Czerń to klasycznie elegancki, lecz wymagający kolor. Jak stworzyć aranżację wnętrz opartą na czerni, która nie będzie przytłaczająca? Sprawdźcie, jak poradziły sobie z tym zadaniem architektki z pracowni Decoroom.
Czerń w wielu odsłonach
We wnętrzu dominują ciemne tonacje, przełamane drewnem i złotymi akcentami. Inwestor chciał, by to właśnie czerń stała się bazą aranżacji. Projektem zajęły się architektki Monika Ordysińska, Katarzyna Fotek i Kinga Bartoszyk z pracowni Decoroom.
- Stosując czerń we wnętrzach, nie możemy bawić się jej odcieniami, bo kolor czarny po prostu ich nie ma. Możemy za to zagrać takimi składowymi, jak mat, połysk czy satyna, jeżeli chodzi o rodzaj wykończenia powierzchni lub wykorzystać zróżnicowaną fakturę materiałów. Tak też zrobiłam w tym przypadku – opowiada architektka Monika Ordysińska.
Uchwyty meblowe zostały pokryte złotem
Fot. Anna Staniszewska
Wizualny podział
Strefa wejścia została oddzielona od części kuchennej i wypoczynkowej ażurowymi schodami na poddasze. Połączenie ułożonej we francuską jodełkę, drewnianej podłogi z dekoracyjną tapetą wprowadza do nowoczesnego wnętrza nutkę klasyki.
Czarne zabudowy o matowym wykończeniu frontów zostały stworzone przez stolarnię Decoroom. Wykonane na wymiar, uwzględniają indywidualne potrzeby domownika. Uwagę przyciągają dekoracyjne detale w postaci złotych uchwytów meblowych w kształcie trzmieli, organicznych form i liści czy designerskie lampy. Całość tworzy eleganckie tło dla prostej w formie designerskiej sofy narożnej w ciepłym, lecz stonowanym odcieniu brązu.
Głównym punktem strefy wypoczynkowej jest narożna sofa w kolorze ciepłego brązu
Fot. Anna Staniszewska
Nowa twarz złota
Integralną część strefy dziennej tworzy także kuchnia. Została ona wizualnie oddzielona od reszty pomieszczenia poprzez użycie heksagonalnych płytek na podłodze oraz wyspę, będącą częścią kuchennej zabudowy stolarskiej. Uwagę przyciągają kafle umieszczone w strefie nad blatem. Ich zróżnicowana struktura przełamuje klasycznie elegancki charakter złota. Wykończenie zamykającej część kuchenną wyspy zdobią ryflowane fronty oraz frezowane uchwyty z wpuszczoną listwą o kolorze złota. Całość wieńczy granitowy blat, którego naturalne użylenie wydobywa designerskie oświetlenie.
Ściana nad blatem został wyłożona złotymi kafelkami o nieregularnej strukturze
Fot. Anna Staniszewska
Cenne detale
Wspomniane już schody wiodą na poddasze tego 82-metrowego apartamentu, gdzie urządzono strefę prywatną młodego właściciela. W sypialni, ulokowanej pod skosami, umieszczono tapicerowane łóżko stylem i kolorystyką nawiązujące do sofy w salonie. Podobnie jak ułożona w jodełkę podłoga i dekoracyjna tapeta. Powstały tu również szafy na wymiar z lustrzanymi frontami, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Naprzeciw łóżka stanęła zaprojektowana indywidualnie konsola z dekoracyjnym ryflowaniem i blatem z naturalnego kamienia, której szuflady wieńczą biżuteryjne uchwyty w kształcie trzmieli, powleczone 24k złotem.
Sypialnia znajduje się na poddaszu
Fot. Anna Staniszewska
Garderoba pełna stylu
Na oddzielną uwagę zasługuje także garderoba. Została ona zaprojektowana zgodnie z wytycznymi inwestora i miała za zadanie pomieścić oraz wyeksponować jego zasobną kolekcję designerskich ubrań i butów. Do zabudowy garderobianej wykorzystano płytę laminowaną o oryginalnej teksturze. Dodatkowo architektki zaproponowały na ścianie lustra oraz panele dekoracyjne, w które zostały wkomponowane mosiężne listwy. Dekorację stanowią tu pojawiające się już wcześnie uchwyty w formie owadów. Tym razem w większym rozmiarze oraz spełniające rolę wieszaków. Dobrano do nich oryginalne lampy – świetliste ptaki. Całość aranżacji uzupełnia praktyczne, dwustronne lustro obrotowe w ramie.
Funkcjonalna garderobę jest miejscem na wyeskponowanie kolekcji
Fot. Anna Staniszewska
Przytulny minimalizm
Nowoczesna łazienka została ocieplona drewnem w tym samym wybarwieniu, co podłogi w pozostałych pomieszczeniach. Pojawia się ono również na frontach zabudów ozdobionych biżuteryjnymi uchwytami w kształcie wywiniętych liści. Znajdziemy tu także wytworny kamień naturalny, z którego wykonano blaty. Czerń pojawia się tu nie tylko jako baza, ale także w formie wyposażenia łazienkowego.
Aranżacja łazienki opiera się na połączeniu czerni i drewna
Fot. Anna Staniszewska
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK