Działka trudna ze sporymi spadkami – różnica poziomów od 345.0 do 347.5m n.p.m. licząc tylko w miejscu, gdzie umieściliśmy budynek. Za to oferująca wspaniały widok w kierunku Beskidu Makowskiego.
Dom jednorodzinny w Byszycach
© Ekoarchitekci
Wjazd z drogi od strony północnej dlatego można było zastosować standardowe rozmieszczenie pomieszczeń- wejście i garaż z pomieszczeniem gospodarczym od północy i tutaj również dwie sypialnie na poddaszu. Strefę dzienną połączoną z opadającym ogrodem umieściliśmy od południa. Ta część domu jest zupełnie odmienna od skromnej północnej.
Dom jednorodzinny w Byszycach
© Ekoarchitekci
Mamy tutaj duże przeszklenia na parterze w jadalni połączonej z kuchnią, salonie a także pośrednio w pomieszczeniu do pracy na poddaszu i sypialni rodziców, dzięki czemu możemy podziwiać widok gór i ogrodu na pierwszym planie z różnych perspektyw. Część budynku przy jadalni została cofnięta w głąb żeby uzyskać zadaszenie tarasu oraz dla zacienienie dużych dwukondygnacyjnych okien zapobiegających przegrzania budynku w lecie.
Dom jednorodzinny w Byszycach
© Ekoarchitekci
Wzdłuż zachodniej granicy działki rozciąga się stroma trzy metrowa skarpa zabezpieczona gęstym zakrzewieniem i zadrzewieniem- głównie brzozami które będą stanowić zieloną ścianę z tej strony budynku. Tutaj w miejscu przylegającym do kuchni i z dostępem do jadalni zaplanowaliśmy duży, zadaszony niskim pulpitowym dachem, intymny taras osłonięty budynkiem i istniejącą już zielenią. Ponieważ zastany teren mocna opada zdecydowaliśmy się na taras wspornikowy wiszący nad zboczem z dostępem do frontowej części działki poprzez wiszący drewniany mostek. Poniżej tarasu zaplanowaliśmy miejsce na składowanie opału które ma się komponować z wstawkami na elewacjach z postarzałego drewna oraz konstrukcji zadaszenia tarasu i wspomnianym wcześniej mostkiem.
Dom jednorodzinny w Byszycach
© Ekoarchitekci
Drewniane elementy będą się jeszcze powtarzać głównie na elewacji południowej oraz jak urozmaicenie na elewacji frontowej a także w naturalistycznym ogrodzie jako grube elementy schodów. Na poddaszu z tej strony znalazła się główna łazienka z ciekawą trójkątną lukarną całkowicie przeszkloną przez którą jest dostęp do małego tarasiku nad garażem. Zielona ścian drzew oraz brak zabudowy z tej strony pozwoliły na tak odważne otworzenie łazienki na otaczającą zieleń.
Dom jednorodzinny w Byszycach
© Ekoarchitekci
Ponieważ działka ma spory spadek poprzeczny, a jednocześnie jest dość wąska to budynek od strony wschodniej musi być mocno wkopany- wcina się istniejące zbocze. Z tej strony zrobiliśmy tylko wąskie obejście domu z murkiem oporowym z gabionów kamiennych.
Wnętrze budynku staraliśmy się, chociaż częściowo dopasować do istniejących spadków na działce. Dlatego zachodnia część budynku, czyli na parterze garaż, kuchnia i jadalnia są delikatnie obniżone o dwa stopnie w stosunku do reszty parteru. Odpowiednio na różnych poziomach mamy również przylegające tarasy od strony południowej, dzięki czemu są bardziej naturalnie wpasowane w zastany teren. Nad dwukondygnacyjną jadalnią z wysokim sufitem mamy pokój do pracy z jedną ścianą prawie całkowicie przeszkloną, z którego również będzie można łapać południowe światło oraz podziwiać góry w innym kadrze. W tej części oraz sypialni rodziców sufit został poprowadzony do samej kalenicy, dzięki czemu uwidocznione zostały drewniane elementy konstrukcji dachu- jętki kolejny drewniany akcent nawiązujący do zewnętrznego wykończenia elewacji.
Dom jednorodzinny w Byszycach
© Ekoarchitekci