„10 pytań do…” to cykl krótkich rozmów z architektami, do których kierujemy tę samą pulę pytań. Jesteście ciekawi, z kim wasz ulubiony architekt chciałby coś zaprojektować? A może dowiedzieć się, jakie książki albo miasta najbardziej go inspirują? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych miniwywiadach! W dzisiejszym odcinku cyklu o odpowiedzi poprosiliśmy Hugona Kowalskiego z pracowni UGO Architecture.
Hugon Kowalski urodził się w 1987 roku. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent w Katedrze Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także we własnej pracowni UGO Architecture. W 2013 roku za swój projekt dyplomowy pt. „Porozmawiajmy o śmieciach” dotyczący problemu slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009–2011.
1. Architektura w trzech słowach…?
Ładnie i dobrze.
2. Trzy najważniejsze dla Ciebie budynki…?
- Berlińska Jednostka Mieszkaniowa — według mnie najlepiej zrealizowany koncept domu jednorodzinnego jako modułu, z szaleństwem w elementach, w których można było sobie na to pozwolić.
- Realizacje takie jak: The Shed, proj.: Diller Scofidio + Renfro, Vessel, proj.: Thomas Heatherwick, Your Rainbow Panorama w Aarhus, proj.: Olafur Eliasson lub Skywalk w Dolnej Moravie, proj.: Zdeněk Fránek — za wspaniałość absurdu oraz niewspółmierność nakładów finansowych w stosunku do funkcji.
- Praca konkursowa Sou Fujimoto na punkt widokowy na szczycie góry w Yashima — według mnie projekty konkursowe, często dużo bardziej niż realizacje, wpływają na sposób myślenia o przestrzeni i architekturze.
3. Najważniejsza książka o architekturze…?
Oczywiście znany niemiecki podręcznik o projektowaniu oraz „1001 form budynków” François Blanciaka, ze względu na abstrakcyjne myślenie o formie.
4. Najbardziej inspirujące miasto i dlaczego…?
Düsseldorf, który moim zdaniem powinien być kierunkiem rozwoju urbanistyki. Głównie ze względu na skalę, z którą mogą się utożsamiać mieszkańcy.
5. Architekt, z którym chciałbyś coś zaprojektować i dlaczego…?
Édouard François ze względu na projekty i sposób składania noworocznych życzeń.
6. Rysunek odręczny czy rysunek komputerowy?
Kiedyś na pewno rysunek komputerowy, lecz ze względu na brak czasu i chęć szybkiego przekazywania rozwiązań korzystam z rysunku odręcznego.
7. Makieta czy model 3D?
Pracuję głównie na modelach 3D — tylko w niektórych sytuacjach modeluję pewne elementy w skali 1:1, aby sprawdzić ich działanie.
8. Modernizm czy postmodernizm?
Jeżeli przyjmiemy skalę, w której modernizm jest 0, a postmodernizm 10 — ja jestem 3.
9. Praca po godzinach czy sport?
Po pracy po godzinach wracam do domu rowerem.
10. Architektura czy biznes?
Architektura, bo na razie nie mam pojęcia, jak zrobić z tego biznes.
Jeśli macie propozycje pytań, jakie chcielibyście byśmy zadali lub osoby architektów, których odpowiedzi na te pytania chcecie poznać — dajcie znać w komentarzach.