Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze, które równocześnie będzie przytulne i funkcjonalne? Odpowiedzią jest stosunkowo nowy trend o nazwie japandi, wyjątkowa hybryda dwóch światów.
Meble w stylu japandi wyróżniają się intrygującą formą
fot.: PNW Production © PEXELS
Czym jest japandi?
Japandi to wyjątkowe połączenie stylu skandynawskiego oraz japońskiego. Wykształciło się ono dzięki długoletnim więzom pomiędzy Danią oraz Japonią. W obu kulturach dużym szacunkiem darzy się rzemieślników. Często stosuje się także naturalne materiały. Połączenie filozofii „wabi sabi” oraz duńskiego „hygge” cechuje prostota i minimalizm. Istotne są również natura i przytulność. Aranżacja ma być skromna, ale przemyślana w każdym najdrobniejszym szczególe. We wnętrzu w stylu japandi nie pojawia się żaden zbędny detal. Dominują tutaj stonowane barwy: czerń, beż, biel, kolory ziemi. Jasne kolory zaczerpnięte są ze stylu skandi, ciemniejsze odcienie pochodzą ze stylu japońskiego.
Minimalistyczna dekoracja utrzymana w neutralnych kolorach
fot.: PNW Production © PEXELS
Mniej znaczy więcej
Styl Japandi bezpośrednio wiążę się z filozofią minimalizmu. Bardziej niż ilość, ceni on jakość. Wystrój salonu właśnie w tym stylu jest idealnym wyborem dla osób, które w swoim mieszkaniu szukają spokoju i wyciszenia. Ma on być świątynią. Idealną kryjówką od przebodźcowania. Wnętrze ma być przestrzenne, ale niepozbawione intymnego charakteru. Niezwykle istotna jest również funkcjonalność. Meble używane w tego typu pomieszczeniach mają neutralne barwy oraz oryginalną formę. Mają za zadanie stworzyć atmosferę ciepła i harmonii. Idealnie wpisują się w to ratanowe krzesła i fotele. W stylu japandi niezwykle ważny jest kontakt z naturą. Ciekawą propozycją jest wyłożenie ściany drewnianymi panelami. Taki element świetnie będzie wyglądać w części wypoczynkowej salonu. Istotne jest także ciepłe, klimatyczne oświetlenie nadające przytulnego charakteru. Możemy wybrać lampę z bambusowym lub drewnianym kloszem, a także oświetlenie przypominające azjatyckie lampiony.
Jako dekoracja świetnie sprawdzą się suszone kwiaty w oryginalnym wazonie
fot.: PNW Production © PEXELS
Wyraźny element
Różnorodność objawia się jednak w kwestii materiałów i faktur. Łączyć możemy ratan, bambus drewno oraz szkło, glinę i terakotę. Duża uwaga skupia się na rzemiośle i wzornictwie. Nie znajdziemy tutaj dużej ilości bibelotów i ozdób. Zamiast tego stawiamy na naturę np. trawę pampasową oraz interesujące formy. Idealnie sprawdzi się rękodzieło, oryginalna ceramika oraz wazony o ciekawych kształtach. Ściany możemy ozdobić minimalistycznym lustrem. Świetnym dodatkiem nadającym charakteru wnętrzu będą niekonwencjonalne poduszki np. z elementami futra lub frędzli.
Różnorodne materiały i faktury są świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza utrzymanego w stonowanych kolorach
fot.: PNW Production © PEXELS
Jak się okazuje, Skandynawia oraz Japonia mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Najwyższa pora sprawdzić jak taki styl sprawdzi się w naszym wnętrzu.