Projekt domu na relatywnie nie dużej, ale niezwykle urokliwej (przynajmniej od wschodu) działce zlokalizowanej w Rudzie Śląskiej. Pracując nad projektem domu z klientem przedstawiając różne koncepcje w formie domu piętrowego z płaskim dachem, finalnie wspólnymi siłami doszliśmy do wniosku że rozwiązaniem idealnym dla inwestora byłby dom atrialny.
Dom otwarty – front
© RESE Architekci
Wychodząc od idei domu atrialnego uwzględniając wszystkie wymagania inwestora oraz możliwości i parametry działki, powstał dom otwarty, otwarty zarówno na wewnętrzny taras jak i wschodnią część działki zagospodarowaną pod przydomowy ogród z widokiem na sąsiadujący las.
Mimo ograniczonej mocno powierzchni budowlanej na działce (ograniczenie wynikające z MPZP) do 582 m2 udało się wygospodarować dużą przestrzeń życiową w parterze z wewnętrznym tarasem odizolowanym od otoczenia (sąsiadów) i jednocześnie zachować ekspozycję na wschodnią część działki graniczącą z lasem.
Dom otwarty – tył
© RESE Architekci
Program funkcjonalny wnętrza podzielony na 2 kondygnacje. Na parterze 3 odrębne strefy – wejściowo-techniczna (garaż, wiatrołap, garderoba i pomieszczenie techniczne, oraz wc i spiżarka), strefa dzienna z dużym salonem połączonym z jadalnią i kuchnią, oraz strefa mieszkalna z główną sypialnią, garderobą, łazienką i gabinetem.
Strefy mieszkalne rozlokowane wokół pół otwartego atrium z tarasem betonowym oraz dodatkowo pergolą z tarasem drewnianym oraz potencjalnym basenem zewnętrznym. Komunikację pionową miedzy kondygnacjami zapewnia jednobiegowa wbudowana (miedzy 2 ściany) klatka schodowa szerokości 1,1 m brutto.
Dom otwarty – tył
© RESE Architekci
Na piętrze zlokalizowana część sypialniana a w niej dwa pokoje dla dzieci z ekspozycją wschodnią. Do tego pokój gościnny, pralnia oraz łazienka. Wszystkie pokoje posiadają wyjście na zadaszony taras leżący nad pierwszą kondygnacją.
Projekt finalnie ze względów szkód górniczych jakie występują w sąsiedztwie musiał ulec drobnym zmianom polepszającym jego parametry w kontekście szkód górniczych.
Dom otwarty – taras wewnętrzny
© RESE Architekci
Długie godziny spędzone na konsultacjach i korektach na linii inwestor-architekt-konstruktor pozwoliły mimo znacznych wzmocnień konstrukcji zachować pierwotny charakter budynku.
Więcej projektów na stronie pracowni RESE Architekci w portalu A&B.