Projektanci nieustannie poszukują nowoczesnych rozwiązań technicznych, które poprawiają wydajność i komfort użytkowania budynków. Jednym z coraz chętniej stosowanych materiałów jest szkło. Występujące w znacznym procencie w elewacji może powodować przegrzewanie się pomieszczeń. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu szkieł przeciwsłonecznych.
Nowoczesny, mocno przeszklony budynek
© Pexels
Zamiast klimatyzacji
Szyby przeciwsłoneczne to rozwiązanie idealne w przypadku budynków nowoczesnych, które posiadają duże przeszklenia. Wykorzystanie tutaj tradycyjnych szkieł, może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Promienie słoneczne z czasem będą też powodować blaknięcie kolorów mebli i ścian wewnątrz budynku. W upalne dni możemy być zmuszeni do chłodzenia pomieszczeń, co zwiększy nasze rachunki za energię elektryczną. Szyby blokujące częściowy dostęp światła mogą stać się więc doskonałym, alternatywnym rozwiązaniem.
Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym budynku
© Pexels
Rodzaje szyb przeciwsłonecznych
Szyby przeciwsłoneczne są w stanie zatrzymać nawet 50-75% energii słonecznej, jednak niektóre z nich mogą być też nieco mniej trwałe od standardowych. Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje takiego szkła:
– absorpcyjne, inaczej nazywane antisol. Jest produkowane ze szkła float, barwionego w masie. Za jego sprawą przepuszczalność światła maleje do poziomu 32-72% zależnie od grubości i koloru szyby. Dostępne są transparentne szyby w odcieniach szarości, brązów, niebieskości oraz zieleni, co może przy okazji mieć pozytywny wpływ na estetykę wnętrza. Takie szkło silnie się nagrzewa, pochłaniając część energii słonecznej, a następnie rozpraszając ją na zewnątrz. Stosowane jest jako zewnętrzna szyba w zestawie szyb zespolonych,
– refleksyjne, nazywane reflex lub stopsol, posiada cienką powłokę z tlenków metali lub metali szlachetnych, która niczym lustro odbija część energii słonecznej. Jednocześnie może być to dodatkowa ochrona domu przed złodziejami, którzy będą mieli problem z zajrzeniem przez okna do wnętrza domu,
– selektywne – szkło ma błękitny odcień, a pomiędzy dwiema szybami występuje Argon, który ogranicza przenikanie promieni słonecznych oraz poprawia izolacyjność cieplną o około 20%.
Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym budynku
© Pexels
Koszty szyb przeciwsłonecznych
Choć szyby przeciwsłoneczne w efekcie obniżają opłaty związane z instalacją oraz użytkowaniem klimatyzacji, musimy liczyć się z kosztami zakupu tego typu szkła okiennego. Wyniesie nas to około 20-30% więcej niż w przypadku szyb przezroczystych. Latem jednak zdecydowanie poprawi to komfort przebywania w danym pomieszczeniu.