Premiera z ogromnym potencjałem twórczym:
Nowości Artemide 2021 na targach Supersalone w Mediolanie
Udany początek jesieni: na targach Supersalone w Mediolanie firma Artemide zachwyciła nowościami w zakresie wzornictwa i genialnymi obiektami oświetleniowymi. Włoski producent opraw oświetleniowych wykazał się innowacją w kilku punktach wystawienniczych metropolii designu. Centralnym miejscem imprezy — oprócz terenów wystawowych, salonu Artemide i specjalnej wystawy na cześć Ernesto Gismondi — było nowo otwarte Centrum Wystawowe w siedzibie Pregnana Milanese.
Centrum wystawiennicze zostało zaprojektowane przez pracownię Mario Cucinella Architects. Stale zmieniająca się wystawa umożliwia poznanie światła w całej jego fantazyjnej różnorodności — i odzwierciedla wielkie doświadczenie tej tradycyjnej włoskiej firmy w zakresie badań nad oświetleniem. Wizjonerskie idee oświetleniowe ucieleśniają filozofię Artemide i pokazują, w jaki sposób design, rzemiosło, zrównoważony rozwój i postępowa technologia łączą się w unikalnej symbiozie.
Artemide jest jednym z pionierów nowoczesnego projektowania oświetlenia od ponad 60 lat. Wizja firmy: "The Human Light" — światło jako wzbogacenie życia i dobrego samopoczucia człowieka. Aby zrealizować swoje przyszłościowe cele, firma stale pozostaje w twórczym dialogu z ekspertami, projektantami i planistami. W ten sposób znani architekci, tacy jak Bjarke Ingels Group (BIG), Foster + Partners, Herzog & de Meuron, Davide Oppizzi, Alexander Bellmann i oczywiście Mario Cucinella kształtują aktualny świat produktów Artemide. Tutaj łączy się wyrafinowana estetyka, rozległa wiedza fachowa i intensywne prace badawcze. Podobnie jak w przypadku nowych produktów na rok 2021.
Jedną z tegorocznych atrakcji jest na przykład Tolomeo INTEGRALIS®. Lampa łączy w sobie ikoniczny kształt klasyka z opatentowaną technologią INTEGRALIS®. Jest to efektowne rozwiązanie oświetleniowe, które działa przeciwko mikroorganizmom chorobotwórczym i w ten sposób dezynfekuje oświetlane otoczenie. Jednocześnie technologia ta zapewnia efektywne oświetlenie oraz najwyższej jakości oddawanie barw. W rezultacie powstało rewolucyjne rozwiązanie świetlne znajdujące zastosowanie w miejscach pracy.
Znajdowanie nowych zastosowań dla światła jest tak samo istotnym elementem filozofii firmy jak temat zrównoważonego rozwoju. Artemide oznacza "The Human and Responsible Light". Firma chce wzbogacać życie ludzi a jednocześnie chronić zasoby i brać pod uwagę wpływ światła na środowisko. Oprócz odważnego wzornictwa i wizjonerskiej technologii, centralnymi tematami każdego projektu są efektywność energetyczna, trwałość, wykorzystanie materiałów i ciągły postęp technologii oświetleniowej. Bilans zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa jest regularnie mierzony i publikowany zgodnie z wytycznymi Global Reporting Initiative (GRI). W ten sposób firma Artemide pozostaje wierna swoim wysokim standardom łączenia dobrego światła z potrzebami ludzi i dbania o lepszą przyszłość.
produkty
Katà Métron
Współpraca pomiędzy Mario Cucinella i Artemide zaowocowała systemem oświetleniowym Katà Métron — "właściwym środkiem", który łączy w sobie minimalizm, estetykę i funkcjonalność. Profile aluminiowe modułowego systemu oświetleniowego są wyposażone w technologię Artemide Sharp Refractive, która charakteryzuje się maksymalną wydajnością i redukcją oślepiającego światła. Moduły można łączyć w sposób uniwersalny — liniowo, pod kątem prostym lub 45°. Zainspirowane znaną zasadą Lego, klocki można dowolnie układać w indywidualne konstrukcje, które dopasowują się do każdego pomieszczenia, kształtu i wymiaru. W zależności od schematu kolorystycznego, w kolorze białym, czarnym, niebieskim, żółtym, zielonym i czerwonym, Katà Métron jest oszczędzającym zasoby rozwiązaniem oświetleniowym dla biur, jak również dla szkół i przedszkoli.
