W dzisiejszym odcinku cyklu „Przerwa na kawę” prezentujemy dziesięć europejskich architektek, których pracownie obserwujemy na Instagramie… i nie tylko. W przeglądzie wspominamy o projektantkach z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Danii, Francji, Irlandii, a wspaniałym polskim architektkom… już w przyszłym roku poświęcimy cały numer A&B!
Lucía Cano
Zaczynamy od wyjątku, bo pracownia SelgasCano nie ma oficjalnego konta na Instagramie, ale pod hashtagiem #SelgasCano znajdziecie niesamowite zdjęcia. Nic dziwnego — kolorowe realizacje duetu hiszpańskich architektów są niezwykle fotogeniczne. Lucía Cano jest współzałożycielką jedynej hiszpańskiej pracowni zaproszonej do zaprojektowania tymczasowego pawilonu londyńskiej Galerii Serpentine.
fot.: Asier Rua © El País Semanal
Odile Decq
Architektka francuskiej pracowni Studio Odile Decq, z którą w 1996 roku otrzymała Złotego Lwa na weneckim Biennale za scenografię Pawilonu Francuskiego. Decq, która określana bywa mianem „punkrockowej architektki”, w 2014 roku założyła szkołę architektury Confluence Institute for Innovation and Creative Strategies in Architecture.
© Studio Odile Decq
Yvonne Farrell i Shelly McNamara
Architektki w 1978 roku założyły pracownie Grafton Architects w Dublinie. W 2018 były kuratorkami Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, a w przyszłym roku zostaną uhonorowane nagrodą Royal Gold przyznawaną przez Royal Institute of British Architects w imieniu brytyjskiej królowej. Instragramowe konto irlandzkiej pracowni znajdziecie tutaj.
© RIBA
Amanda Levete
Założycielka londyńskiej pracowni AL_A. Biuro architektoniczne zaprojektowało między innymi nowe wejście, dziedziniec i galerię dla muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii w Lizbonie.
fot.: Michael Leckie
Dorte Mandrup
To duńska architektka, założycielka pracowni sygnowanej własnym nazwiskiem. Na stronie internetowej pracowni czytamy, że Dorte Mandrup znana jest z artystycznego talentu i doświadczenia w rozwiązywaniu złożonych problemów — oferując rozwiązania, które są zabawne, innowacyjne i poetyckie. Na naszym portalu przeczytać możecie o projekcie nowego centrum kultury w Karlskronie.
fot.: Anna Mas
Sheila O’Donnell
W 1988 roku Sheila O’Donnell i John Tuomey zalożyli pracownię O’Donnell +Tuomey w Dublinie. W 2010 roku O’Donnell została honorową członkinią Amerykańskiego Instytutu Architektów, a jej prace przy tej okazji określone zostały jako „przemyślane i natchnione, rygorystyczne i osobliwe".
fot.: Al Higgins
Carme Pigem Barceló
Wspólnie z Ramónem Vilaltą i Rafaelem Arandą od 1988 roku tworzy hiszpańską pracownię RCR Arquitectes, wyróżnioną w 2017 roku prestiżową Nagrodą Pritzkera.
© RCR Arquitectes
Eva Prats
Od 1998 roku współtworzy z Ricardo Floresem barcelońską pracownię Flores & Prats, która łączy projektowanie z intensywną działalnością akademicką. Ich prace regularnie prezentowane są na weneckim Biennale Architektury od 2012 roku.
© Flores & Prats
Benedetta Tagliabue
Włoska architektka, która w 1991 roku wspólnie z Enrickiem Mirallesem założyła pracownię Miralles Tagliabue EMBT w Barcelonie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów, przy których pracowała, jest barceloński targ Santa Caterina. Na naszym portalu znajdziecie inny projekt architektki — centrum Kálida Sant Pau w Barcelonie.
© Miralles Tagliabue EMBT
A kogo Wy dopisalibyście do tej listy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.