Małgorzata TOMCZAK
relaks & biznes
W XX i XXI wieku architektura związana z rekreacją i wypoczynkiem rozwijała się bardzo intensywnie. Możni tego świata inwestowali i rozwijali sieci hotelowe, byli mecenasami globalnych marek, wystarczy wspomnieć choćby rodzinę Pritzkerów, fundatorów najważniejszej architektonicznej nagrody na świecie, właścicieli sieci hoteli Hyatt.
Jak pokazują ostatnie badania, postpandemiczna rzeczywistość zmieniła wiele, w tym również branżę turystyczną. Coraz rzadziej wybieramy duże sieciowe hotele. Raczej stawiamy na małe przytulne i intymne domy zatopione w pięknym krajobrazie gór, wybrzeża czy jezior, butikowe miejskie hotele gwarantujące kameralność. Te cieszą się niesłabnącą popularnością, być może również dlatego, że funkcjonują w DNA miast jako znane adresy, pod którymi znajdują się lubiane restauracje, kawiarnie i miejsca spotkań.
W numerze prezentujemy otwarty na początku sierpnia w Warszawie Nobu Hotel należący do luksusowej marki, której współwłaścicielem jest Robert De Niro. Architekci z medusa group postawili w nim na połączenie japońskiego minimalizmu z wyrafinowanym stylem art déco międzywojennej Warszawy. Eleganckie i niepowtarzalne są również hotele sieci Puro. ASW Architekci, autorzy koncepcji hoteli w Łodzi, Poznaniu i Krakowie, w każdym projekcie szukali opowieści o danym mieście.
Publikujemy również, między innymi: górskie domy The Boats (proj.: Karpiel Steindel Architektura); hotel Warszawa (proj.: APA GBK); Camppinus Park (proj.: mo:delina™); przystań kajakarską w Augustowie (proj.: PSBA, INOONI), domek wypoczynkowy Hyttee (proj.: Marlena Kilian, Marek Piojda); pensjonaty na Wilczej Porębie (proj.: studio de materia).