Łazienka kojarzy nam się przede wszystkim z czystością, sterylnością. Przez to, często aranżacje tego wnętrza mogą się wydawać mało przyjazne lub wręcz nudne. Jak nadać łazience wyjątkowego charakteru? Odpowiedzią są rośliny.
Zielone rośliny ożywią monotonną przestrzeń
fot. Intan Indiastuti © UNSPLASH
Rośliny do łazienki
Pomysł ten może wydawać się niektórym kontrowersyjny. Czystość i natura raczej nie idą w parze. Możemy jednak „okiełznać” roślinność i wprowadzić ją jako element wystroju łazienki. Najlepiej sprawdzą się tutaj oczywiście niewielkie rośliny doniczkowe. Najłatwiej będzie nam utrzymać przy nich czystość. Taką dekorację możemy ustawić koło umywalki, a także na szafkach i półkach. Ciekawym wyjściem jest również postawienie wazonu, w którym będziemy umieszczać cięte kwiaty. To zdecydowanie nada wnętrzu kolorytu. Ponadto, piękny zapach umili poranną toaletę. W większych pomieszczeniach możemy umieścić na podłodze doniczkę z dużą rośliną. Szczególnie pięknie będą wyglądać te z rozłożystymi liśćmi. Ulokowane w pobliżu wanny, pięknie skomponują się z jej bielą. Dla właścicieli pryszniców, intrygującym wyjściem może być umieszczenie na ich ścianie rośliny pnącej.
Duża roślina stanie się punktem centralnym wnętrza
fot. Juan Domenech|Laurence Katz © UNSPLASH
Odrobina tropików
Łazienka jest idealnym miejscem dla roślin pochodzenia tropikalnego. Zazwyczaj, ciężko jest nam je hodować w domu. Jednak panujące w łazience ciepło i wilgoć pozwolą im pięknie się rozwijać. Jedną z takich roślin jest Pilea, czyli popularny pieniążek. Najlepiej ustawić ją w miejscu z dostępem do rozproszonego światła oraz z dala od kaloryferów. Kolejna z nich to bambus. Do wyboru mamy dwa gatunki bambus pokojowy (Pogonatherum paniceum) oraz Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana). Palma również doskonale będzie czuć się w wilgotnej i słonecznej łazience. Rośliną pochodzenia tropikalnego jest także popularny fikus. Trzeba jednak pamiętać, aby ustawić go w bardziej zacienionym miejscu. Trudności z uprawą monstery może rozwiązać właśnie umieszczenie jej w łazience. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest las tropikalny. Łazienka spełni więc jej wymagania odnośnie poziomu wilgoci.
Palma doskonale będzie czuć się w wilgotnej i słonecznej łazience
fot. Jared Rice © UNSPLASH
Jakie kwiaty do łazienki bez okna?
Każda roślina potrzebuje światła, aby rosnąć. Możemy jednak je trochę „oszukać” i doświetlić światłem sztucznym. Na rynku dostępne są profesjonalne oświetlenia ogrodnicze. Swoje zadanie spełnią jednak także zwykłe lampy LED. Najlepiej ustawić je około 40 cm nad roślinami. Aby otrzymywały one odpowiednią ilość światła, żarówki powinny być włączone przez około 12 godzin na dobę. Warto o tym pomyśleć przed rozmieszczeniem kwiatów. Kolejnym rozwiązaniem jest zakupienie dwóch takich samych roślin. Następnie jedną z nich umieszczamy w łazience, a drugą w odpowiednio doświetlonym pokoju np. na parapecie. Następnie po około 10 dniach zamieniamy rośliny miejscami. Dla lepszego efektu, możemy posadzić je w identycznych doniczkach. Musimy jednakże wybrać gatunek, który dobrze znosi długotrwały brak światła. Świetnie sprawdzą się: zielistka, skrzydłokwiat, paproć, sanseweria i zamiokulkas.
Pnącza ozdobią ścianę prysznica
fot. Claus Grunstaudl|Curology © UNSPLASH
Światłolubne rośliny do łazienki
Jasna łazienka daje nam znacznie większe pole do popisu. Wybrać możemy np. rośliny kwitnące takie jak róża chińska. Roślina ta wyróżnia się pięknymi, dużymi kwiatami. Kolorytu doda również alokazja. Roślina posiada zdobne, błyszczące liście o charakterystycznym kształcie. Dostępne są egzemplarze z białym, kremowym lub żółtym unerwieniem lub fioletowym spodem liści. Różne gatunki mają również bardziej lub mniej pofalowany wygląd. W mniejsze łazience świetnym wyborem będą fitonie. Osiągają maksymalnie 30 cm. Dostępne są w kilku odmianach kolorystycznych, dopasują się więc do wielu aranżacji. W łazience doskonale będą się czuły także problematyczne w uprawie storczyki. Roślina powinna być ustawiona w miejscu z rozproszonym światłem. Nie należy jednak umieszczać ich w pobliżu okna. Storczyki bardzo nie lubią podmuchów wiatru.