Kata Metron
© Artemide
Funivia
Funivia autorstwa Carlotty de Bevilacqua oferuje maksymalną elastyczność w kształtowaniu oświetlenia. Niczym gondole kolejki linowej punktowe reflektory i elementy wiszące modułowego systemu oświetleniowego unoszą się w pomieszczeniu na miedzianym kablu. Kabel służy do rozprowadzania energii i działa jako element nośny. Jest on wyposażony w lampy takie jak A.24, Vector czy Sharp, które są już częścią kolekcji Artemide — to synergia w duchu zrównoważonego rozwoju. Poszczególne elementy są mocowane, a prąd jest pobierany przez specjalne elementy mostkowe, które stykają się z biegunami za pomocą kolców. W przypadku przesunięcia oprawy elastyczna i trwała osłona z polietylenu Kevlar zamyka się samoczynnie. Dzięki temu Funivia pozostaje elastyczna także po pierwszej instalacji. Każda oprawa świetlna może być indywidualnie sterowana za pomocą aplikacji Artemide. Tym projektem Carlotta de Bevilacqua oddaje hołd swojemu zmarłemu mężowi Ernesto Gismondi: dla założycielki Artemide jazda kolejką linową zawsze była w dzieciństwie szczególnym przeżyciem.
Funivia
© Artemide
A.39 Sharp Refracive
A.39 Sharp Refractive, zaprojektowana przez Carlottę de Bevilacqua, to oprawa sufitowa LED z opatentowaną technologią oświetleniową zapewniającą maksymalną wydajność (145 lm/W) przy niewielkich wymiarach. Soczewka została specjalnie zaprojektowana, aby przechwycić 100% światła emitowanego przez diodę LED i kontrolować je z minimalnym rozproszeniem, co daje wydajność ponad 90%. Dzięki wysokiemu strumieniowi świetlnemu, który jeszcze do niedawna był nie do pomyślenia oraz niewielkim nakładom materiałowym, A.39 Sharp Refractive jest kolejnym doskonałym przykładem ochrony zasobów i zrównoważonego rozwoju. System jest zgodny z przepisami dotyczącymi oświetlenia w miejscu pracy.
A.39 Sharp Refractive
© Artemide
Tolomeo INTEGRALIS®
Wraz z lampą biurkową Tolomeo INTEGRALIS® firma Artemide wyposaża kolejny produkt w innowacyjną technologię: za pomocą światła fioletowego w zakresie 405 nanometrów bakterie, pleśnie, drożdże i inne grzyby zostają zahamowane w rozmnażaniu lub nawet zabite. I jest to zupełnie niezauważalne dla ludzkiego oka. INTEGRALIS® zapewnia jednocześnie wydajne oświetlenie i najwyższej jakości oddawanie barw. To innowacyjne rozwiązanie przekształca kultową klasykę w lampę zadaniową nowej generacji. Czy to w biurze, czy w domowym gabinecie, Tolomeo INTEGRALIS® zapewnia stylowe i higieniczne środowisko pracy.
Tolomeo INTEGRALIS®
© Artemide
El Porís
Proste linie i imponujące rozmiary charakteryzują nowoczesny żyrandol El Porís projektu Herzog & de Meuron: trzy kalandrowane okrągłe rury stalowe o obwodzie zwiększającym się z góry na dół są połączone czterema pionowymi wspornikami, tworząc strukturę w kształcie stożka. Średnica dolnego pierścienia wynosi 1,2 metra, wysokość żyrandola prawie 1,5 metra. Mimo prostych geometrycznych linii, El Porís prezentuje się efektownie i ekspresyjnie. Każdy z trzech poziomów wyposażony jest w cztery dowolnie wybrane żarówki na tradycyjne gniazda E27.
El Poris
© Artemide
Bontà
Gwiazda kuchni Davide Oldani wie aż za dobrze, jak ważną rolę odgrywa światło w oddziałującej na zmysły kulinarnym przedstawieniu. Przenośna lampa Bontà jest jego dziełem. Zapewnia nastrojowe oświetlenie stołu i kulinarnych przysmaków oraz zaprasza do interakcji. Jedzenie może być prezentowane w różnych szklanych misach, które są umieszczone na oprawie. Bontà, wykonana z dmuchanego ustnie szkła opalowego, przekonuje doskonałą jakością materiału i jest po prostu wyjątkowa.
Bontà
© Artemide
Takku
Nowa lampa Takku autorstwa Foster+Partners zachwyca ideą "uwolnienia światła" i wyważonym designem. W przeciwieństwie do większości innych przenośnych lamp, jej korpus w kształcie grzybka wykonany jest z metalu dostarczającego szczególnie wysokiej jakości wrażeń dotykowych. Takku działa Do 32 godzin bez podłączenia do zasilania sieciowego, może być używany na wiele sposobów: w biurze, w domu lub na poza nim. Lampa zapewnia przyjemne światło do czytania, które można regulować na trzech poziomach. Wydajna bateria umożliwia ładowanie smartfona przez USB.
Takku
© Artemide
powiększająca się rodzina Gople
Bjarke Ingels Group (BIG) od dawna współpracuje z Artemide i zaprezentowała na Supersalone liczne innowacje. Dzięki Gople Portable, rodzina lamp zyskała mobilne uzupełnienie. W przenośnej lampie zastosowano również technologię dim-to-warm, która uwzględnia ludzki rytm biologiczny i rytm snu, dostosowując składowe koloru do pory dnia.
Innowacyjny system Gople nawiązuje do ikonicznego języka projektowania rodziny Gople i przenosi popularny kształt lampy na szynę. System może być wyposażony w spoty Gople o różnych kątach wiązki świetlnej oraz elementy wiszące zapewniające oświetlenie skupione. W szczególności połączenie z systemem Alphabet of Light (AoL) tworzy ciekawe konstelacje. Podczas gdy rozproszone oświetlenie AoL wypełnia pomieszczenie emocjami, spoty Gople System stawiają wyraźne akcenty świetlne. Gople Outdoor jest dostępny jako oprawa podłogowa, wisząca lub wolnostojąca do użytku zewnętrznego. Zasilanie zapewnia bardzo długi kabel z odporną na wilgoć wtyczką IP. Dzięki niezliczonym możliwościom zastosowania Gople Outdoor jest świetnym kompanem klimatycznego wieczoru pod gołym niebem.
Gople portable
© Artemide
Stellar Nebula
Po sukcesie rodziny Gople BIG ponownie poświęca się tradycyjnemu rzemiosłu dmuchania szkła z Stellar Nebula. Korpus lampy jest wydmuchiwany do formy, a po zakończeniu ponownie podgrzewany w piecu, aż szkło kryształowe prawie się stopi i wytworzy indywidualny, naturalny kształt, który sprawia, że każda lampa jest niepowtarzalna. Następnie w próżni nakładane jest dichroiczne wykończenie metalowe, które nigdy nie jest takie samo. Po włączeniu Stellar Nebula przypomina opalizującą bańkę mydlaną, po wyłączeniu korpus oprawy wydaje się przezroczysty. Efekt ten jest uzyskiwany w zrównoważonym i bezemisyjnym procesie z użyciem tylko 5% rozpuszczalnika, podczas gdy w konwencjonalnych procesach zużywa się go 75%. Połączenie tradycyjnego rzemiosła z innowacyjnymi technikami wytwarza szczególną percepcję światła. Stellar Nebula jest dostępna w trzech rozmiarach, odpowiadających mocy 12, 18 i 24 W.
Stellar Nebula
© Artemide
Slicing
W nowej rodzinie lamp Slicing firma BIG nawiązuje do sylwetki Gople. Pokrywę lampy tworzą aluminiowe listwy na całym obwodzie. Są one połączone ze sobą elastycznym przewodem, dzięki czemu lampa może zostać złożona na płasko na czas transportu i wymaga niewielkiego opakowania. Do zrównoważonego wykorzystania materiałów przyczyniają się różne rozmiary sześciu wersji, które są dostępne jako lampy wiszące, ścienne i podłogowe i mogą być użyte zarówno wewnątrz i na zewnątrz. Wyrafinowani Slicing zapewnia przyjemnie miękkie, nieoślepiające światło w chwilach relaksu i kameralnych spotkań. Szczególnie na zewnątrz lampa charakteryzuje się niskim zanieczyszczeniem świetlnym.
