Projekt domu jednorodzinnego, dwulokalowego
Przejeżdżając ulicą Kard. Józefa Wyszyńskiego w Józefowie, trudno nie zauważyć tego domu jednorodzinnego zaprojektowanego przez pracownię Paweł Lis Architekci. „Gaijin” nie jest swojski i nie przypomina stylu świdermajer. Jest inny, trochę jak cudzoziemiec, który wyróżnia się na tle miejscowych i rozgląda się w egzotycznym kraju. Jego elewacja od strony ulicy jest bardzo charakterystyczna. Można odnieść wrażenie, że dom patrzy z piętra wielkim kwadratowym oknem.
Dom GAIJIN, Józefów pod Warszawą
fot.: Radek Gałczyński © Paweł Lis Architekci
GAIJIN – dom jak z innego świata
Słowo „gaijin” (外人) oznacza w języku japońskim „człowieka z zewnątrz, obcokrajowca”. Może być również interpretowane jako „postać z innego świata – jak kosmita”. Trochę tak jest z tym domem.
Dom dwulokalowy w Józefowie przy ul. Wyszyńskiego został zaprojektowany na klimatycznej, leśnej działce o wielkości 1600 m², z ograniczoną powierzchnią zabudowy. Inwestor oczekiwał, że budynek będzie miał prostą, niepowtarzalną formę, a na działce zmieszczą się cztery miejsca parkingowe. Druga część zadania okazała się dla pracowni większym wyzwaniem niż pierwsza.
Dom GAIJIN, Józefów pod Warszawą
fot.: Radek Gałczyński © Paweł Lis Architekci
Dom wtopiony w naturę
Dom stoi pomiędzy drzewami. Jego elewacja została obłożona szaro-beżową płytką klinkierową w regularnych pionowych pasach. Płytki swoją fakturą i nierównym odcieniem przypominają korę na rosnących obok sosnach. Okna w aluminiowych ramach zostały podkreślone czarnymi płaszczyznami alucobondu. Wygląd domu definiują elewacje o mocnym, graficznym charakterze i kubiczna forma budynku.
Dom GAIJIN, Józefów pod Warszawą
fot.: Radek Gałczyński © Paweł Lis Architekci
Jeden dom dwa lokale – rozkład funkcji
Każdy z dwóch lokali domu Gaijin ma około 160 m² powierzchni użytkowej i dwa miejsca parkingowe – jedno w garażu, drugie na zewnątrz budynku.
Parter o wysokości 3 metrów mieści salon z jadalnią, otwartą kuchnię i toaletę, co pozwala na wygodną organizację życia codziennego. Duży taras od strony salonu nie został zadaszony. To z powodu dużej ilości wysokich drzew, które w naturalny sposób osłaniają to miejsce przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Jednobiegowe schody na piętro zostały zaprojektowane na tle ściany z surowego betonu. Ściana wznosi się na wysokość dwóch kondygnacji i została specjalnie przygotowana i zabezpieczona już na etapie stanu surowego. Elewacja na piętrze od strony wjazdu ma charakterystyczną wąską linie okien w łazienkach.
Na piętrze znajdują się: sypialnia z łazienką, dwa pokoje, łazienka i pralnia. Taki rozkład funkcji w 160 m² lokalu z garażem zapewnia domownikom możliwość prawidłowej organizacji życia codziennego, z wyraźnym podziałem na strefę dzienną na parterze i strefę bardziej intymną na piętrze.
Dom GAIJIN, Józefów pod Warszawą
fot.: Radek Gałczyński © Paweł Lis Architekci
Konstrukcje i technologie
Okna wykonane są w systemie aluminiowym, elewacja została obłożona płytką klinkierową i panelami z blachy typu alucobond. Dom zasilany jest przez pompę ciepła, a na dachu przewidziano miejsce na instalację fotowoltaiczną.
Dom GAIJIN, Józefów pod Warszawą
fot.: Radek Gałczyński © Paweł Lis Architekci
Dom pojawił się w moim szkicowniku i zmaterializował się w Józefowie. Taki proces to dla mnie ciągle fantastyczne zjawisko. Dom ma dużo przestrzeni wokół siebie, jest skromny, nie narzuca się nikomu, a jego elewacja z beżowej nierównej płytki wpisuje się w sosnowy las. Dla nas „Gaijin” jest swojski, bo reprezentuje architekturę adekwatną do czasów, w których powstał, a swoją formą z pewnością wnosi ożywienie w lokalną zabudowę sennego Józefowa.
— podkreśla autor projektu architekt Paweł Lis
Zobacz więcej projektów pracowni Paweł Lis Architekci w portalu PdD.