Spotkania online z cyklu
„Architekci na XXI wiek. Architektura jutra”
Pierwsze spotkanie
Maciej SIUDA i Marcin WICHA — „Wokół projektowania w nowym świecie”
odbyło się 23 czerwca
filmy dostępne są na
Kolejne spotkanie już w następny wtorek —
Jerzy Szczepanik Dzikowski i Maciej Miłobędzki
— „Racjonalne podejście w bardzo nieracjonalnych czasach”
30 czerwca o godzinie 18.00
Rozpoczynamy cykl spotkań online pt.: „Architekci na XXI wiek. Architektura jutra” z wybitnymi osobowościami polskiej sceny architektonicznej.
Kryzys klimatyczny, światowa gospodarka napędzana ideą ciągłego wzrostu plus ostanie wydarzenia związane z przymusową sytuacją lock down czy pracą zdalną wymuszają zmiany w podejściu do projektowania i architektury.
wokół problemów dzisiejszego świata
Era stararchitektów projektujących drogie w powstaniu i eksploatacji ikoniczne budynki, będące landmarkami swoich miast, ale też pomnikami ich autorów, dobiega końca. Jednak ciągle jeszcze powstają budynki mało efektywne energetycznie: wymagają grzania zimą oraz intensywnego chłodzenia latem, a wykorzystywane w nich materiały, takie jak szkło, stal, beton przyczyniają się do wzrostu emisji CO2 do atmosfery.
Żyjemy w kulturze ciągłej presji wzrostu gospodarczego. Architektura, będąc częścią tego procesu, wpływa na nierówności ekonomiczno-społeczne, wzrost konsumpcjonizmu i efektu cieplarniananego w naszych miastach. Wciąż jednak budujemy kolejne szklane biurowce typu premium, luksusowe osiedla deweloperskie z płotem i bramą na pilota, centra handlowe na obrzeżach miast albo w ich centrach powodując odpływ mieszkańców z tych miejsc, mieszkania na wynajem krótkoterminowy, inwestujemy w parkingi, infrastrukturę drogową i wszystko to, co teoretycznie ma poprawić jakość życia w mieście, a w praktyce ją obniża. Do tego wycinamy zieleń i parki pod kolejne inwestycje zamiast adaptować istniejące już budynki do zmian.
problematyka spotkań
- Czy lockdown zmieni podejście do projektowania?
- Czy te zmiany mają szanse być trwałe?
- Na ile to właśnie architekci będą w stanie zaangażować się w budowę nowego świata i nowego ładu i wykorzystają istniejącą sytuację w taki sposób, żeby projektować odpowiedzialnie, elastycznie, w duchu ekonomii cyrkularnej, a przede wszystkim służąc poprawie jakości życia w środowisku zurbanizowanym?
dwa spotkania już w czerwcu
W czerwcu 2020 roku zaplanowaliśmy cykl dwóch spotkań online, w których zaproszeni przez nas architekci opowiedzą o swojej perspektywie na obecne czasy, projektach i pomysłach na to, jak powinna wyglądać architektura jutra. Spotkania będą transmitowane na żywo na YouTube oraz na Facebooku z możliwością zadawania pytań na profilu facebookowym naszego wydarzenia. Zachęcamy do zadawania pytań również przed spotkaniem i wysyłaniem ich na adres: malgosia@archibi.pl
Spotkanie pierwsze — 23 czerwca (wtorek), godzina 18.00
Maciej Siuda i Marcin Wicha — „Wokół projektowania w nowym świecie”
Spotkanie drugie — 30 czerwca (wtorek), godzina 18.00
Pierwsze spotkanie
„Wokół projektowania w nowym świecie”
Maciej Siuda i Marcin Wicha
23 czerwca (wtorek), godzina 18.00
Spotkanie będzie dotyczyło projektowania polegającego na łączeniu architektury z ekosystemem, przedstawiając wielopłaszczyznowe myślenie i wrażliwe wyczucie miejsca i kontekstu. Architekt opowie o pracy z funkcją, która jest tematem wiodącym w projektowanej przez jego pracownię architekturze i która nakłada się na budynek kreując przy tym nową estetykę — mało ikoniczną i wynikającą z głębokiej uważności na to, co istnieje dookoła.
