki innowacyjnej izolacji ISOVER
Hotel „W obłokach” to doskonały przykład udanego połączenia innowacyjności z szacunkiem do tradycji. Zaniedbane, XIX-wieczne budynki gospodarcze, dzięki determinacji i nieszablonowemu podejściu inwestorów, zachowały swój historyczny charakter a jednocześnie zyskały nową funkcję, stając się kameralnym miejscem do wypoczynku.
W renowacji obiektu kluczowa rolę odgrywało zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym materiałów zwiększających efektywność energetyczną budynku i mających minimalny wpływ na środowisko, takich jak wełna szklana z welonem ISOVER MULTIMAX 30 PRO. Z jej pomocą udało się stworzyć obiekt, który nie tylko zachwyca wyglądem i funkcjonalnością, ale też jest przejawem troski o naturę i wyrazem odpowiedzialnego podejścia do projektowania.
Hotel „W obłokach” w Komarnie w trakcie rewitalizacji ©PORT Architekci
© ISOVER
Z szacunkiem dla historii, z myślą o przyszłości
Hotel „W obłokach” położony jest w niewielkiej wsi Komarno, u podnóża Skopca, najwyższego szczytu Gór Kaczawskich będących częścią Sudetów. Malownicza lokalizacja oraz szacunek inwestorów, architektów Martyny i Marcina Kolanus, do historii podupadłego gospodarstwa sprawiły, że stworzone przez nich miejsce urzeka spokojem i pozwala na kontakt z naturą i ucieczkę od miejskiego gwaru. Uzyskanie takiego efektu wymagało jednak ogromnej cierpliwości i determinacji, gdyż renowacja zaniedbanego, ponad 150-letniego obiektu wiązała się z wieloma wyzwaniami. Największym z nich było zatrzymanie postępującej degradacji budynku, który znajdował się w bardzo złym stanie i wymagał natychmiastowej interwencji.
Oprócz wymiany więźby dachowej, która nie była w stanie utrzymać nowego dachu, konieczne było zabezpieczenie fundamentów i wykonanie drenażu wokół gospodarstwa. Inwestorzy zdecydowali się też na usunięcie ceglanego wypełnienia z sześciu istniejących bram gospodarczych i tym samym otwarcie wnętrz na otaczającą budynek przyrodę. Dodatkową korzyścią tego zabiegu była możliwość maksymalnego doświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem. A to wszystko z uwzględnieniem nowej funkcji i zachowaniem historycznego charakteru obiektu.
ISOVER MULTIMAX 30 PRO
© ISOVER
Ekologia na pierwszym planie
Założeniem, które przyświecało inwestorom, było również dążenie do zrównoważonego rozwoju i maksymalne ograniczenie wpływu inwestycji na środowisko. Z tego względu postawiono na renowację istniejącego już budynku zamiast wyburzania go i postawienia w jego miejsce nowego obiektu. Rewitalizacja pozwoliła bowiem nie tylko zmniejszyć zużycie materiałów budowlanych i tym samym zredukować ślad węglowy, ale też stała się szansą na przywrócenie gospodarstwu dawnego blasku.
Tak ambitne podejście wiązało się z koniecznością zastosowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań, także w zakresie izolacji. Nic więc dziwnego, że wybór padł na najbardziej energooszczędny materiał izolacyjny z wełny mineralnej dostępny na rynku – ISOVER MULTIMAX 30 PRO. Dzięki rekordowo niskiej lambdzie λ = 0,030 [W/mK] produkt zapewnia najskuteczniejszą izolację termiczną, co przekłada się na znaczne ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do ogrzewania zimą i chłodzenia latem.
