W dzisiejszym społeczeństwie aktywność trwa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a człowiek w coraz większym stopniu prowadzi styl życia oderwany od rytmu naturalnego świata. Oznacza to, że w godzinach nocnych oświetlenie jest potrzebne, aby ludzie mogli bezpiecznie prowadzić swoją działalność, niezależnie od tego, czy chodzi o przejście przez park w celu dotarcia do domu po nocnej zmianie, czy też o obowiązki ratunkowe ze strony służb.
Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa jest potrzebą nadrzędną stawianą oświetleniu. Spełnienie tego kryterium może być rozpatrywane w dwóch płaszczyznach. Z jednej strony oświetlenie ułatwia orientację w terenie, umożliwiając swobodne i bezpieczne poruszanie się po zmroku. Eliminuje też anonimowość oraz daje możliwość rozpoznania twarzy na monitoringu. Ponadto w oświetlonym terenie maleje ryzyko wystąpienia ataków oraz aktów wandalizmu. Z drugiej strony oświetlenie wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa użytkownika, to jak odbiera i postrzega on daną przestrzeń, czy uznaje ją za atrakcyjną, co ma ogromnie znaczenie chociażby dla rozwoju turystyki miejskiej.
© Zumtobel
Jednocześnie wzrasta świadomość zanieczyszczenia światłem. Według badania „Nowy światowy atlas sztucznej jasności nocnej nieba” z 2016 r. 80% ludności świata żyje pod niebem z łuną, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Europie 99% społeczeństwa nie może doświadczyć „naturalnej nocy”. (Falchi F. i in., 2016)
Międzynarodowe Stowarzyszenie Dark-Sky (IDA) rozpoczęło kwantyfikację sytuacji w szeregu statystyk opublikowanych w internecie. Stowarzyszenie wyjaśnia:
Na całym świecie wydajemy co roku co najmniej 50 miliardów dolarów na koszty energii, aby wytworzyć światło, które ucieka do przestrzeni kosmicznej. (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dark-Sky, 2022)
Twierdzi się również, że emisje świetlne z kontynentów stanowią 246 238 gigawatogodzin energii, co stanowi 1% światowych emisji, czyli równowartość 38 mln mil przejechanych przez pojazdy (Sanchez de Miguel A. i in., 2021), oraz że, według danych szacunkowych, 35% światła zewnętrznego jest marnowane.
Jak więc pogodzić zapotrzebowanie na efektywne i wydajne oświetlenie z poszanowaniem środowiska i koniecznością złagodzenia jego negatywnych skutków?
Równowaga między dziką fauną i florą a potrzebami ludzkimi. Poznaj technologię nighttune, która daje poczucie bezpieczeństwa i chroni nocny ekosystem
Marka Thorn od wielu lat rozwija wydajną, energooszczędną i przyjazną dla środowiska. Jednym z tego typu rozwiązań jest NightTune, system, który automatycznie dostosowuje poziom światła emitowanego przez oprawę oświetleniową i jej temperaturę barwową do dokładnej pory nocy, natężenia ruchu i jest wdrażany zgodnie z konkretnymi potrzebami projektowymi i aplikacyjnymi. Działa on poprzez mieszanie światła z ciepłych i neutralnych diod LED oraz ściemnianie lub rozjaśnianie obu grup diod LED oddzielnie. Temperatury barw od ciepłych (2 200 K) do umiarkowanych (3 000 K) można uzyskać na różnych poziomach jasności.
© Zumtobel
Wprowadzając system wykorzystujący technologię NightTune i system sterowania UrbaSens można zmniejszyć zużycie energii nawet o 80%, nie oszczędzając przy tym na innych funkcjach oświetlenia: zapewnieniu bezpieczeństwa, kreowaniu tożsamości miejsca, eksponowania ciekawych form architektonicznych.
Zamiast opraw oświetleniowych pracujących z pełną mocą wyjściową przez całe godziny ciemności, można je przyciemnić, gdy zmniejszy się natężenie ruchu i liczba pieszych. Rozwiązanie to przynosi ekonomiczne i środowiskowe korzyści.
Szczegółowe informacje na temat technologii NightTune znajdziesz w białej księdze przygotowanej przez markę Thorn, z której dowiesz się m.in. czym jest zanieczyszczenie światłem i jakie może mieć skutki, jak zanieczyszczenie światłem wpływa na zdrowie psychiczne człowieka i życie nocnych zwierząt oraz jakie rozwiązania można wdrożyć, by chronić nocny ekosystem.
Więcej informacji na stronie firmy THORN Lighting w portalu A&B.