O trendach w designie, których spodziewamy się w Polsce po największych targach architektonicznych na świecie, opowiada Piotr Kurleto Jr, współwłaściciel ogólnopolskiego multibrandu architektonicznego, Max-Fliz.
Organizowane od 1961 w Mediolanie targi Salone del Mobile to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży mebli i designu, które każdego roku przyciąga pasjonatów projektowania z całego świata. To właśnie w tym miejscu najważniejsze firmy meblarskie prezentują swoje najnowsze koncepcje i produkty, które nie tylko oddziałują na panujące trendy, lecz także inspirują i zachwycają. Również inwestorzy i projektanci z Polski poszukują tam designerskich nowinek, które z pewnością przyciągną uwagę polskiego konsumenta, zachęcając do stworzenia własnego unikalnego wnętrza.
Zrównoważony design
Coraz więcej konsumentów poszukuje ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań do swojego domu, podczas gdy designerzy starają się włączać do swoich projektów materiały przyjazne środowisku, jednocześnie redukując emisję dwutlenku węgla i ograniczając odpady w procesie produkcji. Zrównoważony styl życia stał się jednym z ważniejszych tematów 61. edycji Salone del Mobile. Na targach można było podziwiać meble i materiały wykonane z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu.
Jednym z wybitnych przykładów takiego podejścia jest włoska firma MIDJ, która skutecznie łączy tradycję z nowoczesnością. Dzięki ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w branży, marka doskonale opanowała rzemieślniczą produkcję mebli na skalę przemysłową, zachowując przy tym swoją tożsamość.
Krzesło Suite MIDJ
© Maxfliz
Fotel Marlene, Nicoletti Home
© Maxfliz
Do regionalnej tradycji rzemieślniczej odwołuje się również Nicoletti Home. Marka ta jednocześnie aktywnie angażuje się w tworzenie czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości, korzystając w swoich produktach z tkanin w 100% wykonanych z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, zbieranych w regionach Piemontu i Lombardii. Sofy Tesla i fotele Marlene są doskonałymi przykładami wykorzystania tych innowacyjnych materiałów. Obie firmy, MIDJ i Nicoletti Home, spełniają również wymogi certyfikatu ISO 14001:2015, co potwierdza ich zgodność z normami środowiskowymi. Mówiąc o ekologicznym podejściu, warto zwrócić uwagę na oświetlenie marki LZF. Jest ona znana z produkcji oryginalnych lamp, wykorzystujących certyfikowany fornir drewniany. Co ważne, materiał używany przez markę LZF powstaje bez konieczności stosowania substancji chemicznych.
Lampa wisząca Osca, LZF
© Maxfliz
Obecnie zaangażowanie w odpowiedzialność ekologiczną ma znaczenie większe niż kiedykolwiek wcześniej i obejmuje wiele różnych dziedzin, dlatego w MaxFliz kładziemy duży nacisk na relacje z producentami, którzy wspierają te wartości – mówi Piotr Kurleto Jr. Dbając o środowisko naturalne, możemy mieć pewność, że zapewniamy naszym klientom produkty tworzone zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, które przyczyniają się do stworzenia czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości – dodaje.
W zgodzie z naturą
Tegoroczne targi przyniosły powrót do korzeni i naturalnych surowców. Projektanci korzystali z materiałów takich jak: wełna, juta, naturalna skóra i tkaniny czy drewno – najlepiej pozyskiwanych lokalnie i przetwarzanych przy użyciu technik rzemieślniczych. Elementy roślinne były powszechnie obecne na targach, tworząc przestrzenie pełne życia i natury. W wystroju dominowały kolory inspirowane paletą Matki Ziemi, od królujących odcieni brązu i beżu po przygaszone zielenie.
Natura zainspirowała również odejście od perfekcjonizmu – dzięki większej swobodzie aranżacji pomieszczenia jeszcze bardziej odpowiadają na nasze naturalne potrzeby. Prezentowane na targach meble i dekoracje cechowały się płynnymi liniami, organicznymi formami i zaokrąglonymi kształtami. Harmonijnie łączyły się one ze sobą, wzbudzając poczucie głębokiego związku z naturą. Te elementy będą królować w najbliższym czasie w naszych domach.
W oświetleniu warto zwrócić uwagę na dmuchane szkło, które zyskuje coraz większą popularność. Marki specjalizujące się w oprawach z dmuchanego szkła, takie jak Bomma, Masiero czy Italamp, oferują lampy o unikalnych kształtach i odcieniach. W wyspecjalizowanych manufakturach szkła powstają wyjątkowe oprawy, a każda jest inna i naturalnie nieperfekcyjna. Wybór tych produktów to doskonały sposób na ucieczkę od standaryzacji i monotonii w codziennym życiu.
Lampa wisząca Pebbles, Bomma
© Maxfliz
Lampa wisząca Masiero Horo S3
© Maxfliz
Lampa Nube, Italamp
© Maxfliz
Wielofunkcyjność i personalizacja
Konsumenci żyją coraz szybciej i mają wysokie oczekiwania, dlatego personalizacja przestrzeni nabiera więc coraz większego znaczenia. Projektanci szukają rozwiązań, które dostosują się do zmieniających się potrzeb i preferencji coraz bardziej wymagających użytkowników. Odpowiedzią na to jest trend mebli modułowych w projektowaniu wnętrz. Można łatwo je przekształcać i dostosowywać, osiągając maksymalną funkcjonalność i w najlepszy możliwy sposób wykorzystując przestrzeń w swoich domach. Szczególnie popularne stały się modułowe siedzenia, które można aranżować w najróżniejszych konfiguracjach i jednocześnie dodawać przestrzeniom unikalności i indywidualnego charakteru. Sofy modułowe Calia Italia przyciągają uwagę tych, którzy cenią ekstrawagancję we wnętrzu. Marka oferuje różnorodne moduły wykonane z materiałów o różnych wzorach i kolorach, które można dowolnie łączyć i bawić się paletą. Dla osób preferujących elegancję i bardziej stonowane kolory, doskonałym wyborem są modułowe sofy Maxdiviani.
Sofa modułowa Kalimba, Calia Italia
© Maxfliz
Sofa modułowa Chicca, Maxdivani
© Maxfliz
Oświetlenie – tło czy pierwszy plan?
Rozwiązania oświetleniowe przyciągały szczególną uwagę klientów na tegorocznym Salone del Mobile. Projektanci zaczęli traktować oświetlenie jak filozofię, podkreślając ogromny wpływ, jaki wywiera ono na nastrój i emocje. Designerzy nie zrezygnowali przy tym jednak z funkcjonalności – ich projekty często wyróżniają się możliwością personalizacji barwy światła, kąta padania, ściemniania... Jest to odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy coraz bardziej przywiązują uwagę do zachowania work-life balance oraz szukania harmonii w codziennym życiu.
Oprawa świetlna Plusminus, Vibia
© Maxfliz
Interesujące są także rozwiązania systemowe, które umożliwiają podłączenie opraw świetlnych o różnej wielkości i przeznaczeniu w różnych miejscach, korzystając z jednego wyjścia elektrycznego. Warto zwrócić uwagę na produkty marki Vibia, zwłaszcza minimalistyczne systemy świetle Plusminus, które pozwalają na dyskretne doświetlenie każdego miejsca czy mebla. Z kolei marka Artemide stworzyła kolekcję wyróżniającą się nowoczesnymi giętymi przewodami tworzącymi alfabet – Alphabet of Light w formie giętych szynoprzewodów. Za tym trendem w przyszłym roku bez wątpienia będą podążać inne marki, ponieważ nowe systemy obsługują teraz wiele stref oświetlenia, co daje większą swobodę aranżacyjną bez konieczności ingerencji architektonicznej.
Oprawa świetlna Alphabet of Light, Artemide
© Maxfliz
W minimalistycznych wnętrzach oświetlenie stało się głównym bohaterem przestrzeni. Prezentowane na Salone del Mobile lampy przybrały rzeźbiarskie formy, często o organicznych kształtach i nietuzinkowych wzorach. Projektanci odważnie proponują przeskalowane modele. Można je znaleźć w ofercie Bomma, Masiero, Tom Dixon czy Italamp, Contardi. Wiele marek stosuje również kolorowe oprawy, zwłaszcza w pastelowych odcieniach, balansując pomiędzy odwagą a dyskretnością. Ten trend widoczny jest u Foscariniego, Masiero, Estiluz czy KDLN.
System oświetleniowy Visio, Masiero
© Maxfliz
Innowacje technologiczne
Targi w Mediolanie jak co roku były też miejscem prezentacji najnowszych technologicznych rozwiązań w branży meblowej. Smart home to termin, o którym mówi się już od dawna, jednak inteligentne systemy to bez wątpienia przyszłość naszych domów. Od systemów zarządzania oświetleniem i ogrzewaniem aż po możliwość sterowania głosem – rozwój technologii służy projektantom, ułatwiając realizację projektów promujących dwie kluczowe idee: zrównoważonego rozwoju i personalizacji.
Wgląd w potrzeby
Trendy widoczne na 61. targi Salone del Mobile tworzą spójną wizję i zapowiadają nową erę innowacyjnych i wysoce spersonalizowanych przestrzeni. Urządzając nasz dom, warto skupić się na wykorzystaniu zrównoważonych materiałów, a dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy ograniczać zużycie energii i wody. Kolorystyka nawiązująca do Matki Ziemi zagwarantuje nam ponadczasową estetykę, a unikalnego charakteru nadadzą rzeźbiarskie lampy.