Wcześniej przyglądaliśmy się już aranżacji sypialni oraz łazienki łódzkiego mieszkania. Dziś odwiedzamy strefę dzienną zaprojektowaną przez Edytę Skibę i Aleksandrę Strąk z grupy projektowej r_au_m*.
Konsekwentne zestawianie przeciwstawnych elementów
Mimo industrialnego klimatu, z ponad 100-metrowego apartamentu roztacza się widok na zieleń. Tak samo, aranżacja mieszkania łączy w sobie te wydawałoby się przeciwne estetyki — surowość i przytulność. Całość udało się jednak dobrze zbalansować dzięki przemyślanemu projektowi. Tak więc surowa sklejka w formie gładkich frontów meblowych kontrastuje tu z chropowatą okładziną ścian z betonowych płyt. Ciemne meble kuchenne współgrają z granatowymi, welurowymi kanapami, a stalowa ścianka oddzielająca gabinet, wypełniona zbrojonym szkłem, została przełamana prostokątnym ornamentem okładziny ze sklejki brzozowej.
Architektki zestawiły ze sobą pozornie kontrastujące materiały
Fot. Paweł Lipka
Dopasowane do potrzeb
Układ funkcjonalny, zaprojektowany przez łódzką pracownię Kanon, wymagał jedynie kilku drobnych przekształceń. Serce wnętrza stanowi narożny salon, który posiada dwie funkcjonalne kieszenie: aneks kuchenny z reprezentacyjną wyspą oraz jadalnię, która płynnie przechodzi w gabinet. Dodatkowe przejście do jadalni skróciło komunikację i stworzyło miejsce na zabudowę mieszczącą szafę gospodarczą oraz wielofunkcyjny mebel z zabudową stereo i dekoracyjną szafką-barkiem.
— Architektura, niezależnie od skali projektu, wymaga uważnego słuchania inwestorów i wszystkich, którzy uczestniczą w jego realizacji — podkreśla Edyta Skiba.
Szafa ze sprzętem audio pełni również funkcję miejsca do przechowywania sprzętu gospodarczego
Fot. Paweł Lipka
Industrialna kuchnia
Aneks został zaprojektowany w duchu minimalizmu z użyciem kontrastujących materiałów. Matowe czarne fronty szafek górnych zestawiono z naturalnym drewnem, które wprowadza ciepło oraz naturalność. Biały blat kuchenny z wbudowaną płytą indukcyjną pełni również funkcję wyspy, będącej także strefą przechowywania – poniżej znajdują się półki z książkami kucharskimi. Nad blatem umieszczono nowoczesną lampę o liniowym kształcie, która subtelnie oświetla przestrzeń, podkreślając jej elegancję.
Czarne fronty szafek zostały zestawione z naturalnym drewnem
Fot. Paweł Lipka
Jadalnia z charakterem
Jadalnia zachwyca prostotą, ale i wyjątkowymi detalami. Solidny drewniany stół otaczają krzesła o czarnych, ażurowych oparciach, które dodają aranżacji lekkości. Nad stołem zawisły designerskie czarne lampy, które różnią się kątem nachylenia, tworząc interesującą kompozycję świetlną. Tło dla stołu stanowi wysokie okno z prostą roletą oraz zielone rośliny doniczkowe, które dodają naturalnego akcentu.
Nad stołem w jadalni zawisła ciekawa kompozycja z czarnych lamp
Fot. Paweł Lipka
Otwarta przestrzeń
Widok z perspektywy salonu ukazuje przestronność mieszkania. Na pierwszym planie znajduje się wygodna sofa w głębokim odcieniu granatu, udekorowana poduszkami w zbliżonej tonacji. W tle widzimy przeszkloną ściankę oddzielającą jadalnię od gabinetu. To idealne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie otwartości przestrzeni, a jednocześnie wydzielenie stref funkcjonalnych. Granice pomiędzy poszczególnymi strefami są jednak bardzo płynne. Przykładowo, szafa ze sprzętem audio pełni również funkcję miejsca do przechowywania sprzętu gospodarczego. W okolicach kuchennej wyspy zawieszono natomiast projektor, który umożliwia mieszkańcom wygodne oglądanie filmów w zaciszu własnego salonu.
Sercem salonu jest granatowa kanapa
Fot. Paweł Lipka
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK