Opuszczony teren omijany przez mieszkańców Świętochłowic, dzięki rewitalizacji Stawu Kalina zyskał nowe życie. Uwzględnienie w projekcie atrakcji dla różnych grup wiekowych, w tym placu zabaw, sprawiło, że dziś jest jednym z ulubionych miejsc spędzania czasu wolnego.
Okolice Stawu Kalina w Świętochłowicach od lat były wstydliwym punktem na mapie. Zanieczyszczenie akwenu oraz otaczających go gleb, przez sąsiadujące z nimi zakłady chemiczne sprawiły, że teren był od lat omijany przez mieszkańców. W ramach projektu „Poprawa jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice — remediacja terenów zdegenerowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu „Kalina” wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności” możliwa stała się remediacja i rewitalizacja Stawu Kalina, co tchnęło w jego okolice zupełnie nowe życie.
Plac zabaw Buglo na rewitalizowanych terenach w Świętochłowicach. Nad Stawem Kalina znów słychać śmiech dzieci.
© BUGLO
Oczyszczenie samego Stawu Kalina było tylko jednym z etapów prac. Docelowo okolice Kaliny miały stać się atrakcyjnym terenem rekreacyjnym, więc władze miasta zainwestowały w gruntowną rewitalizację całej przestrzeni wokół. Powstały ścieżki dla pieszych, rolkarzy i rowerów, ławki i mostki, ale także miejsca zachęcające do aktywnego spędzania czasu wolnego — boiska, plenerowa siłownia oraz plac zabaw.
O procesie zmiany terenów wokół Stawu Kalina opowiedział Janusz Wojdak, architekt z biura projektowego PM Projekt, współautorprojektu wykonawczego, odpowiedzialny m.in. za dobór urządzeń zabawowych placu zabaw.
Przestrzeń przy Stawie Kalina była wyjątkowym wyzwaniem — opowiada Janusz Wojdak ze studia architektonicznego PM Projekt. — Teren przez długi czas nie kojarzył się okolicznym mieszkańcom z wypoczynkiem. Nowa przestrzeń miała nabrać rekreacyjnego charakteru, więc oprócz części spacerowo sportowej zaprojektowany został także plac zabaw, który miał przyciągnąć do okolic Stawu Kalina rodziny z dziećmi.
Zagospodarowanie przestrzeni uwzględniło różnego typu sprzęty — zarówno wymagające dużej sprawności kilkumetrowe wieże, jak i urządzenia dla młodszych dzieci.
Od początku wiedzieliśmy, że wszystkie przestrzenie, które powstaną, muszą być spójne z naturą, wśród której powstanie plac zabaw — mówi Janusz Wojdak. — Stawialiśmy więc na materiały i kolory, które dobrze komponowały się z otoczeniem. Postawiliśmy na plac zabaw od polskiego producenta — firmy Buglo, bo oprócz materiałów, których szukaliśmy, czyli drewna i stali, zapewnił nam kolorystykę, która pozwoliła wtopić się przestrzeni w zieleń nad Stawem Kalina.
Na placu zabaw stanęły różnorodne urządzenia, które zachęcają do rozmaitych aktywności. W centrum dziecięcej przestrzeni stanęła niemal 8-metrowa wieża z serii Mega, która niewątpliwie wyróżnia to miejsce i daje najmłodszym możliwość podjęcia wyzwań.
Wieża Mega sprawia, że plac zabaw widoczny jest z daleka — mówi Tomasz Ladra, Regionalny Kierownik Sprzedaży Buglo. — Jej wybór był strzałem w dziesiątkę, bo jako nietypowe urządzenie, stała się charakterystycznym elementem krajobrazu, przy którym często umawiają się rodziny z dziećmi.
Metamorfoza Stawu Kalina sprawiła, że miejsce zyskało drugie życie. Pojawiły się w nim nowe rośliny i zwierzęta oraz tłumy osób spragnionych wypoczynku na łonie natury. Kiedyś zapomniane miejsce, dziś przestrzeń pełna dziecięcych uśmiechów będące wizytówką okolicy.
Plac zabaw Buglo na rewitalizowanych terenach w Świętochłowicach. Nad Stawem Kalina znów słychać śmiech dzieci.
© BUGLO