Ytong Panel SWE – system do ekspresowej budowy ścian konstrukcyjnych
Brak wykwalifikowanych wykonawców, presja czasu, rosnące koszty robocizny — tak wygląda dziś sytuacja na rynku budowlanym. Odpowiedzią na te wyzwania są systemy wielkoformatowe, które ograniczają liczbę potrzebnych pracowników i znacząco przyspieszają realizację inwestycji. Niekwestionowanym liderem w produkcji wielkich formatów ściennych jest Xella Polska. W swoim zakładzie w Ostrołęce uruchomiła jesienią 2023 roku produkcję kolejnego systemu do szybkiej budowy o nazwie Ytong Panel SWE. To innowacyjna technologia, która może odmienić polskie budownictwo.
Ytong Panel SWE pozwala wznosić ściany nawet 4 razy szybciej niż w tradycyjnych technologiach drobnowymiarowych
© YTONG
Efektywna budowa
Polski rynek budowlany zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu relacja kosztów robocizny do zakupu materiałów wynosiła średnio 20% do 80%. Dziś stosunek ten wynosi już pół na pół. Sytuacja zbliża się do unijnej średniej, w której praca stanowi aż 70% kosztów inwestycji.
Inwestorzy coraz częściej wybierają technologie budowlane, które pozwalają znacząco ograniczyć koszty robocizny, bo zmniejszają liczbę potrzebnych pracowników i roboczogodzin. Xella Polska od kilku lat mocno rozwija strategię Efektywnej Budowy, oferując, jako jedyny producent betonów komórkowych i silikatowych w Polsce, całą gamę produktów wielkoformatowych oraz miniżurawie do ich montażu. Jesienią 2023 firma rozszerzyła produkcję w Polsce o dwa typy paneli ściennych Ytong. Dotychczas Ytong Panel do ścian działowych oraz Ytong Panel SWE do ścian konstrukcyjnych były sprowadzane z zakładów Xelli w Niemczech. Produkcja na miejscu w zakładzie w Ostrołęce pozwoliła obniżyć cenę paneli ściennych, zwiększyła również ich dostępność na polskim rynku.
Ytong Panel SWE Ultra+ umożliwia wznoszenie ciepłych i energooszczędnych ścian jednowarstwowych
© YTONG
Innowacyjne panele ścienne
Dotychczas nie było w Polsce takiego produktu jak Ytong Panel SWE. To wielkowymiarowe, modułowe panele z betonu komórkowego. Projektanci dobierają wysokość elementów do wysokości danej kondygnacji — dzięki czemu pojedynczy element sięga od podłogi po strop. Wysokość elementów Ytong Panel SWE produkowanych w Ostrołęce wynosi od 180 do 300 cm, a szerokość mieści się w zakresie od 29,9 do 59,9 cm. Panele SWE dostępne są w dwóch rodzajach grubości: 20 lub 24 cm. Elementy Ytong Panel SWE dostępne są w odmianie P4/500, która charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie 4 N/mm2 i klasą gęstości 500 kg/m³.
Wykonane z betonu komórkowego prefabrykowane elementy Ytong Panel SWE przeznaczone są do budowy wewnętrznych ścian nośnych oraz warstwy nośnej zewnętrznych ścian dwuwarstwowych. Natomiast grubsze od nich i wykonane z lżejszej odmiany betonu komórkowego elementy Ytong Panel SWE Ultra+ służą do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych o bardzo dobrych parametrach termicznych.
Zarówno jedne, jak i drugie panele są największymi dostępnymi na rynku elementami ściennymi, wyprodukowanymi z betonu komórkowego. Umożliwiają wznoszenie ścian we wszystkich typach domów jednorodzinnych (w tym szeregowych), jak i niższych budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Wszystkie elementy Ytong Panel SWE produkowane są z dużą dokładnością wymiarową, co bardzo przyspiesza budowanie z nich ścian nośnych o równych i gładkich powierzchniach. Dzięki temu ułatwione jest także układanie na nich wewnętrznych i zewnętrznych warstw wykończeniowych.
Zbudowane z betonu komórkowego elementy Ytong Panel SWE, a także wykonane z nich ściany nośne, są całkowicie niepalne — mają klasę reakcji na ogień A1 oraz wysoką odporność ogniową — EI 360 i REI 240.
System idealny do szybkiej i sprawnej budowy domów jednorodzinnych, szeregowych, a także innych obiektów, takich jak niższe budynki komercyjne
© YTONG
Ściana jednowarstwowa Ytong Panel SWE Ultra+
Elementy Ytong Panel SWE Ultra+ przeznaczone są do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych o współczynniku przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²K), co oznacza, że pod względem termicznym spełniają rygorystyczne wymagania Warunków Technicznych 2021. Panele te mają grubość 36,5 cm i wyprodukowane są z betonu komórkowego o klasie gęstości 300 kg/m³ i wytrzymałości na ściskanie 2,2 N/mm2. Ekspresowa budowa konstrukcji w technologii Ytong Panel SWE Ultra+ w połączeniu z brakiem konieczności montażu dodatkowej warstwy ocieplenia oznacza jeszcze większe przyspieszenie realizacji inwestycji i oszczędność kosztów.
Gładką powierzchnię ścian łatwiej i taniej wykończyć
© YTONG
Błyskawiczna budowa ścian
Pomimo tego, że są wykonane z lekkiego betonu komórkowego, ściany z elementów Ytong Panel SWE, ze względu na ich większy niż bloczków ciężar, wznosi się przy pomocy dźwigu — samodzielnego albo zamontowanego na samochodzie (HDS), którym przywieziono je na budowę. Do budowy ścian z elementów Ytong Panel SWE potrzeba trzech pracowników – dwóch montażystów i operatora dźwigu. W ciągu 8-godzinnego dnia pracy potrafią oni postawić nawet 150 m² ścian domu. W tym samym czasie trzech murarzy może z drobnowymiarowych bloczków betonu komórkowego wykonać co najwyżej 40 m² ścian. Oznacza to, że ekipa budująca ściany z elementów Ytong Panel SWE ma od nich prawie 4-krotnie większą wydajność!
Z elementów Ytong Panel SWE można też wykonywać ściany szczytowe budynków z mieszkalnymi poddaszami. Ważne, że do wszystkich ścian zbudowanych z tych prefabrykatów pasują inne elementy ścienne, oferowane przez firmę Xella Polska, takie jak prefabrykowane nadproża okienne i drzwiowe, kształtki do wykonywania belek i wieńców stropowych itp.
Konstrukcja budynku z paneli ściennych Ytong Panel SWE jest opracowywana przez dział projektowy BIM Xella Polska
© YTONG
Projekt konstrukcji w BIM
Klienci, którzy zdecydują się na budowę domu ze ścianami wykonanymi w systemie Ytong Panel SWE, mogą skorzystać z pomocy działu projektowego firmy Xella Polska. Dla każdego budynku przygotuje on w technologii BIM szczegółowy projekt ścian z tych paneli wraz z planem ich montażu, przedstawia go także w modelu 3D.
Dowiedz się więcej o technologii Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ na stronie XELLA.
Więcej informacji na stronie firmy Xella Polska w portalu PdA.