Slicing
© Artemide
Vine Light
Kolejnym nowym produktem stworzonym przez BIG jest Vine Light: nowa generacja oświetlenia miejsc pracy. Ze względu na wyrafinowaną funkcjonalność i minimalistyczny designu lampa ta nawiązuje do ikonicznych projektów Artemide, takich jak Tolomeo, Demetra czy Tizio. Jednak w swojej pozornej prostocie dzięki mistrzowskiemu wykonaniu po raz kolejny wyznacza nowe standardy: głowica i podstawa lampy zostały zaprojektowane jako nie całkowicie zamknięte pierścienie o tej samej średnicy. Podstawa służy jako statyczna przeciwwaga. Głowica wykonana jest z lekkiego stopu magnezu, dzięki czemu zapewnia niezawodną stabilność. Materiał prawie się nie nagrzewa. Oznacza to, że głowicę oprawy można w każdej chwili dotknąć i obrócić w dowolnym kierunku. Specjalnie zaprojektowana soczewka i zintegrowany ściemniacz dotykowy umożliwiają indywidualne dopasowanie oświetlenia. Vine Light zapewnia maksymalną swobodę ruchów dzięki tylko dwóm przegubom. Jak wszystkie elementy optoelektroniczne, są one w niewidoczny sposób zamknięte w korpusie oprawy. Przejrzysty i niezwykle smukły design o średnicy zaledwie 16 mm powstał dzięki technicznej wirtuozerii połączonej z ponadczasowym wzornictwem. Vine Light zachęca do bezpośredniej interakcji ze światłem. Jest dostępna jako lampa stołowa, podłogowa i ścienna.
Vine light
© Artemide
Ripple
Ripple to system lamp, który łączy światło z funkcją akustyczną. Okrągłe lampy dostępne są w trzech średnicach 50, 70 i 90 cm i są wyposażone w wysokowydajne diody LED. Tworzywo sztuczne, które jest dobrym przewodnikiem ciepła, automatycznie zapewnia chłodzenie. Ripple może być instalowany pojedynczo lub w klastrach i w zależności od potrzeb wyposażony w cylindryczny dyfuzor, który jest odpowiedzialny za pochłanianie dźwięku. Dzięki elastycznemu łączeniu i rozmieszczaniu elementów możliwe jest uzyskanie wielu różnych efektów świetlnych.
Ripple
© Artemide
La Linea Suspended Backbone
La Linea Suspended Backbone jest funkcjonalnym i estetycznym przedłużeniem elastycznej rzeźby świetlnej La Linea firmy BIG. Dzięki temu prawie niewidocznemu wzmocnieniu tubę świetlną w wersji podwieszanej można ułożyć w określonej formie. Powiększa to swobodę geometrii, w których La Linea otwiera przestrzeń wewnętrzną lub zewnętrzną. Elementy dostępne są w długościach od 2,5 do 15 metrów. System łączy pozorną prostotę z dużą wiedzą techniczną w zakresie oświetlenia, wszechstronnym uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i funkcjonowania w temperaturze od -20° C° do +40° C°.
La Linea
© Artemide
Alphabet of Light Outdoor
Dzięki Alphabet of Light Outdoor firma BIG rozszerza bardzo udany system oświetleniowy firmy Artemide. W nowym dodatku do AoL światło emitowane jest wyłącznie w dół, co pozwala w znacznym stopniu uniknąć zanieczyszczenia świetlnego. Co ciekawe, element w kształcie pierścienia można otworzyć, ułożyć wokół pnia drzewa i ponownie zamknąć. W ten sposób Alphabet of Light Outdoor w magiczny sposób podkreśla drzewa wzdłuż ścieżek w parkach i alejach.
Alphabet of Light Outdoor location
© Artemide
Needoo
Needoo autorstwa Davide Oppizzi przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w miejskich terenach zielonych. Należy spodziewać się 66-procentowego spadku liczby gatunków ptaków na tych obszarach, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki zapobiegawcze. Needoo tworzy specyficzne dla danego gatunku możliwości gniazdowania dla ptaków, małych ssaków i niektórych owadów przy użyciu sprawdzonego materiału, jakim jest prasowany cement drzewny. Wielkość i kształt otworu wejściowego decydują o tym, który gatunek znajdzie w nim dom. Jednocześnie lampa ogranicza negatywny wpływ na biorytm i orientację fauny dzięki kontrolowanemu światłu sterowanemu czujnikami. Można łączyć ze sobą trzy moduły: lampę-pachołek, lampę-słupek i gniazda bez oświetlenia. W ramach projektu Needoo, Oppizzi i Artemide współpracują z organizacją pozarządową "Birdlife".
Needoo
© Artemide
Nottola
Lampa zewnętrzna Nottola firmy Alexander Bellmann została pierwotnie zaprojektowana do przebudowy zabytkowego budynku w Mediolanie. Jednak jednocześnie dyskretnie wpasowuje się w każdą nowoczesne otoczenie. Filigranowa metalowa rama symbolizuje tradycyjną latarnię i zamyka nowoczesny moduł lampy. Rozprasza światło, dając szczególnie delikatną grę światła i cienia. Ta lampa wisząca najlepiej prezentuje się w łukach.
Nottola
© Artemide
Więcej informacji na stronie firmy ARTEMIDE w portalu AiB.