Z ARBETem dom pasywny staje się zeroemisyjny. Do takich wniosków doszedł twórca koncepcji Dom Rzeczywiście Pasywny, Maciej Sempiński. Jego pierwszy projekt, realizacja z Koźmina Wielkopolskiego, stał się zeroemisyjny.
Dom pasywny pozwala właścicielom cieszyć się bardzo niewielkimi kosztami eksploatacji i czystym środowiskiem. Maciej Sempiński od około 8 lat co miesiąc dokonuje pomiarów, sprawdzając, jak sprawdza się jego koncepcja. W tym roku okazało się, że jego dom zużył mniej energii niż przewiduje to norma. Było to możliwe, dzięki zastosowaniu rozwiązań, w którym ważną częścią były płyty Prawdziwego Styropianu z FS ARBET.
HYDROPIAN
© ARBET
Styropian, który wiele potrafi
Dom Rzeczywiście Pasywny nie posiada tradycyjnych fundamentów i jest posadowiony na płycie fundamentowej. Jest to płyta ze styropianu. To styropian ARBETu.
Płyta fundamentowa w pierwszym projekcie Macieja Sempińskiego wykonana została z HYDROPIANu. Kolejne realizacje powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT.
Parking Expert
© ARBET
Oba te styropiany to materiał, który „wiele potrafi” – tak sam określa to twórca projektu. To określenie przygotowane w fazie projektowej na prywatny użytek innowatora. Innowatorowi chodziło o styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który ponadto posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę.
Wdrażając pierwszy projekt w Koźminie Sempiński zainteresował się produktami ARBETu. Stało się tak ze względu na odpowiednie parametry oraz na możliwości produkcyjne Fabryki. Stosowane obecnie rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z kierownikiem zakładu FS ARBET w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim.
Ponadto dom został ocieplony warstwą płyt Fasada GRAFIT.
Fasada GRAFIT
© ARBET
Zeroemisyjny Dom Rzeczywiście Pasywny
Najnowsze pomiary Sempińskiego pokazują, że w sezonie grzewczym 2021/2022 z dogrzewania domu korzystano tylko 4 miesiące i 6 dni. Obecnie dom czerpie energię słoneczną.
© ARBET
Grafika powyżej pokazuje dokładne wyliczenia związane z eksploatacją domu. U większości użytkowników ogrzewanie jest największym kosztem utrzymania domu – ale nie w przypadku TEGO domu. Dom rzeczywiście pasywny, pierwszy wybudowany metodą Macieja Sempińskiego, zużywa symboliczną ilość energii, trudną do porównania z wydatkami w tradycyjnym budownictwie. Płyta fundamentowa oraz odpowiednia izolacja styropianem ARBETu pozwoliły użytkownikom domu cieszyć się komfortem użytkowania i minimalnymi wydatkami.
Więcej informacji na stronie firmy Fabryka Styropianu ARBET w portalu A&B.