Dom zlokalizowany został na niedużej działce w warszawskim Wilanowie, w bliskości zabytkowego zespołu pałacowego oraz parku. Działka sąsiaduje z zabudową jednorodzinną o dużej intensywności.
Część frontowa budynku – to dwukondygnacyjna bryła kryta dachem dwuspadowym, nawiązująca wysokością oraz geometrią do sąsiedniej zabudowy. Fasady tej części budynku zaprojektowano jako tynkowane i malowane na biało. Dużą uwagę zwrócono na powtarzalny detal okna ze szklanym narożnikiem i otwieralną częścią drewnianą.
Pawilon ogrodowy z basenem wewnętrznym to jednokondygnacyjna, mocno przeszklona, wykończona drewnem bryła z dachem zielonym. Część frontowa charakteryzuje się prostotą oraz miejskim charakterem, część ogrodowa zaprojektowana została jako lekki pawilon wtapiający się w zieleń ogrodu.
Projekt domu HAI
© Stoprocent Architekci
Lokalizacja na działce
Od strony południowo wschodniej budynek jako ostatni w rzędzie zabudowy szeregowej, przylega do sąsiada w ostrej granicy. Fasadą południowo- zachodnią otwiera się na ogród i słońce. Ze względu na nieduże odległości od istniejących budynków sąsiednich, ściana północno- zachodnia oraz południowo- wschodnia będą musiały być zaprojektowane jako ściany oddzielenia pożarowego. Lokalizacja budynku w środkowej części działki, równolegle do granic optymalnie wykorzystuje wszystkie uwarunkowania działki i odpowiada na potrzeby użytkowników.
Projekt domu HAI
© Stoprocent Architekci
Bryła
Budynek składa się z dwóch części: głównej od strony ulicy oraz z pawilonu ogrodowego. Część frontowa – to dwukondygnacyjna bryła kryta dachem dwuspadowym, nawiązująca wysokością oraz geometrią do sąsiedniej zabudowy. Pawilon ogrodowy to niska, jednokondygnacyjna bryła z dachem płaskim pokrytym matami rozchodnikowymi wtapiająca się w zieleń ogrodową. Na styku pomiędzy częścią frontową a pawilonem pojawiają się dwa patia- od ogrodu i od strony sąsiedniej działki.
Projekt domu HAI
© Stoprocent Architekci
Układ funkcjonalny
Parter budynku został dedykowany części dziennej – poprzez hall wejściowy wchodzimy do centralnej części budynku, na którą składa się wspólna przestrzeń jadalni, kuchni i salonu. Na parterze zlokalizowano również pokój telewizyjny, dostępny z salonu, którego okna wychodzą na patio oraz główną sypialnię z łazienką i garderobą.
Z salonu, mijając duże okno wychodzące na zielone patio można przejść do pawilonu basenowego. Od ogrodu oddziela go przeszklona ściana oraz pas przeszklonego dachu. Piętro zajmują dwie sypialnie dzieci, ich łazienka, gabinet, pomieszczenie techniczo/ pomocnicze oraz wspólna bawialnia w formie open space.
Projekt domu HAI
© Stoprocent Architekci
Fasady i materiały
Fasady części frontowej budynku zaprojektowano jako tynkowane i malowane na biało. Dużą uwagę zwrócono na powtarzalny detal okna, które tworzy duże przeszklenie z ukrytymi w ramie profilami. Cała rama delikatnie wysuwa się przed powierzchnię ściany. Elementy przeszklone okna są nieotwieralne, otwieralne są części pełne osadzone w głębi ramy. Wgłębienie uzupełnia pas przeszklenia łączony na zasadzie szkło do szkła, sprawia, że wszystkie okna zyskują szklane narożniki.
Dachy spadziste zaprojektowano jako pokryte blachą na rąbek stojący w kolorze jasnoszarym. Pawilon basenowy zaprojektowano jako lekką, mocno przeszkloną bryłę, wykończoną elewacją z drewnianych lamelek. Okna w tej części budynku dochodzą do attyki. Dach płaski nad basenem zaprojektowano jako zielony, pokryty matami rozchodnikowymi.
Bryłę budynku charakteryzuje prostota, zestawienie gładkich białych płaszczyzn z dużymi przeszkleniami, które tworzą powtarzalny i charakterystyczny dla projektu detal. Część frontowa charakteryzuje się miejskim charakterem, część ogrodowa zaprojektowana została jako horyzontalna, lekka, mocno przeszklona forma.
Projekt domu HAI
© Stoprocent Architekci