Powoli dobiega końca tegoroczna odsłona światowej wystawy Expo 2020 w Dubaju. Hasłem zorganizowanego po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie wydarzenia było „Łączenie umysłów”. Przybliżający gościom z całego świata historię, kulturę i kreatywność naszego kraju Polski Pawilon projektu pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner został okrzyknięty najlepszym dużym pawilonem na Expo!
Nagroda the Best Large Pavilion przyznana została w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. Siedemnastu jurorów z całego świata uznało Polski Pawilon za jeden z najbardziej eleganckich i wysublimowanych — dojrzałe, edukacyjne i inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym.
kinetyczna rzeźba symbolizuje mobilność
© WXCA
Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą — mówi Marta Sękulska-Wrońska, architektka z pracowni WXCA, współautorka pawilonu. — Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju — dodaje.
część zespołu WXCA w Dubaju; od lewej: Marta Sękulska-Wrońska, Anna Dobek-Lenczewska, Paulina Kucharska, Anna Majewska-Karolak, Piotr Łosek, Michał Czerwińsk
© WXCA
Jak dodali prowadzący konkursową ceremonię, Pawilon Polski był faworytem od samego początku. Subtelna, drewniana bryła spowita kinetyczną rzeźbą nawiązującą do uchwyconego w locie stada ptaków, która zmienia się przy każdym podmuchu wiatru, symbolizuje mobilność. Pawilon, jak podkreślają jego autorzy, motywuje do eksploracji bogactwa naturalnego, kulturalnego i intelektualnego naszego kraju.
wnętrze pawilonu
© WXCA
(Pawilon) zaprasza do wspólnej fascynacji mądrością natury, poznawania źródeł polskiej kreatywności. Inspiruje i zachęca do zatrzymania się i głębszej refleksji nad wpływem jednostki na losy świata i planety, siłą różnorodności. Pozwala doświadczyć, że każdy z nas jest częścią wspólnoty, a nasze działania mają znaczenie — tłumaczą autorzy projektu.
Więcej o Polskim Pawilonie przeczytacie tutaj.
Zarówno Polski Pawilon, jak i pozostałe, architektoniczne wizytówki krajów zwiedzać można w Dubaju jeszcze przez kilka dni, światowa wystawa zakończy się 31 marca br., kolejne Expo planowane jest w Buenos Aires, w Argentynie.