Małe przytulne mieszkanko, modna kawalerka dla studenta, mikro domek modułowy – jak urządzić wnętrze o ograniczonym metrażu? Jak się okazuje, wystarczy odrobina pomysłowości oraz starannego zaplanowania. Poznaj nasze pomysły na umeblowanie małego mieszkania.
Małe mieszkanie nowym trendem
Zgodnie z najnowszymi danymi Polacy przedkładają prawo do własności mieszkań nad ich metrażem. Z roku na rok na jednego mieszkańca przypada mniej powierzchni użytkowej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2021 roku średnie mieszkanie miało ok. 50 m2, jednak duża część rodzin żyje na znacznie mniejszej przestrzeni.
Innym zjawiskiem, które jeszcze bardziej napędza proces „kurczenia się” mieszkań, jest popularność mikroapartamentów i mikrokawalerek. Z założenia są one przeznaczone głównie na krótki wynajem, dla studentów, pracowników lub jako alternatywa dla hoteli. Funkcjonalnie i modnie urządzone mieszkanka to dla właściciela gwarancja zysku, a dla wynajmującego wygoda, zwłaszcza jeśli lokal położony jest blisko centrum.
Oprócz mieszkań warto wspomnieć tu choćby o mikrobudownictwie jednorodzinnym, czego najlepszym przykładem są domy do 35 m2. Łączą one w sobie niższe koszty budowy ze swobodą posiadania własnych czterech kątów.
Mikroapartamenty i kawalerki wzbudzają duże zainteresowanie zwłaszcza wśród studentów oraz osób pracujących.
Fot.: Unsplash ©/Patrick Perkins, archiwum autorki
Jakie meble do małego mieszkania? Poznaj najciekawsze rozwiązania
W jaki sposób zaoszczędzić małą przestrzeń? Jak się okazuje, wiele z dzisiejszych rozwiązań jest nam już doskonale znana. W końcu meblościanki, rozkładane biurka, półkotapczany i amerykanki były niemal podstawowym wyposażeniem mieszkań w czasach PRL.
Dziś wydaje się, że obok funkcjonalności jeszcze większe znaczenie ma design. I nie ma w tym niczego złego – chcemy, by nasze wnętrza wychodziły poza ramy standardowego „ekonomicznego” mieszkania i robiły wrażenie.
Pisaliśmy już o tym, czy można dobrze urządzić mikroapartament. Teraz poznaj inspirujące pomysły na meble do małego M.
Meble rozkładane, czyli o łóżkach
Wybór mebli do małego M to szereg kompromisów. Musisz wybierać wyposażenie, które jest niezbędne dla Ciebie, zamiast kierować się wyłącznie ich wyglądem. Wygodne łóżko to oczywiście mebel, którego nie może zabraknąć w mieszkaniu. Jednak warto zdecydować się na rozwiązanie, które pozwoli Ci się porządnie wyspać, a jednocześnie zaoszczędzić miejsce.
Jedną z możliwości jest kanapa z funkcją spania, która może skutecznie pełnić funkcję jedynego łóżka w kawalerce lub stanowić dodatkowe miejsce wypoczynku np. dla drugiego lokatora, lub gości. Co więcej, kanapa będzie jednocześnie pojemnikiem na pościel, poduszki czy dodatkowe koce.
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się zabudowane łóżka, tzw. łóżka Murphy'ego, znane u nas jako półkotapczany. Dziś ten relikt z czasów PRL powraca w nowej odsłonie jako modny i funkcjonalny mebel.
Istnieje wiele możliwości montażu takiego łóżka, które po złożeniu „chowa się” w ścianie lub imituje szafę.
Fot.: iStock ©/fizkes, archiwum autorki
Meble piętrowe
W przypadku pokojów gościnnych oraz dziecięcych dobrym pomysłem będą łóżka piętrowe, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni aż do sufitu. Co ciekawe, nie zawsze muszą być to dwa poziomy łóżek. Przy odpowiednim projekcie można stworzyć nawet trzypoziomowy pokój dla dziecka. Jednym z ciekawych rozwiązań dla małego pokoju, jest łóżko na piętrze oraz zagospodarowanie miejsca pod nim, np. poprzez umieszczenie tam biurka, komody lub toaletki.
Jeśli sufit małego M ma co najmniej 4 metry, warto zastanowić się nad budową antresoli, która zapewni dodatkową przestrzeń do pracy lub będzie pełnić funkcję sypialni.
Innym sposobem maksymalnego wykorzystania miejsca w ciasnym mieszkaniu, zwłaszcza w części kuchennej, jest zabudowa pod sam sufit. W małych kuchniach każdy centymetr przestrzeni jest ważny, a wysokie szafki umożliwiają swobodne przechowywanie zarówno naczyń, żywności, jak i sprzętów AGD.
Łóżka piętrowe sprawdzą się nie tylko w pokojach dziecięcych. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie w małej sypialni dla gości.
Fot.: iStock ©/Victoriia Kovalchuk, archiwum autorki
Meble-puzzle
Meble przypominające układanki od lat królują na targach wnętrzarskich. Są funkcjonalne, zabawne, efektowne i doskonale nadają się do małych wnętrz. Dzięki temu, że składają się z modułów, można je dowolnie ustawiać, łączyć, a ilość elementów dopasować do rozmiaru i kształtu pomieszczenia.
Popularnym przykładem zastosowania mebli modułowych są sztaplowane stoliki kawowe, które idealnie mieszczą się jeden pod drugi i mogą być rozkładane w razie potrzeby. W nowoczesnych aranżacjach ciekawie prezentują się kanapy i sofy imitujące klocki, które można zestawiać ze sobą w dowolny sposób.
Wybierając meble modułowe, możesz dostosować liczbę elementów oraz sposób ich rozmieszczenia do wymiarów swojego wnętrza.
Fot.: Unsplash ©, archiwum autorki
Meble na kółkach
Kiedy jedno pomieszczenie służy zarówno pracy, jak i odpoczynkowi, warto postawić na meble, które łatwo przesuwać. Modele na kółkach sprawdzą się jednak nie tylko jako wyposażenie home office. Oprócz stolików warsztatowych i biurek niezwykle przydatne są, chociażby „ruchome” stoliki do kawy, które po zakończonym podwieczorku można odsunąć pod ścianę.
Ciekawym rozwiązaniem w małych kuchniach są z kolei szafki na kółkach, których umiejscowienie łatwo zmieniać bez konieczności demontażu całej zabudowy. W ten sposób można nawet osiągnąć efekt kuchennej wyspy!
Wykorzystaj funkcjonalność mebli na kółkach. Wystarczy kilka ruchów, a stolik do kawy zamieni się w szafkę, półkę czy podnóżek.
Fot.: iStock ©/Olga Evtushkova, archiwum autorki
Meble na wymiar
Jeśli zależy Ci na efektywnym wykorzystaniu każdego dostępnego centymetra w mieszkaniu, najlepszym pomysłem jest zamówienie mebli na wymiar. W ten sposób dopasujesz wyposażenie do rozmiarów wnętrza, a nie odwrotnie. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy pomieszczenie ma nieregularne kształty lub położone jest na poddaszu.
Chociaż meble na wymiar wiążą się z większym wydatkiem niż w przypadku zakupu gotowych produktów ze sklepu, taka inwestycja na dłuższą metę wydaje się bardziej opłacalna. Mieszkania zaaranżowane „z pomysłem” są również atrakcyjniejsze na rynku wtórnym.
Meble robione na zamówienie pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zwłaszcza w przypadku skosów czy miejsc pod schodami.
Fot.: Unsplash ©, archiwum autorki
Sprytne schowki
Aranżacja małego M wymaga dużej dozy pomysłowości. Korzystaj z inspiracji i lifehacków znalezionych w Internecie, np. na portalu PdD, oraz rozwiązań proponowanych przez designerów.
Do salonu wybierz wygodne pufy, które nie tylko łączą w sobie funkcjonalność fotela, podnóżka i stolika, ale często kryją w sobie dodatkowo pojemny schowek.
Oszczędzaj miejsce, także planując umeblowanie garderoby lub kuchni na wymiar. Zamiast wykończenia pustych przestrzeni listwami, lepiej jest wykorzystać je jako wąskie półeczki lub ukryte szuflady. Sprawdź również, jak urządzić mini spiżarnię bez konieczności aranżowania nowego pomieszczenia.
Odsłonięte półki i regały mogą pełnić funkcję użytkową, jak i stanowić ozdobę pokoju, nadając mu przytulnego charakteru.
Fot.: AdobeStock ©, archiwum autorki
Mobilne podziały przestrzeni
Otwarte przestrzenie są sposobem na optyczne powiększenie wnętrza, jednak kosztem utraty prywatności. Kompromisem mogą być tu mobilne ścianki działowe, podobne, jakie stosuje się w pomieszczeniach biurowych. Alternatywnie warto wykorzystać parawany, które oprócz tego, że skutecznie odgrodzą strefę wypoczynku od kuchni, nadają wnętrzu przytulnego klimatu.
Innym sposobem na dzielenie przestrzeni są szerokie regały. Zyskujesz tu zarówno przegrodę, jak i miejsce do przechowywania książek, dokumentów, czy nawet telewizora.
Małe wnętrze możesz podzielić za pomocą mobilnych ścianek działowych lub parawanów. Wybieraj jasne lub półprzeźroczyste materiały, które nie przytłoczą pomieszczenia.
Fot.: iStock ©/vicnt, archiwum autorki
Urządzasz małe mieszkanie? Poznaj przydatne porady
Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym metrażem, wciąż możesz stworzyć wygodne i stylowo urządzone mieszkanie. Podczas aranżacji małego M pamiętaj o tych wskazówkach:
-
jasne kolory – jak głosi stara zasada: jasne optycznie powiększa, ciemne pomniejsza. Do ścian i mebli wybieraj jasne, subtelne kolory farb i tapet;
-
miękkie krawędzie – zaokrąglone formy w przypadku stolików, foteli i kanap nadają lekkości oraz dobrze dopasowują się do małych wnętrz;
-
regały i wieszaki – wykorzystuj powierzchnię ścian do przechowywania płaskich przedmiotów: składanych krzeseł, a nawet rowerów;
-
meble rozkładane – wybieraj ławy i kanapy, które można rozkładać, zwłaszcza gdy przyjmujesz gości;
-
mądre umeblowanie – nie oznacza to ascetycznej skromności, ale warto unikać nagromadzenia ozdób. Zamiast tego postaw na kilka wyrazistych dekoracji.
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji na temat mebli!
Opracowanie: BEATA LEŚNIEWICZ