Wizualizacja wnętrz hotelu „W obłokach” w Komarnie ©PORT Architekci
© ISOVER
„Jako architekt pracuję przy projektach nowych budynków, jak również przy termomodernizacji budynków istniejących. W obu przypadkach odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych jest kluczowy, aby spełnić wysokie wymagania w zakresie ograniczenia zużycia energii do ogrzewania budynków, które ma znaczący wpływ na redukcję emisji CO₂ w Polsce i w Europie. Przy renowacji hotelu „W obłokach” zwracaliśmy również uwagę na to, jak użyte materiały wpływają na środowisko. To m.in. dlatego zdecydowaliśmy się zastosować wełnę ISOVER MULTIMAX 30 PRO, która występuje w postaci skompresowanych mat i powstaje z wykorzystaniem szkła z recyklingu, a dodatkowo jest produkowana w Polsce, co minimalizuje znacząco ślad węglowy związany z transportem”, podkreśla Marcin Kolanus.
Montaż wełny ISOVER MULTIMAX 30 PRO
© ISOVER
Jeden produkt, wiele korzyści
Wysoka efektywność izolacji to jedno, ale w przypadku obiektów poddawanych renowacji szczególnym wyzwaniem staje się znalezienie rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie istniejącej przestrzeni i zachowanie oryginalnego układu dachu czy stropów. Doskonałe parametry termiczne wełny MULTIMAX 30 PRO to nie tylko gwarancja niższych rachunków, ale też możliwość zastosowania mniejszej grubości izolacji, co było szczególnie ważne przy ocieplaniu poddasza hotelu „W obłokach”, gdzie liczył się każdy centymetr przestrzeni.
Dzięki najniższej lambdzie na rynku rozwiązanie ISOVER pozwala na zmniejszenie grubości izolacji o ponad 18% w porównaniu do materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ =0,039 [W/m2K], co w praktyce pozwala zredukować grubość materiału izolacyjnego aż o 5 cm. To daje efekt w postaci zwiększonej kubatury pomieszczeń, równocześnie spełniając wymagania dot. termoizolacji budynków. Równie istotne z punktu widzenia budynku, który będzie wykorzystywany komercyjnie, było bezpieczeństwo pożarowe. W tym przypadku wełna mineralna także sprawdziła się idealnie, bowiem MULTIMAX 30 PRO jest produktem niepalnym a jego klasa reakcji na ogień to A1. Na docenienie zasługuje też fakt, że rozwiązanie zapewnia dodatkową izolację akustyczną, a dzięki innowacyjnej technologii produkcji włókien wyróżnia się bardzo zwartą strukturą, która umożliwia łatwe i precyzyjne cięcie produktu i zminimalizowanie odpadu na budowie oraz sprawia, że MULTIMAX 30 PRO bardzo dobrze utrzymuje się między krokwiami i nie wymaga sznurkowania. Szczelne wypełnienie izolowanej przestrzeni to z kolei wyższa efektywność energetyczna izolacji i możliwość ograniczenia mostków termicznych.
Doskonałe parametry termiczne wełny MULTIMAX 30 PRO pozwalają na zastosowanie mniejszej grubości izolacji, co jest szczególnie ważne przy ocieplaniu poddaszy
© ISOVER
Z punktu widzenia wykonawcy dużą zaletą był też komfort pracy z produktem. Jednostronne pokrycie wełny welonem szklanym nie tylko ułatwiło prace montażowe (w tym zaznaczanie wymiarów, przejść przepustów kablowych i instalacji), ale też zapewniło wysoką estetykę zaizolowanej przestrzeni i pozwoliło na stworzenie równej, jednolitej powierzchni. Uznanie zyskała też praktyczna etykietorączka, która ułatwiała wnoszenie wełny na poddasze. Warto przy tym podkreślić, że wełna MULTIMAX 30 PRO pozostaje komplementarna ze wszystkimi dostępnymi systemami suchej zabudowy marek ISOVER i RIGIPS, m.in. systemami poddasza, ścian działowych czy sufitów podwieszanych. Wybrane rozwiązania obu marek, podobnie jak inne produkty z portfolio Grupy Saint-Gobain, zostały zresztą zastosowane w inwestycji ułatwiając dobór odpowiednich produktów i pozwalając zwiększyć efektywność prac budowlanych.
Więcej informacji na stronie firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. ISOVER w portalu A&B.