Usuwanie plam ze skórzanych mebli
Skóra jest niezwykle modna, ponadczasowa, pasuje do wielu aranżacji i nadaje im luksusowy charakter. Taki wyjątkowy materiał potrzebuje również wyjątkowego traktowania. Podpowiadamy jak czyścić i dbać o nasze skórzane meble.
Do pielęgnacji skóry powinniśmy używać specjalnych środków
© Gennady Kurushin gkurushin.com
Jak często należy czyścić skórę?
Skóra jest dość trwałym materiałem, który może wytrzymać lata użytkowania. Jeśli chcemy, by nasze meble służyły nam przez lata, konieczne jest ich odpowiednia regularna pielęgnacja. Co najmniej raz w miesiącu należy wytrzeć kurz i zanieczyszczenia suchą szmatką, a następnie nałożyć specjalny środek do skór, aby nawilżyć i chronić materiał. Plamy powstałe przy codziennym użytkowaniu należy usuwać natychmiast — wystarczy wilgotna ściereczka z letnią wodą i łagodnym mydłem. Jeśli mamy jednak do czynienia z mocnymi plamami zwykłe mydło może nie wystarczyć. Aby usunąć plamy, w zależności od ich pochodzenia możemy zastosować następujące preparaty:
-
Łagodne mydło (na drobne plamy)
-
Ocet (na drobne plamy)
-
Alkohol do wycierania (na plamy z tuszu)
-
Soda oczyszczona (na tłuste plamy)
-
Sok z cytryny (na ciemne plamy na jasnej skórze)
Pamiętajmy jednak, że niektóre z tych środków mogą także niekorzystnie wpłynąć na materiał, w takim wypadku zawsze należy sprawdzić działanie preparatu na mało widocznym obszarze.
Nasze zwierzaki mogą niechcący zniszczyć skórzany materiał
© Marco Ceschi
Dodatkowe wskazówki dotyczące użytkowania skórzanych mebli
Zwierzęta mogą znacząco zniszczyć strukturę skóry
Ostre pazurki kotów i psów mogą nieodwracalnie uszkodzić nasze meble. Jeśli chcemy zapobiec poważnemu zniszczeniu materiału, nie pozwólmy zwierzakom wspinać się na skórzane meble.
Unikaj miejsc o zmiennych temperaturach
Skóra jest wrażliwa na ciepło, więc upewnij się, że twoje wyroby skórzane nie znajdują się zbyt blisko kominka lub dużych okien z nadmiernym nasłonecznieniem.
Usuwaj wszystkie zabrudzenia natychmiast
Plamy pozostawione długo, mocniej wnikną do włókien materiału i jeszcze trudniej będzie je usunąć.
Trudne plamy należy prać chemicznie
Jeśli po naszym delikatnym czyszczeniu, nie widać żadnego efektu, materiał może wymagać profesjonalnego czyszczenia. Jeśli nie chcemy ryzykować, zrezygnujmy z domowych sposobów i poradźmy się bezpośrednio specjalisty.
Opracowanie: Dominika Tyrlik