Koniec sierpnia i początek września to czas łączący dwie pory roku: późne lato i wczesną jesień. Czasem mimo tego, że dni są słoneczne i upalne, nocami temperatury znacznie spadają. Warto wykorzystać więc ten czas na idealne przygotowanie ogrodu na jesień.
Koniec lata to moment zabezpieczenia ogrodu na zimę
© WestwingNow
Przycinanie roślin
We wrześniu po raz ostatni powinno się strzyc krzewy i drzewa. Najlepiej zrobić to w pierwszej połowie miesiąca tak, aby tkanki drzew zdążyły zdrewnieć. Żywopłot należy przycinać dwa razy do roku: na wiosnę oraz pod koniec lata. To zapewni mu odpowiedni kształt i sprawi, że stanie się gęsty. We wrześniu można przycinać zimozielone żywopłoty liściaste oraz te wykonane z krzewów iglastych, a także wiciokrzew i berberys. Najlepiej skrócić gałęzie żywopłotu o jedną trzecią ich długości. To także dobra pora na zajęcie się skłonnym do intensywnego wydzielania soku na wiosnę orzechem włoskim. Możesz do tego użyć sekatora, nożyc lub piły. Pamiętaj, aby pracować wyłącznie dobrze naostrzonymi narzędziami ogrodowymi. Tępe mogą uszkodzić gałązki i przyczynić się do rozwoju różnych chorób. Możesz także dodatkowo ochronić rośliny specjalnym antybiotykiem. Należy posmarować nim przycięte pędy. Specyfik zminimalizuje negatywne skutki przycinania oraz ochroni rośliny przed szkodnikami.
Jesień to czas zbioru warzyw i owoców
Fot. Markus Spiske © UNSPLASH
Pielęgnacja trawnika
Mimo iż lato dobiega końca, nadal należy dbać o trawnik. Przede wszystkim, konieczne jest jego regularne koszenie. Trzeba również ciągle usuwać wszelkie rosnące na nim chwasty. To także dobry moment na przeprowadzenie wertykulacji, czyli zabiegu polegającym na pionowym nacinaniu darni metalowymi ostrzami. Pozwala on na usunięcie tzw. filcu, czyli splątanych części obumarłych roślin, a także mchu, resztek liści i patyków. Wertykulacja gwarantuje również, że trawnik będzie miał lepszy dostęp do słońca, powietrza i wody. Na koniec trawnik można zasilić nawozem z małą zawartością azotu. Zasada ta tyczy się nawożenia także wszelkich innych roślin.
Koniec lata to dobry moment na posadzenie jesiennych odmian roślin
© WestwingNow
Wymiana roślin
Koniec lata to moment powolnego planowania zabezpieczenia ogrodu na zimę. Rośliny wrażliwe na niskie temperatury należy przenieść do domu. Należy również usunąć rośliny jednoroczne lub dwuletnie, które już przekwitły. Możemy jednak przed ich usunięciem zebrać nasiona. Wówczas wiosną będziemy mogli zasadzić je ponownie. Trzeba również pamiętać o regularnym czyszczeniu bylin z zasychających kwiatostanów. Materiał roślinny z zebranych rabatek, ścięta trawa, liście i rozdrobnione, ścięte pędy krzewów powinny być wymieszane i trafić na kompost. Pamiętajmy jednak, że absolutnie nie mogą się tam znaleźć chwasty z nasionami lub rośliny chore. To również dobry czas na sadzenie bylin i cebulek takich jak lilak, tulipan, hiacynt, krokus, przebiśnieg czy narcyz. Odpowiednie zaplanowanie tej części ogrodu zaowocuje nam na wiosnę. W miejsce letnich kwiatów możemy natomiast posadzić ich jesienne odmiany. Idealnie sprawdzą się wrzosy. Warto jednak pamiętać, że warunkiem ich odpowiedniego rozwoju jest kwaśne podłoże.
Wrzosy są idealnym wyborem do jesiennego ogrodu
Fot. Yoksel Zok © UNSPLASH
Prace porządkowe
Meble ogrodowe mogą nam jeszcze posłużyć w cieplejsze jesienne dni. O ich schowaniu warto pomyśleć, dopiero gdy temperatury znacznie spadną. Jednakże to dobry moment na pomalowanie mebli wykonanych z drewna odpowiednim środkiem ochronnym. Warto także pomyśleć o dzikich gościach naszego ogrodu. Ptaki, wiewiórki i jeże docenią, rozłożony odpowiedni dla nich pokarm. Pamiętajmy jednak o umieszczeniu karmników w ustronnych miejscach, do których nie dostaną się drapieżniki. To również czas zbioru owoców i warzyw. Żadne inne nie smakują tak bardzo, jak te z własnych drzewek i grządek. Z części z nich możemy stworzyć także pyszne przetwory.
Pamiętajmy o zamontowaniu karmnika dla dzikich zwierząt
Fot. Gerhard Crous © UNSPLASH
Szukasz więcej informacji na temat ogrodu? Znajdziesz je tutaj