Domokrążcy wracają do Poznania! W kolejnym odcinku odwiedzimy dom wypełniony nauką i sztuką — ściany pokryte są pełnymi książek regałami i obrazami, po podłogach zaś krążą zagadkowe maszyny. Zapraszamy do willi na Sołaczu!
Zainicjowany podczas festiwalu Nowy plan w Poznaniu cykl „Domokrążcy” ma to, czego oczekujemy od dobrego serialu — wciągające historie, barwnych bohaterów i piękne wnętrza. Projekt organizowany jest wspólnie przez SARP Oddział Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte i Fundację Made in art. Każdy z odcinków przybliża widzom i widzkom historie wyjątkowych wnętrz i ich mieszkańców.
modernistyczny open space
Projekt domu Oli i Przema Jasielskich powstał jeszcze w latach 70. XX wieku, jako typowa dla tamtego okresu „kostka”. Nietypowa dla tego budynku była najbliższa okolica — Sołacz, gdzie większość pobliskich willi powstała jeszcze przed pierwszą wojną światową. Do początków trzeciego milenium dom Oli i Przema Jasielskich stał pusty, w stanie surowym — zaraz po przeprowadzce zupełnie zmienili jego oblicze. Standardowa zabudowa stała się modernistycznym open spacem, w którym pomieszczenia przeznaczone do pracy, odpoczynku i innych aktywności w sposób płynny się przenikają. Jest tutaj gabinet, w którym powstaje nauka, warsztat artystyczny i biblioteka. Pomieszczenia oddzielają ściany z surowego betonu i wielkie przeszklenia, na kolejne piętra dostać się można po metalowych schodach o ażurowych stopniach. Jak mieszka się w domu, w którym kwiaty podlewane są przez roboty, a pokoje oddzielają szklane ściany?