Transmisja dostępna na
22 września 2020 zorganizowaliśmy spotkanie LIVE z Mateuszem Mastalskim, architektem z Henning Larsen Architects i Hugonem Kowalskim prowadzącym własna działalność projektową w Poznaniu w pracowni UGO.
Zrównoważone miasto? Konkursy architektoniczne? Czy te hasła otwierają puszkę z problemami, z jakimi boryka się architektura w postpandemicznym świecie czy może raczej są to skuteczne sposoby na ich rozwiązanie? Jak dzisiaj projektować miasta i kto powinien to robić? Architekci czy mieszkańcy? Kto ma prawo do miasta? Kto decyduje o tym, jak ono wygląda i jak się nam w nim żyje? Jakie wartości potrzebujemy w architekturze, żeby projektować dobrze funkcjonujące miasta, które nie przyczyniają się do degradacji planety i ekosystemu?
Czy zrównoważony rozwój to obecnie głównie bardzo chwytliwe hasło marketingowe i czy jest na nie miejsce w dyskursie o zaangażowanej architekturze i urbanistyce?
Porozmawiamy też o różnicach w projektowaniu miasta z perspektywy polskiej i duńskiej.
Bądźcie z nami!
Save the date: 22 września, godzina 18.00
Mateusz Mastalski — architekt i urbanista. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Pracował w biurach medusa group, KWK Promes, MVRDV oraz COBE. Od 2008 roku na stale mieszka i pracuje w Kopenhadze, gdzie od 2014 roku jest członkiem zespołu projektowego Henning Larsen. Specjalizuje się w konkursach, masterplanach i projektach dużych obiektów użyteczności publicznej. Prowadził m.in. projekt zagospodarowania terenów Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, sali koncertowej w Ostrawie czy społecznej dzielnicy Vejlands Kvarter w Kopenhadze. Wielokrotny tutor na warsztatach InDeSem, CanActions czy OSSA. Prowadzący masterclass na École Nationale Supérieure d'architecture w Marsylii. Współpracował z czasopismami A10 oraz Architektura & Biznes.
Hugon Kowalski — architekt. Od 2010 roku prowadzi pracownię projektową UGO. Współprowadzi Pracownie Architektury I na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor projektu „Let's talk about garbage” prezentowanego na wystawie głównej Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Laureat nagrody archiprix za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2011–2013. Fan konkursów architektonicznych. Bardzo miły człowiek.
Spotkania online z cyklu „Architekci na XXI wiek. Architektura jutra” z wybitnymi osobowościami polskiej sceny architektonicznej
Poprzednie spotkania z cyklu – wokół problemów dzisiejszego świata
Kryzys klimatyczny, światowa gospodarka napędzana ideą ciągłego wzrostu plus ostanie wydarzenia związane z przymusową sytuacją lock down czy pracą zdalną wymuszają zmiany w podejściu do projektowania i architektury.
Era stararchitektów projektujących drogie w powstaniu i eksploatacji ikoniczne budynki, będące landmarkami swoich miast, ale też pomnikami ich autorów, dobiega końca. Jednak ciągle jeszcze powstają budynki mało efektywne energetycznie: wymagają grzania zimą oraz intensywnego chłodzenia latem, a wykorzystywane w nich materiały, takie jak szkło, stal, beton przyczyniają się do wzrostu emisji CO2 do atmosfery.
Żyjemy w kulturze ciągłej presji wzrostu gospodarczego. Architektura, będąc częścią tego procesu, wpływa na nierówności ekonomiczno-społeczne, wzrost konsumpcjonizmu i efektu cieplarniananego w naszych miastach. Wciąż jednak budujemy kolejne szklane biurowce typu premium, luksusowe osiedla deweloperskie z płotem i bramą na pilota, centra handlowe na obrzeżach miast albo w ich centrach powodując odpływ mieszkańców z tych miejsc, mieszkania na wynajem krótkoterminowy, inwestujemy w parkingi, infrastrukturę drogową i wszystko to, co teoretycznie ma poprawić jakość życia w mieście, a w praktyce ją obniża. Do tego wycinamy zieleń i parki pod kolejne inwestycje zamiast adaptować istniejące już budynki do zmian.
problematyka spotkań
- Czy lockdown zmieni podejście do projektowania?
- Czy te zmiany mają szanse być trwałe?
- Na ile to właśnie architekci będą w stanie zaangażować się w budowę nowego świata i nowego ładu i wykorzystają istniejącą sytuację w taki sposób, żeby projektować odpowiedzialnie, elastycznie, w duchu ekonomii cyrkularnej, a przede wszystkim służąc poprawie jakości życia w środowisku zurbanizowanym?
Cykl wystartował w czerwcu 2020 roku. Zaproszeni przez nas architekci opowiadają o swojej perspektywie na obecne czasy, projektach i pomysłach na to, jak powinna wyglądać architektura jutra. Spotkania są transmitowane na żywo na YouTube oraz na Facebooku z możliwością zadawania pytań na profilu facebookowym naszego wydarzenia. Zachęcamy do zadawania pytań również przed spotkaniem i wysyłaniem ich na adres: malgosia@archibi.pl
filmy dostępne na
1. Maciej Siuda, Marcin Wicha
„Wokół projektowania w Nowym Świecie”
2. Jerzy Szczepanik Dzikowski, Maciej Miłobędzki
„Racjonalne podejście w nieracjonalnych czasach”
ZAPRASZAMY! Bądźcie z nami!