Weronika Król i Marta Żebrowska-Wojczuk z pracowni mow.design zaprojektowały wnętrze mieszkania znajdującego się w budynku przy Złotej 44. Apartament znajduje się na 46. piętrze, dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na stolicę.
Pod niebem Warszawy
Apartament ma aż 160 m². Inwestorzy mają do dyspozycji część dzienna z otwartą kuchnią, salonem i jadalnią oraz dwie prywatne sypialnie z przynależnymi łazienkami. Inwestorzy chcieli, aby wnętrza zostały odświeżone, bez ingerowania w układ funkcjonalny i zmieniania zmieniając użytych przez dewelopera materiałów wykończeniowych. Widowiskowa sceneria za oknem i oczekiwania właścicieli wymagały stworzenia spójnej oraz stonowanej kompozycji. Całość została utrzymana w kolorystyce opierającej się głównie na beżach, szarościach oraz brązach. Użyte przez architektki barwy, tekstury i meble zostały wybrane tak, aby tworzyły spójną całość z ciepłym drewnem wprowadzonym do wnętrz przez dewelopera. W efekcie powstała pełna elegancji przestrzeń, zachowująca integralność i unikalny charakter centrum Warszawy.
Wnętrze utrzymane jest w stonowanych barwach
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Sztuka i design
W aranżację wkomponowano także polską sztukę i kultowy design, które stanowią ważny aspekt dla inwestorów. Konsola projektu Oskara Zięty tworzy harmonijną całość z grafiką Wojciecha Pąkowskiego. Dodatkową ozdobę stanowi geometryczny wazon marki Guaxs. W dwóch wysokich lustrach DeCastelli odbija się natomiast przestronną strefę dzienną. Sofa Roger projektu Rodolfo Dordoni dla firmy Minotti wyróżnia się miękką formą i stylem tapicerowania. Krągłości wypoczynku zostały przełamane prostym fotelem i szklaną rzeźbą Aleksandry Kujawskiej. Stół projektu Edwarda Barbera i Jay'a Osgerby'ego dla B&B Italia ma rzeźbiarską formę. Jego charakterystyczny posągowy wygląd dodaje wnętrzu nuty modernistycznego stylu i wzbogaca je o atmosferę tajemniczości.
W mieszkaniu znajdziemy m.in. projekty Oskara Zięty
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Punkty charakterystyczne
W salonie naszą uwagę zwracającą dwa nietypowe elementy. Pierwszy z nich to wielkoformatowa złota płaskorzeźba, autorstwa Igora Dobrowolskiego. Obiekt pełen jest kanciastych elementów i ostrych kształtów, które zostały uzupełnione kryształami górskimi. Złoty kolor nasuwa oczywiste skojarzenia z przepychem i luksusem. Artysta umieścił tu jednak napisy i rysunki opowiadające historie nieuregulowanej sytuacji pracowników fizycznych na całym świecie.
Autorem złotej płaskorzeźby jest Igor Dobrowolski
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Drugi obiekt to wiszące oświetlenie Pyrite marki BOMMA. Lampę tworzy kaskada ręcznie formowanych kryształowych sześcianów. Z trzech stron zostały one otoczone wypolerowanym metalem. Kolekcja została zainspirowana pirytem, złotym kamieniem w kształcie idealnej kostki. Srebrna wersja abażuru nawiązuje do kryształów soli.
Lampa nawiązuje do kryształków soli
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Narożnik z widokiem
Architektki wydzieliły osobą strefę relaksu z widokiem na wieżę zegarową Pałacu Kultury i Nauki. Inwestorzy mogą podziwiać panoramę Warszawy, odpoczywając na fotelu Mart projektu Antonio Citterio dla B&B Italia. Znalazło się tu także miejsce na sztukę. Rzeźba Wojciecha Pąkowskiego kontrastuje z surowym charakterem konstrukcji budynku. Projektantki zdecydowały się nie tuszować nietypowego trójkątnego kształtu tej przestrzeni. Przeciwnie, podkreśliły go za pomocą dywanu o nieregularnej formie.
W narożniku mieszkania zaaranżowano strefę relaksu
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Spójna kontynuacja
Aranżacje sypialni nawiązują do wyglądu części wspólnych. Tutaj również znajdziemy beż, grafit i brąz. Barwy te zostały dodatkowo ocieplone za pomocą strukturalnych tkaninowych tapet. W sypialni master zastosowano system modułowy, który wkomponowuje się w układ pomieszczenia i dzieli długą ścianę sypialni. Koło łóżka zamiast szafki nocnej umieszczono oryginalną lampę Gweilo Qin Prachilna. Na ścianie zawisła natomiast grafika Wojciecha Pąkowskiego.
Ściana za łóżkiem została wyłożona tekstylną tapetą
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Sypialnię gościnną optycznie powiększa zastosowanie otwartej garderoby. Lustrzane fronty szuflad nadają lekkości zabudowie. Odbija się w nich także słynny stołek Plopp autorstwa Oskara Zięty.
Otwarta garderoba i lustrzane fronty optycznie powiększają sypialnię
Stylizacja: Anna Salak Fot. Martyna Rudnicka
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK