Become an A&B portal user and receive giveaways!
Become an A&B portal user and receive giveaways!
maximize

A house with a terrace, or a terrace with a house? A new realization by UGO Architecture

01 of February '22

"Taras z domem nad jeziorem". W tej nazwie nie ma pomyłki. Taras stanowi centralną przestrzeń letniskowego domu we wschodniej Wielkopolsce zaprojektowanego w pracowni UGO Architecture. Od pierwotnego zamiaru realizację różni prawie wszystko. Efekt: idealne wpisanie w kontekst i wykorzystanie atutów zadrzewionej działki.

Nieoczywista bryła położona na skarpie po wschodniej stronie jeziora wyrosła w zeszłym roku w otoczeniu luźnej, choć przypadkowej zabudowy. Letniskowy dom na rzucie zbliżonym do litery C otwiera się na jezioro i krajobraz, a izoluje od sąsiednich zabudowań. Pierwotnie inwestor zamierzał postawić budynek o kształcie „nowoczesnej stodoły” z całkowicie przeszkloną ścianą wychodzącą na jezioro. Projektanci z poznańskiej pracowni UGO Architecture zaproponowali jednak inne rozwiązanie, tak by jak najlepiej wykorzystać atuty obszernej, wąskiej działki.

Dzięki zaproponowanemu układowi większość pomieszczeń ma zachodnią ekspozycję i otwarty widok na akwen. Ta forma służy także osłonięciu mieszkańców i zachowaniu ich prywatności podczas pobytu. Nie trzeba było zatem wielu dni, by przekonać inwestora do porzucenia pierwotnego pomysłu – mówi Hugon Kowalski z UGO Architecture. – Wpływ na kształt miały również uwarunkowania terenu: odległość od jeziora i linii średniego napięcia przecinającej działkę – dodaje.

ugo 1         ugo 2

Taras z domem nad jeziorem - proj. UGO Architecture, widok od strony zachodniej, sytuacja

© UGO Architecture

blacha w kontekście

W rezultacie powstała rozrzeźbiona horyzontalna bryła o kontrastowych elewacjach: wykończonej drewnem od strony tarasu i jeziora oraz licowanej blachą trapezową od strony podjazdu i sąsiednich działek. Blacha okrywa również strome połacie dachów nad salonem i antresolą. Hugon Kowalski tłumaczy ten zamysł:

Wszędzie tam, gdzie jest bezpośredni kontakt z elewacją użyliśmy przyjemnego w odbiorze drewna: modrzewia syberyjskiego. Deski pokrywają całą powierzchnię tarasu i fragmenty wnętrza łącząc przestrzeń w jedną strefę. Na elewacji tylnej oraz bocznych wykorzystaliśmy blachę trapezową, która ma stanowić rodzaj bariery ochronnej. Techniczny charakter wpisuje się w kontekst pobliskich budynków gospodarczych, z których część ma dachy pokryte falistym eternitem.

ugo 3        ugo 4

Taras z domem nad jeziorem - proj. UGO Architecture

 fot.: Alex Shoot Buildingse

Serce założenia - obszerny taras o powierzchni 120 metrów kw. otoczony jest z trzech stron pomieszczeniami mieszkalnymi i zasadniczo odgrywa rolę jeszcze jednego wnętrza. Całkowicie przeszklona wysoka ściana głównej części mieszczącej salon to elewacja zachodnia. Ulokowana od północy sypialnia gospodarzy osłonięta jest pełną ścianą (pokój ten ma również swój mniejszy izolowany taras od strony zachodniej). Okno i drzwi południowej sypialni, przeznaczonej dla gości, wychodzą na przestrzeń tarasu. Obok niej, na zewnątrz, ulokowana jest zadaszona jadalnia. Przesuwne okna salonu umożliwiają zintegrowanie przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej. Sypialnianie skrzydła osłaniają użytkowników nie tylko przed wzrokiem sąsiadów, ale i przed silnym wiatrem.

niemal bez wycinek

Oprócz widoku na jezioro i okolicę wielkim atutem działki są rosnące na niej sosny. Architekci wkomponowali je również w taras, co nie tylko urozmaica jego przestrzeń, ale zapewnia cień i ochłodę w upalne dni.

Ukształtowanie bryły i tarasu umożliwiło zachowanie drzew rosnących na samym środku. Wycięliśmy tylko dwa – mówi autor

ugo 5

Taras z domem nad jeziorem - proj. UGO Architecture

fot.: Alex Shoot Buildings

Poza górującymi nad domem sosnami są jeszcze inne akcenty urozmaicające budynek:

Wysokie antresole i przeskalowane rynny to elementy, które tworzą charakter całej bryły – tłumaczy Hugon.

Rynny mają formę prostopadłościennych rzygulców wysuniętych silnie przed lico budynku. W domu nie ma więc klasycznych rur spustowych, a woda z rzygulców nawadnia teren.

ugo 6        ugo 7

Taras z domem nad jeziorem - proj. UGO Architecture, chrakterystyczna rynna i komin

fot.: Alex Shoot Buildings

udany scenariusz

Bardzo charakterystyczny jest też komin o kształcie ściętego poziomo stożka. Znajdują się w nim wszystkie przewody wentylacyjne oraz oddymianie z kominka (w budynku znajduje się również pompa ciepła). Komin stanowi niewielki, ale silny akcent widoczny od strony podjazdu oraz garażu z wiatą na łódź motorową. Garaż ulokowano w pewnej odległości po wschodniej stronie domu. Cała ta nieco „warowna”, nieprzezierna strefa frontowa stanowi zresztą duży kontrast z przestrzenią tarasu. To celowy i bardzo udany zamysł:

Tworzy się pewien scenariusz – wjeżdżając na teren działki widzi się prostą, niewielką bryłę. Dopiero wchodząc po rampie wejściowej odsłania się widok na przestrzał budynku. Wchodząc, nie spodziewamy się otwarcia na jezioro i zieleń, które w pełni zobaczyć można z tarasu. Narracja, którą tworzy ta sekwencja zdarzeń to moja ulubiona cecha tego projektu – mówi Hugon.

ugo 8

Taras z domem nad jeziorem - proj. UGO Architecture, wnętrze: Studio Forma 96

fot.: Alex Shoot Building

Wnętrze domu zaprojektowane przez pracownię Studio Forma 96 harmonizuje z wyglądem tarasu, między innymi dzięki wykończeniu ścian drewnem. Wielką rolę odgrywa w budynku dzienne światło wpadające również przez naświetla antresoli. Przyjazna forma domu i jego funkcjonalność zdążyły się sprawdzić przez cały rok podczas pandemicznych obostrzeń, które właściciele spędzali nie w swoim poznańskim lokum, a właśnie w nowym obiekcie nad jeziorem.

Jakub GŁAZ

The vote has already been cast

INSPIRATIONS