O zmianie trendów nie ma mowy. W konkursie o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego górą nadal domy jednorodzinne oraz wnętrza. Wśród nominacji mało jest za to dobrej mieszkaniówki i przestrzeni wspólnych. Zaskakująco dobre są za to propozycje w kategorii „dzieło eksportowe”.
Trwa już czwarta edycja konkursu NAWW, organizowanego przez poznański SARP we współpracy z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów. Sąd konkursowy pod kierownictwem Błażeja Janika (SARP Katowice) ogłosił właśnie listę 21 nominowanych w siedmiu kategoriach. W tegorocznej edycji zgłoszono niespełna osiemdziesiąt realizacji. Liczba nieco mniejsza, lecz zbliżona do zeszłorocznej. Poziom architektury — również podobny, choć raczej ze wskazaniem na lekki trend zniżkowy. Znacznie mniej jest natomiast nominacji (przed rokiem: 30). Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich komentuje:
Liczba zgłoszeń odzwierciedla chyba sytuację ekonomiczną i spowolnienie w inwestycjach. Wiem o wielu realizacjach, które są opóźnione i zapewne z tego powodu nie miały szansy zaistnieć w tegorocznej edycji konkursu.
dom, wnętrze, prywatność
Co zatem powalczy o nagrody w poszczególnych kategoriach oraz o Grand Prix? Jak zwykle dość solidnie reprezentowane są kategorie „Dom jednorodzinny” i „Wnętrze”. W tych dziedzinach osadzonych silnie w prywatności widać nie tylko kunszt projektantów, ale rosnącą świadomość architektoniczną zamożniejszych inwestorów. W pierwszej kategorii połowę z czterech nominacji otrzymały domy pracowni PL.Architekci nagradzanej już wielokrotnie — zarówno za domy jednorodzinne, w których specjalizuje się to biuro, jak i za budynki użyteczności publicznej (dworzec PKP w Wolsztynie). I, jak się wydaje, także tym razem mają dużą szansę na nagrodę, za wyróżniający się w zestawie nominacji Dom WIELOCZŁONOWY pod Poznaniem.
Dom wieloczłonowy, proj. PL.Architekci — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Dom jednorodzinny”
źródło: PL.Architekci
Aż pięć nominacji znajdziemy pod szyldem „Wnętrze”, która zawsze cieszy się dużym wzięciem, odwrotnie proporcjonalnym do znaczenia akurat tej kategorii. W wybranych projektach zauważalna jest, obok wysokiej jakości projektów, stylistyczna powtarzalność.
Port Sołacz, Poznań; autorzy: EV Architects Ewelina Jankowska — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Wnętrze”
fot. Przemysław Turlej
Wśród propozycji, które odbiegają nieco stylem od przeciętnej beżowo-szarawej scenerii, dostrzec należy minimalistyczny projekt ożywionej żywszą barwą kliniki medycznej Reumedika w Poznaniu (proj.: Koper Studio Magda Piotrowska architektka, Olga Hausmann).
Klinika medyczna Reumedika w Poznaniu, proj.: Koper Studio Magda Piotrowska architektka, Olga Hausmann — nominacja w kategorii „Wnętrze”
fot. Studio kreatywne Katarzyna Seliga-Wróblewska
publiczne nie tak liczne
Średni poziom i mniejszą liczbę nominacji odnotujmy w kategorii „Budynek użyteczności publicznej”. W zestawie jest interesujące centrum przesiadkowe w podpoznańskiej Rokietnicy (proj. LAB3 Architekci), kolejna realizacja PL.Architekci (dom Dwufunkcyjny w Skórzewie k/Poznania) wykorzystująca w ciekawy sposób cegłę na elewacjach oraz poprawny budynek handlowo-biurowy Tarastika w Wysogotowie (proj. KLUJ Studio).
Centrum przesiadkowe w Rokietnicy, proj. LAB3 Architekci — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Budynek użyteczności publicznej”
© fot.: Dominik Banaszak
Największe kryzysy widać w kolejnych dwóch kategoriach. Pierwsza to niezmiennie budownictwo wielorodzinne. Podobnie jak w poprzednich latach duża liczba zrealizowanych budynków tego typu silnie kontrastuje z tylko trzema nominacjami. Sąd wybierze zatem pomiędzy inwestycjami z Poznania (Słowackiego 3, proj. Insomia), Kalisza (Między Mostami, proj. MODO Architektura) i Wrześni (Tarasy Wrześni, proj. Studio MTS Pracownia architektoniczna).
