Letnie upały to nie jedyny czas w roku, kiedy klimatyzacja się przydaje. Stała instalacja całoroczna to inwestycja, którą warto ponieść, by podnieść komfort mieszkania. Sprawdzamy, jakie funkcjonalności oferują nowoczesne systemy.
Jak działa klimatyzacja całoroczna?
Klimatyzacja jest systemem, który służy do regulowania temperatury, wilgotności i czystości powietrza w pomieszczeniach. Głównym celem klimatyzacji jest utrzymanie komfortowych warunków środowiskowych wewnątrz budynku, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Klimatyzacja całoroczna umożliwia zarówno chłodzenie pomieszczeń w gorące dni, jak i ogrzewanie ich w chłodniejszych okresach. Działa jako jedno urządzenie, które zapewnia komfort termiczny przez cały rok, eliminując konieczność posiadania oddzielnych systemów chłodzenia i ogrzewania.
Instalacja oparta na pompie ciepła jest bardziej energooszczędna niż tradycyjne systemy grzewcze, takie jak piece gazowe czy elektryczne. Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną dostępną w powietrzu zewnętrznym lub wodzie, aby ogrzewać pomieszczenia, co może przynieść oszczędności energii i obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Pompa ciepła z funkcją klimatyzacji jest urządzeniem, które wykorzystuje zasadę przepływu ciepła, aby zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenia. Podczas chłodzenia, pompa ciepła z klimatyzacją pobiera ciepło z pomieszczenia i odprowadza je na zewnątrz, aby obniżyć temperaturę powietrza wewnątrz.
© Magda Habel
Klimatyzacja całoroczna może równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniach, zapewniając jednolitą temperaturę i wilgotność na całym obszarze. To eliminuje miejsca, w których powstają gorące lub zimne punkty, zapewniając większy komfort dla użytkowników.
Wiele systemów klimatyzacji całorocznej jest wyposażonych w zaawansowane filtry powietrza, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, bakterie czy wirusy. To szczególnie korzystne dla osób cierpiących na alergie lub astmę, ponieważ poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.
Nowoczesne systemy klimatyzacji całorocznej są zaprojektowane tak, aby działały cicho i nie zakłócały spokoju w pomieszczeniach. Dzięki temu można cieszyć się komfortem termicznym bez hałasu i dyskomfortu.
Wielu producentów oferuje intuicyjne panele sterowania, które umożliwiają łatwą obsługę i regulację ustawień klimatyzacji całorocznej. Można również zdalnie sterować systemem za pomocą smartfonów lub innych urządzeń, co zwiększa wygodę i kontrolę użytkownika.
Dlaczego warto zainstalować klimatyzację w domu?
Klimatyzacja w mieszkaniu przestała być luksusem. Jest standardem, który sprawia, że nasze domy są bardziej komfortowe i zdrowsze. Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji, nasz poradnik pomoże Ci podjąć decyzję.
Klimatyzacja tradycyjna oraz całoroczna, działająca na zasadzie pompy ciepła nie wymaga dużej ingerencji w wystrój. Elementy, które muszą znaleźć się na ścianach są dziś bardzo estetyczne.
Fot.tianya1223 © Pixabay
Środowisko o kontrolowanej temperaturze
Najważniejszym powodem, dla którego warto zainwestować w klimatyzację, jest uzyskanie kontrolowanej temperatury w pomieszczeniu mieszkalnym.
Będziesz mógł mieć w swoim mieszkaniu dowolną temperaturę lub stałą przez cały rok. Latem możesz chłodzić pomieszczenie, natomiast kiedy przyjdą chłody, ale sezon grzewczy jeszcze się nie rozpocznie — ogrzejesz je za pomocą klimatyzatora z funkcją grzania.
Komfort wypoczynku i snu
Klimatyzacja tworzy o wiele szczęśliwsze miejsce do życia bez używania wentylatorów, które są głośne i nieefektywne. Codzienne obowiązki w upalny dzień nie będą już wiązać się z dużym wysiłkiem. Pracujesz w domu? Udowodniono, że klimatyzacja poprawia produktywność i koncentrację. W przeciwieństwie do głośnego wentylatora.
Ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort jest wilgotność w pomieszczeniu. Klimatyzatory regulują ilość wilgoci w powietrzu. Jeśli wybierzesz model z osuszaczem dodatkowo będziesz mógł korzystać z tej funkcjonalności w okresach zwiększonej wilgotności powietrza. Kiedy jesienią i zimą suszysz pranie w mieszkaniu możesz korzystać z funkcji osuszania. Nie tylko pomoże zmniejszyć wilgotność powietrza, ale również przyspieszy proces suszenia prania.
Pompa ciepła z klimatyzacją jest wyposażona w termostat, który umożliwia regulację temperatury w pomieszczeniu. Możesz ustawić żądaną temperaturę, a pompa ciepła będzie dostosowywać swoje działanie, aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie.
Fot. Lisaphotos195 © Pixabay
Lepsza jakość powietrza
Dzisiejsze klimatyzatory są wyposażone w oczyszczające powietrze systemy filtracji, które oczyszczają powietrze z kurzu i cząstek brudu, alergenów (takich jak pyłki i sierść zwierząt domowych) oraz innych bakterii, co jest korzystne dla osób cierpiących na alergie lub choroby układu oddechowego. Utrzymują również niski poziom wilgotności i zapewniają dobrą wentylację domu. Dodatkową zaletą korzystania z klimatyzacji jest zmniejszenie liczby insektów w mieszkaniu. Niektóre gatunki owadów nie czują się dobrze w niższych temperaturach.
Zapobieganie chorobom związanym z przegrzaniem
W wyniku przegrzania organizmu podczas upałów Twój stan zdrowia może nagle się pogorszyć. Udar i odwodnienie to stany zagrożenia życia, które najczęściej dotykają małe dzieci i osoby starsze. Warto zainwestować w klimatyzację w domu, aby lepiej chronić się przed konsekwencjami upałów.
Ochrona mebli i wyposażenie mieszkania
Ciepło, a zwłaszcza wilgoć, która często mu towarzyszy, może siać spustoszenie w meblach wszelkiego rodzaju. Drewno zyskuje i traci wilgoć wraz z otaczającym powietrzem, co z czasem prowadzi do wypaczania. Skóra pochłania również wilgoć, która może ostatecznie spowodować gnicie tej stylowej kanapy. A każda tkanina jest podatna na pleśń, która szerzy się w wilgotnym środowisku.
Telefony i komputery, na których polegamy na co dzień, mogą ulec poważnym awariom, gdy temperatura wzrasta, co prowadzi do utraty danych i ogólnie krótszej żywotności. Jeśli w twoim miejscu pracy znajdują się serwery komputerowe, mogą one zostać całkowicie zniszczone lub przynajmniej doznać poważnych uszkodzeń, jeśli nie będą wystarczająco chłodzone.
Czy wiesz, że możesz otrzymać dofinansowanie do klimatyzacji?
Program Mój Prąd 5.0, który ruszył w kwietniu tego roku przewiduje dotacje na montaż klimatyzacji z funkcją grzania. Klimatyzator, który działa na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze (z funkcją grzania) spełnia wymagania stawiane przez NFOŚiGW. Dopłata dla takich urządzeń wynosi 4400 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych).
Wiesz już, dlaczego warto zainwestować w klimatyzację całoroczną
Instalacja takiego rozwiązania w domu podnosi komfort życia, ale również wartość nieruchomości. Stała temperatura i wilgotność powietrza w domu tworzy zdrowe, przyjazne warunki. Urządzenia tego typu można częściowo sfinansować z dotacji oferowanych przez programy Mój Prąd 5.0 lub Program Czyste Powietrze. Montaż całorocznej klimatyzacji to inwestycja, która zwraca się w formie niższych kosztów eksploatacji budynku.
Mamy dla Ciebie więcej porad na temat klimatyzacji