Wideorelacja online na YouTube
Wideorelacja na Facebooku:
https://www.facebook.com/architekturaibiznes
Maciej Siuda — architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, stypendysta Universidad Politècnica de València, jego dyplom XYZ STRUCTURE był prezentowany m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, finalista w międzynarodowym konkursie Archiprix na MIT w Bostonie czy konkursie Present w Rumunii. W latach 2008–2011 architekt w takich biurach projektowych, jak Sou Fujimoto (Tokio) czy Grupo Aranea (Alicante). Od 2012 roku prowadzi własną działalność projektową. Laureat m.in. Grand Prix 2016 miasta Warszawy za najlepszą realizację architektoniczną w latach 2015–2016 oraz nagrody głównej Taking Buildings Down nowojorskiego instytutu Storefront for Architecture za wystawę „Spór o odbudowę”. Za projekt szkoły na Haiti zdobył nagrodę Holcim Awards Acknowledgement w Kolumbii „za wkład w dyskurs o zrównoważonym rozwoju i wyprzedzanie współczesnych standardów myślenia projektowego”. Realizuje projekty w Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Indonezji, w Polsce i na Haiti. Wykładowca w School of Form.
Marcin Wicha — polski grafik, eseista i autor książek. Laureat Paszportu Polityki za rok 2017 w kategorii: literatura oraz nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: esej za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Za tę samą książkę w 2018 uzyskał Nagrodę Literacką NIKE i Nagrodę Literacką im Witolda Gombrowicza. Jako grafik projektuje okładki książek, czasopism, plakaty, znaki graficzne. Był autorem komentarzy rysunkowych w Tygodniku Powszechnym. Jest współwłaścicielem firmy projektowej Frycz i Wicha. Publikował m.in. w Autoportrecie, Literaturze na Świecie i Tygodniku Powszechnym. Współpracuje z Gazetą Wyborczą i miesięcznikiem Charaktery. Jest autorem książek: „Jak przestałem kochać design” oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” wydanych w wydawnictwie Karakter
Drugie spotkanie
„Racjonalne podejście w bardzo nieracjonalnych czasach”
Jerzy Szczepanik Dzikowski i Maciej Miłobędzki z pracowni JEMS Architekci
30 czerwca (wtorek), godzina 18.00
Co to znaczy projektować w Nowym Świecie? Czy on rzeczywiście istnieje? Czy pandemia coś zmieni? Jakich narzędzi i argumentów potrzebujemy, aby odwrócić procesy związane ze zmianami klimatycznymi? Jak miałaby wyglądać reakcja świata architektury na erę kryzysu klimatycznego? Spotkanie przedstawi perspektywę architektów jednej z najważniejszych polskich pracowni.
Jerzy Szczepanik-Dzikowski i Maciej Miłobędzki z pracowni JEMS Architekci — pracownia została założona w 1988 roku, jednakże zespół architektoniczny będący zalążkiem biura działa nieprzerwanie od początku lat 80. Rozpoczynając samodzielną praktykę w okresie transformacji ustrojowej JEMS włączył się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Obecnie trzon zespołu tworzy ośmiu wspólników i partnerów. Partnerska współpraca realizowana w formule biura — warsztatu, przy współuczestnictwie całego zespołu JEMS, tworzy przestrzeń rozmów i poszukiwań, wymiany idei i poglądów. JEMS jest biurem otwartej dyskusji i debaty. To nasza wartość fundamentalna. Pracownia JEMS jest autorem wielu znaczących budynków, m. in.: Siedziby Agory, Pixel w Poznaniu, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, ASP w Warszawie, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, 19 Dzielnica w Warszawie czy wielu innych.
Jerzy Szczepanik-Dzikowski — architekt, urodził się w 1945 roku w Lublinie. W 1972 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984–1987 prezes oddziału warszawskiego SARP. W latach 1984–1989 prowadził wspólnie z Olgierdem Jagiełło pracownię autorską w ramach Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków ESPEA. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik w JEMS Architekci. Sekretarz Krajowej Izby Architektów w latach 2001–2005. Od 2010 roku promotor prac dyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Lubelskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002).
Maciej Miłobędzki — architekt, urodził się w 1959 roku w Warszawie. W 1985 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984–1988 pracował w Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków ESPEA. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik w JEMS Architekci. Od 2004 promotor prac dyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002).
ZAPRASZAMY! Bądźcie z nami!
YouTube — playlista „Architekci na XXI wiek”