Między Mostami, Kalisz, proj.: MODO Architektura — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Budynek mieszkalny wielorodzinny”
fot.: MODO Architektura
Projekt trzymającej stale wysoki poziom Insomii opisywaliśmy niedawno. Zdaje się on dystansować konkurentów, ale nie na tyle, by — po dokładniejszej lustracji — kapituła konkursu nie mogła wskazać innej realizacji.
Budynek mieszkalny wielorodzinny z funkcją usługową na parterze, Poznań, proj.: INSOMIA — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Budynek mieszkalny wielorodzinny”
fot. Dominika Ufnal
Największa bieda dotknęła kategorię „Przestrzeń wspólna”: tylko dwie nominacje! Pierwsza, bardzo charakterystyczna i ważna z punktu widzenia małego miasta to Przystanek Edukacja w Wieleniu na północy Wielkopolski (proj. Neostudio Architekci). Drugi przypadek to znów dzieło Insomii — tym razem chodzi o dowartościowanie przestrzeni wokół poznańskiego biurowca Globis za pomocą przestrzennych modułów, siedzisk i donic. Oba projekty są na dobrym poziomie, ale widać, że chyba wydano już unijne pieniądze na przestrzenie publiczne i wysyp kolejnych realizacji tego typu czeka nas dopiero w kolejnym unijnym rozdaniu.
Skwer Usług Kultury – „Przystanek Edukacja”, Wieleń, autorzy: Neostudio Architekci, architekci: Bartosz Dawid Jarosz, Paweł Świerkowski, Tomasz Sołtysiak — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Przestrzeń wspólna”
fot. Paweł Świerkowski
eksportowy koń
Czarnym koniem tegorocznej edycji NAWW jest z kolei kategoria „Dzieło eksportowe” wyróżniająca realizacje wielkopolskich architektów wykonane poza województwem. W tej przegródce zawsze było dość przeciętnie. Tym razem mamy jednak trzy nominacje i trzy cymesy, w tym dwa zagraniczne. Polskim okazem jest bardzo udana modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie (proj.: Architekci Joanna i Michał Kapturczak).
Śląski Park Nauki modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj.: Architekci Joanna i Michał Kapturczak — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Dzieło eksportowe”
fot. Tomasz Zakrzewski Planetarium
Druga nominacja to kameralny i dobrze przemyślany budynek przedszkola w belgijskim Dilbeek zaprojektowany przez poznańskie biuro Atelier Starzak Strebicki we współpracy z Carton123 architecten i Natural Born Architects.
Przedszkole w Dilbeek autorzy: TV TEAM BEGIJNENBORRE (Atelier Starzak Strebicki/Carton123 architecten/Natural Born Architects) — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Dzieło eksportowe”
fot. Stijn Bollaert
Trzeci budynek także dotyczy edukacji, tym razem aż w Afryce. To wyjątkowo ciekawie zaprojektowana, dopasowana do lokalnych realiów szkoła Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii projektu architektów: Iwo Borkowicza (JEJU.studio), Adama Siemaszkiewicza (JEJU.studio) i Łukasza Raweckiego (Arh+).
Szkoła Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii, proj: Iwo Borkowicz (JEJU.studio), Adam Siemaszkiewicz (JEJU.studio), Łukasz Rawecki (Arh+) — nominacja w konkursie NAWW w kategorii „Dzieło eksportowe”
© fot.: Iwo Borkowicz
Sąd konkursowy może mieć trudność z wybraniem tylko jednego projektu w tej ostatniej kategorii. Mniej trudności nastręczy mu zapewne wybór Młodego Twórcy. W tym roku jest tylko dwóch nominowanych: Wojciech Kowalczyk (Todos Architekci) i Mateusz Waszak (JMMW). Teraz, po okrojeniu liczby zgłoszeń do listy nominowanych sędziowie zapoznają się z niemal każdym budynkiem w terenie podczas wyjazdowych sesji, a ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie.