Materiały archiwalne dotyczące postaci Stanisława Deńki publikowane są w związku z premierą filmu o architekcie, której organizatorem jest Małopolska Izba Architektów RP.
Wspomnienie pochodzi z A&B 02/2022.
Stanisław Deńko — dla wielu Staszek, Stasiu — dla nas, zespołu Biura Architektonicznego Wizja, zawsze pozostanie Panem Dyrektorem. Dyrektor to była funkcja, którą formalnie pełnił w firmie. Z biegiem lat utarło się takie określenie, dla wielu zaskakujące, czasem źle się kojarzące, lecz wynikające z szacunku, ale absolutnie niedefiniujące, jakim był Szefem, Nauczycielem, Mentorem, Przyjacielem. Mieliśmy to szczęście, że przez ostatnie kilkanaście lat, aż do końca, mogliśmy być częścią Jego Wizji i biura architektonicznego, które stworzył na początku lat 90.
Stanisław Deńko z córką Małgosią
© Wizja
Szef. W Wizji pełnił wszystkie możliwe funkcje: był głównym projektantem, dyrektorem zarządzającym i finansowym, menadżerem, kadrowym... Jego artystyczna dusza zawsze stawiała jakość projektu nad ekonomię. Nigdy nie podnosił głosu, nawet w trudnych sytuacjach potrafił studzić emocje i spokojnie szukać najlepszego rozwiązania. Dzięki swojej sympatycznej osobowości stwarzał niepowtarzalnie przyjazną atmosferę w naszym biurze. Starał się traktować wszystkich równo, niezależnie od doświadczenia, stażu pracy.
Kamienice Wandy, zespół mieszkaniowo--usługowy przy ulicy Grzegórzeckiej 73 w Krakowie
autorzy: Wizja, Stanisław Deńko, Małgorzata Deńko, Marcin Przyłuski, Robert Ciuła
zespół projektowy: Katarzyna Czerny-Suwała, Ewa Idzikowska
projekt i realizacja: 2007–2013
fot.: Wojciech Kryński © Wizja
Nauczyciel. Jego ponadpięćdziesięcioletnie doświadczenie zawodowe było wybitnym zasobem, z którego mogliśmy czerpać bez ograniczeń. Cieszyło Go to. Jednocześnie obdarzał nas wielkim zaufaniem, powierzając trudne zadania i obowiązki. Z porażek zawsze wychodziliśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Nie obwiniał nas za błędy, pozwalał się na nich uczyć, a konsekwencje ponosiliśmy wszyscy jako zespół. Takie podejście pozwoliło każdemu z nas rozwinąć skrzydła, części odlecieć we własnym kierunku, a części kontynuować przygodę z Jego Wizją.
Przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego przy Alei Kasztanowej w Krakowie
autorzy: Wizja, Stanisław Deńko, Agnieszka Ciuła, Robert Ciuła
projekt wnętrz: Małgorzata Deńko
projekt i realizacja ogrodu: TILIA, Justyna Markiewicz-Kuchta, Adam Kuchta
projekt i realizacja: 2015-2018
fot.: Europejski Instytut Miedzi
Mentor. Był serdeczny, ciepły, okazujący zainteresowanie, zawsze gotowy, by podzielić się swoim spojrzeniem na świat i życie. Nasze rozmowy dotyczyły nie tylko architektury i tematów z nią związanych, lecz także spraw przyziemnych, aż do głęboko filozoficznych i duchowych. Zawsze służył bezinteresowną pomocą, poradą, wsparciem. Był wzorem do naśladowania w wielu kwestiach.
Zespół domów jednorodzinnych w Maniowach nad Jeziorem Czorsztyńskim
autorzy: Stanisław Deńko, Małgorzata Deńko
zespół projektowy: Robert Koprowski — architekt prowadzący, Jakub Wagner
projekt: 2004 (w realizacji)
fot.: Stanisław Deńko
Przyjaciel. Nasza relacja wykraczała daleko poza ramy Wizji jako biura architektonicznego i była to relacja obustronna. Duża różnica wieku pomiędzy nami nie stanowiła żadnej przeszkody. Często stawała się wartością dodaną i pomagała drugiej stronie spojrzeć z innej perspektywy. Najbardziej będzie nam brakowało codziennych pogawędek o wszystkim i o niczym, luźnych rozmów pełnych żartów i anegdot…
Centrum Handlowe SERENADA przy al. gen. T. Bora-Komorowskiego w Krakowie
autorzy: Atelier.com SA Studio Architektoniczne, Piotr Klecan, Marcin Dzienisik, Marta Tomkiel
elewacje oraz projekt zagospodarowania terenu: Wizja, Stanisław Deńko, Agnieszka Ciuła, Robert Ciuła
współpraca: Q-Arch, Robert Kuzianik, Anna Socha, Anna Jarosz-Siembiot
wnętrza: Sud Architekt Polska
projekt: 2014–2018
fot.: Wojciech Kryński © Wizja
Architektura była Jego pierwszą miłością. Ale równie ważna była urbanistyka, którą nazywał matką architektury i planowania przestrzennego. W ostatnich latach był bardzo zaangażowany w rozwój przestrzenny miasta Krakowa. Miał niesamowitą, ale realną wizję Krakowa przyszłości.
Wizja Rozwoju Miasta Krakowa: Miasto Policentryczne Zwarte Koncepcja studium kierunków rozwoju Miasta Krakowa
klient: Urząd Miasta Krakowa, projekt: 2012
współpraca autorska: Robert Ciuła
zespół projektowy: Marcin Przyłuski, Bartłomiej Stawarz, Jerzy Wójcik
© Wizja, Stanisław Deńko
Zawarł ją w opracowaniu koncepcji studium kierunków rozwoju miasta pt. „Wizja rozwoju miasta Krakowa: miasto policentryczne zwarte z 2012 roku”. W syntetyczny i klarowny sposób wyznaczył kierunki i cele, do których powinni dążyć włodarze i planiści miejscy w ciągu kolejnych pięćdziesięciu lat. Niestety mimo wielu pochwał i głosów aprobaty projekt nie został doceniony, a rzeczywistość okazała się murem nie do przeskoczenia.
Hotel z częścią handlową przy ulicy Długiej i Szlak w Krakowie
autorzy: Wizja, Stanisław Deńko, Małgorzata Chrzanowska, Robert Ciuła
zespół projektowy: Alicja Wąś, Agnieszka Ciuła, Mateusz Wieczorek
wizualizacje: Nguyen Minh Hoang
projekt: 2019 — w trakcie realizacji
fot.: Wizja
Pojęcie emerytura nie mieściło się w Jego słowniku, nie wyobrażał sobie takiego stanu w swoim życiu. Praktycznie do końca swoich dni był aktywny zawodowo. Ostatnim ważnym dla Niego projektem był hotel z częścią handlową przy ulicach Długiej i Szlak w Krakowie. Zlokalizowany kilka kroków od naszej pracowni budynek, wpleciony w historyczną tkankę miasta, ze względu na swój kontekst był trudny pod względem projektowym i formalno-prawnym. Stał się sporym wyzwaniem dla biura, a prace nad projektem wykonawczym trwają nadal w naszym niepełnym już zespole.
Agnieszka i Robert Ciuła
Biuro Architektoniczne Wizja
Stanisław Deńko — inne materiały w portalu A&B
- Studia, dyplom, Politechnika
- Era wielkich konkursów
- Akademicka Pracownia Architektury SSP „Żaczek”
- Wspomnienie wspólnych lat
- Znacząca współpraca poza schematami