W apartamencie ulokowanym na warszawskiej Pradze Północ klasyka spotyka się ze współczesnością. Projekt Katarzyny Fotek ze studia Decoroom łączy bowiem kamieniczne elementy z nowoczesnym klimatem.
Oryginalnie i funkcjonalnie
Apartament o powierzchni 54 mkw., choć może wydawać się nieduży, został doskonale zaadoptowany do potrzeb pary młodych ludzi, ceniących sobie dobry design i funkcjonalność. Miejsce do przechowywania zapewniają wysokie zabudowy wykonane przez stolarnię Decoroom według autorskiego projektu architektki. We wnętrzu królują naturalne materiały, przede wszystkim drewno i kamień, a pośród dodatków pojawiają się oryginalne ceramiczne naczynia o surowym wykończeniu. Akcenty w mocnych odcieniach niebieskości, na których zależało inwestorom, ożywiają neutralną bazę kolorystyczną i subtelnie nawiązują do okolicznego pejzażu.
Niebieskie dodatki ożywiają przestrzeń
Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie © Decoroom
Dobry początek
W strefie wejścia znajduje się praktyczna, zabudowana szafa w kolorze jasnej szarości. Za sprawą dekoracyjnych frontów, przypominających sztukaterię, niemalże wtapia się w tło, imitując przedłużenie ścian z otwartej strefy dziennej. Uwagę przyciąga granatowy sufit przechodzący na ścianę z wejściem do łazienki. Tu postawiono na ukryte w ścianie drzwi wewnętrzne pomalowane farbą w tym samym odcieniu. Ciemniejszy hol wyznacza ciągi komunikacyjnie. Natomiast podłoga ze wzorzystych płytek ułożonych na kształt tradycyjnych dywanów przykuwa wzrok ciekawym deseniem z błękitem w roli głównej.
Hol wyróżnia się granatowym sufitem i wzorzystymi płytkami na podłodze
Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie © Decoroom
Spójna aranżacja
Różne odcienie niebieskości powtarzają się w otwartej strefie dziennej. Tym razem jednak w bardziej nowoczesnej wersji. Kobaltowa szafka RTV wykonana na zamówienie została ustawiona tuż przy strefie wejścia. Mebel stanowi także jej stylistyczną kontynuację. Sztukateria na ścianach, utrzymana jest w tym samym kolorze, co fronty zabudów w przedpokoju. Przestrzeń wypoczynkową zamyka narożna sofa, w nieco mocniejszym odcieniu szarości, która wyznacza granicę między kuchnią, salonem i jadalnią.
Ściany strefy wypoczynkowej zostały ozdobione sztukaterią
Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie © Decoroom
Naturalna funkcjonalność
Zabudowa kuchenna została w całości wkomponowana we wnękę i podobnie jak szafy w przedpokoju, subtelnie wtapia się w tło aranżacji. Większość zabudowy utrzymana jest w naturalnym, ziemistym kolorze. Fronty górnych szafek wykonane zostały z ryflowanego forniru w odcieniu dębu. Całość uzupełnia blat wykonany z konglomeratu imitującego kamień. Praktyczna strona mebli została skrojona specjalnie wedle potrzeb pary domowników.
- Ryfle na frontach dają efekt 3D i zostały celowo spłycone, by łatwo było je czyścić. Motyw ryflowanych frontów z forniru powtórzono w łazience, co podkreśla spójność aranżacji – zdradza Katarzyna Fotek.
Fronty górnych szafek zabudowy zostały wykonane zostały z ryflowanego forniru
Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie © Decoroom
Wielozadaniowe wyposażenie
Jadalnia umiejscowiona w pobliżu kuchennego aneksu i wysokich okien służy nie tylko serwowaniu posiłków. Zdarza się, że pełni również funkcję domowego biura, gdy dedykowane temu biurko w sypialni jest zajęte. Meble w tej części musiały więc być dobrane z największą precyzją, tak aby spełniały obie te funkcje. Ostatecznie wybór padł na duży stół o owalnym kształcie i trzy tapicerowane krzesła. Całą przestrzeń dzienną stylistycznie spaja drewniana podłoga, ułożona w klasyczną jodełkę.
Jadalnia pełni czasem także funkcję biura
Fot. Kamila Markiewicz-Lubańska Stylizacja: Maria Szymańska / Wnętrza w Obiektywie © Decoroom
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK