Wcześniej zaglądaliśmy już do łazienki stworzonej przez pracownię Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz. Dziś prezentujemy kuchnię i jadalnię apartamentu na Żoliborzu.
Szafki kuchenne nie przypominają typowej zabudowy
Fot. Tom Kurek
Wyzwanie projektowe
Katarzyna Kraszewska zaprojektowała apartament stworzony poprzez połączenie czterech mieszkań. Imponująca powierzchnia 260 m² była jednak wyzwaniem. Aranżacja musiała być spójna stylistycznie i funkcjonalna. Inwestorom zależało na klarownym podziale przestrzeni na strefy tak, aby mieszkańcy wykonujący różne czynności, nie przeszkadzali sobie w obowiązkach i odpoczynku. Właściciele dokładnie analizowali z projektantami każdy detal, rysunek, wymiar czy układ mebli. Już na etapie projektu ustalono przeznaczenie i wyposażenie każdej szuflady.
Apartament powstał z połączenia czterech mieszkań
Fot. Tom Kurek
Funkcjonalne rozwiązania
Dużo uwagi poświęcono przestrzeniom gospodarczym. Architekci stworzyli spiżarnię, pomieszczenie techniczne z pralnią oraz serwerownię. Ponadto, powstało dużo ukrytych szaf tak, aby wszystko miało swoje miejsce i nic nie stało na wierzchu. Również kuchnia została zaaranżowana w taki sposób, aby jej „brudna” część nigdy nie była widoczna z jadalni i salonu. Pomimo tego, że budynek jest wielorodzinny i ma odpowiednią infrastrukturę, w mieszkaniu zamontowano filtry wody. Kuchenna bateria zapewnia dostęp nie tylko do wody użytkowej, lecz także wrzątku do parzenia herbaty prosto z kranu. Dzięki temu niepotrzebny jest czajnik. Na uwagę zasługuje także lampa wisząca nad kuchenną wyspą. Na specjalne zamówienie, producent zamontował w niej głośnik.
Inwestorzy przedyskutowali z architektami każdy detal aranżacji
Fot. Tom Kurek
Kuchnia w kamieniu
Głównym punktem aneksu kuchennego jest elegancka wyspa. Jej monolityczna bryła została obłożona kwarcytem. Taka kompozycja pięknie prezentuje się na tle ściany, którą również pokryto kamieniem. Stanowi ona również przestrzenne nawiązanie do prostokątnego stołu znajdującego się w części jadalnianej. W zabudowie obok umieszczono lodówkę i piekarnik, co ułatwia serwowanie potraw. Szafki wiszące na ścianie w głębi nie przypominają typowej kuchennej zabudowy. Salonowe wrażenie potęguje także ustawiona na nich dekoracyjna ceramika.
Wyspa została wykończona kwarcytem
Fot. Tom Kurek
Ciepły minimalizm
Stonowana, lecz przytulna aranżacja kontynuowana jest w jadalni. Centralnym punktem jest oczywiście stół. Długi drewniany mebel o naturalnym wykończeniu otoczony jest nowoczesnymi, tapicerowanymi krzesłami w neutralnym, szarym odcieniu. Drewniana podłoga o ciepłym wykończeniu podkreśla naturalny charakter wnętrza. Na ścianie zawieszono trzy nowoczesne obrazy o teksturowanej, monochromatycznej formie, które wnoszą do przestrzeni współczesny, lekko abstrakcyjny akcent. Dzięki dużym oknom oraz lekkim, sięgającym od podłogi do sufitu zasłonom, przestrzeń jest dobrze oświetlona. Tkanina w delikatnym beżowym kolorze wpuszcza naturalne światło, jednocześnie zapewniając intymność. Całość emanuje spokojem i harmonią, dzięki stonowanej kolorystyce, nowoczesnym meblom oraz przemyślanemu, subtelnemu wystrojowi.
Ściany jadalni zdobią trzy intrygujące obrazy
Fot. Tom Kurek
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK