Położona na wysokości 1280 m npm placówka ratowników górskich, XIX wieczny zabytkowy dom i nowoczesna 550-metrowa rezydencja, obiekty użyteczności publicznej jak hotele czy kościoły – łączy je, że wszystkie korzystają z możliwości jakie zapewnia pompa ciepła. Każdy z tych obiektów został wyposażony w ekologiczną pompę ciepła HPA-O 13 Premium przez STIEBEL ELTRON, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych.
To nowoczesne źródło ogrzewania sprawdza się różnych typach budownictwa, także w ekstremalnych temperaturach, nawet -200C. Dla zapewnienia najbardziej efektywnych (funkcjonalnie, cieplnie i kosztowo) rozwiązań kluczowe jest dostosowanie wdrażanych urządzeń do unikalnych potrzeb, wynikających na przykład z powierzchni obiektu czy specyfiki jego funkcji.
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
GOPR-owcy korzystają z pompy ciepła
Budynek Beskidzkiej Grupy GOPR znajduje się na Hali Miziowej w masywie Pilska w Beskidzie Żywieckim, jednym z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce. Ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem turystów i narciarzy korzystają z zamontowanej w ich placówce pompy ciepła powietrze-woda HPA 13 Premium, zasobnika ciepłej wody SBB 500-1 Plus i zbiornika buforowego SBP 400 E. Tak złożony zestaw dobrze spełnia swoje funkcje, także w ekstremalnych górskich warunkach. Stiebel Eltron przekazał go Beskidzkiemu GOPR nieodpłatnie, z myślą o polepszeniu warunków pracy ratowników i zapewnieniu im komfortu niezbędnego podczas odpoczynku pomiędzy akcjami górskimi.
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
Pompa ciepła powietrze-woda zamontowana jest na zewnątrz obiektu. Technologia inwerterowa zapewnia wysoką sprawność i niskie koszty energii, a urządzenie pracuje wydajnie nawet w ujemnych temperaturach. Ponadto dzięki wysokim temperaturom zasilania do 65 °C zapewnia komfort ciepłej wody i ogrzewanie także przez klasyczne grzejniki. Urządzenie cechuje niska emisja hałasu – 55 dB, a dodatkowo w trybie nocnym (funkcja „Silent Mode”) istnieje możliwość jej dodatkowego wyciszenia. Pompą po skomunikowaniu z domową siecią internetową można sterować z poziomu smartfona (warunkiem jest instalacja na nim opcjonalnych dodatkowych komponentów).
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
Pompa w XIX-wiecznym domu
Model HPA-O 13 sprawdza się także w starszych obiektach, takich jak poddany modernizacji dom jednorodzinny z 1890 r. Obiekt o powierzchni 250 m kw. Zlokalizowany jest w pobliżu Wałbrzycha. Jego mury powstały w ówczesnej tradycyjnej technologii, wykonano je z cegły i kamienia. Podczas termomodernizacji domu zostały w nim wymienione okna na drewniane, a mury docieplono do grubości 80 cm, dzięki warstwie 15 cm styropianu. Właściciel zdecydował się na ekologiczne ogrzewanie budynku monoblokową, powietrzną pompą ciepła HPA-O 13 Premium, która została zamontowana na betonowych bloczkach na zewnątrz domu. W pomieszczeniu gospodarczym zamontowano zbiornik buforowy SBP 200 E, zaś o ciepłą wodę użytkową dba pompa ciepła do c.w.u. serii SHP-F 300 Premium.
Ponadto w każdym pomieszczeniu zamontowano nowoczesną decentralną rekuperację z odzyskiem ciepła. Łącznie system tworzy sześć urządzeń VLR 70 Trend EU oraz jeden centralny sterownik VLR 70-8 CU.
Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, szczególnie w starych domach, przynosi mnóstwo zalet. Począwszy od poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, redukcji pyłów, smogu, zapachów i pleśni, a skończywszy na zapewnieniu optymalnej wilgotności, zmniejszeniu zużycia energii i unikaniu uszkodzeń ścian spowodowanych wilgocią.
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
Trzy razy E
Przykładem dużej inwestycji o wysokich wymaganiach energetycznych, którą można efektywnie, ekonomicznie i ekologicznie ogrzewać oraz chłodzić jest ANMAR – Hurtownia Hydrauliczna i Salon Łazienek w Pruszczu Gdańskim. W obiekcie o powierzchni 2600 m kw. zamontowano powietrzne pompy ciepła Stiebel Eltron HPA-O 13 Premium typu monoblok, w układzie modułowym do zastosowań komercyjnych. Są to pompy rewersyjne, które pełnią funkcję grzewczo-chłodzącą zapewniając komfort cieplny przez cały rok. Ten rodzaj pompy zapewnia maksymalną temperaturę zasilania 65 stopni Celsjusza nawet przy temperaturze na zewnątrz – 20 st. C. Oznacza to, że mogą być stosowane w obiektach wymagających wyższej, jak i niższej temperatury zasilania, czyli zarówno nowych, jak i modernizowanych.
Specyficzne warunki co do zakresu temperatury zasilania spowodowały, że zestaw pięciu pomp ciepła podzielono na dwa układy: trzy pracujące na potrzeby ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego), a dwie na cele ciepła technologicznego central wentylacyjnych. W ten sposób udało się osiągnąć najwyższą efektywność energetyczną. Przed inwestycją właściciel obiektu analizował, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Wstępne obliczenia pokazały, że najbardziej efektywne będzie zastosowanie pomp ciepła. Rachunki za eksploatację potwierdziły te analizy: koszty są niższe o 60 proc. niż gdyby używano ogrzewania gazowego.
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
Pompy w obiektach sakralnych
Pierwszym obiektem Archidiecezji Gdańskiej wyposażonym w pompy ciepła jest Ośrodek Turystyczny Warzenko nad jeziorem Tuchomskim, w pobliżu Trójmiasta. W ośrodku zarządzanym przez Caritas, funkcjonuje placówka opiekująca się osobami z niepełnosprawnościami i wymagającymi dodatkowego nadzoru oraz dziećmi z trudnych środowisk. Obiekt pełni także funkcje komercyjne – można w nim zorganizować konferencję, wesele lub wynająć na inne potrzeby. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie finansowania statutowej działalności Ośrodka.
Ośrodek w Warzenku składa się z dwóch budynków z lat 70-tych i jednego wybudowanego kilka lat temu. W obiekcie zastosowano pompy ciepła Stiebel Eltron HPA-O 13 Premium typu monoblok w układzie modułowym, które pracują na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz zbiornik buforowy o pojemności 400 litrów, dwa zasobniki ciepłej wody użytkowej o pojemności 500 litrów każdy i automatykę modułową, która zarządza całym systemem.
W pomieszczeniach hotelowych ogrzewanie i chłodzenie odbywa się poprzez ogrzewanie podłogowe. Sala konferencyjna ogrzewana i chłodzona jest w ten sam sposób, a dodatkowo posiada centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Dzięki temu zimą powietrze jest dogrzewane, a latem ochładzane. System pracuje na następujących parametrach: w trybie grzania 35/28 stopni C. zasilanie i powrót, w trybie chłodzenia 22/17 stopni zasilanie i powrót oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową do temp. ok. 55 stopni C. Niestandardowym rozwiązaniem jest chłodzenie płaszczyznowe. Jego olbrzymią zaletą jest bezgłośne działanie, co w obiektach konferencyjnych i hotelowych jest niezwykle istotne. Automatyka pilnuje punktu rosy, czyli nie dopuszcza, aby na powierzchniach chłodzących wytrąciła się wilgoć.
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
Ogrzewanie płaszczyznowe sprawdziło się również w kościele parafialnym w Luzinie na Kaszubach. Kościół ten jest przykładem, że nawet duże obiekty (1500 m kw.) mogą zapewniać komfort niskim nakładem energii, wygodnie i ekologicznie. W jego wypadku dystrybucję energii rozdzielono na dwa obiegi grzewcze – nawę oraz zakrystię i prezbiterium, ponieważ w kościele temperatura ma wynosić 16 stopni C., a w zakrystii 20.
Zastosowano system monoenergetyczny oparty tylko na ogrzewaniu elektrycznym: cztery pompy ciepła typu powietrze – woda HPA-O 13 Premium pracują na bufor grzewczy o pojemności 1000 litrów. Ciepła woda użytkowa pochodzi z pompy typu SHP.
W kościele zamontowano także panele fotowoltaiczne o mocy 24 kWp. Rocznie produkują one 22 MWh energii, z kolei pompy zużywają ok. 14 MW, tak więc system się bilansuje.
Ogrzewanie w stylu premium sprawdzi się w każdych warunkach
© STIEBEL ELTRON
Rezydencja z pompą eko
Innym przykładem zastosowania pompy HPA-O 13 Premium jest nowo wybudowana prywatna rezydencja koło Gdyni o powierzchni 550 m kw. Właściciele byli zdecydowani na ekologiczne ogrzewanie swojego domu, funkcjonujące bez spalania, dymu i innych zanieczyszczeń. Eksperci Stiebel Eltron obliczyli zapotrzebowanie domu na ciepło na poziomie ok. 26 kW i w odpowiedzi na te potrzeby zaproponowali kaskadę dwóch monoblokowych pomp ciepła powietrze-woda serii HPA-O 13 Premium, które ogrzewają pomieszczania oraz przygotowują ciepłą wodę użytkową.
Koncepcja inwerterowej pompy ciepła powietrze-woda w tym przypadku zapewnia płynne dostosowanie mocy urządzenia do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, oszczędza nie tylko koszty, ale także zapewnia komfort cieplny.
Jeden produkt – wiele możliwości
Pompa ciepła powietrze-woda serii HPA-O 13 Premium dostosowana jest do każdego typu budownictwa: począwszy od jednorodzinnego, a skończywszy na komercyjnym – zarówno dla nowych, jak i modernizowanych obiektów. Jeden typ urządzenia oferuje wiele możliwości jego zastosowania.
Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać wysoką efektywność energetyczną, a co za tym idzie najniższe koszty eksploatacyjne, konieczne jest zaplanowanie rozwiązań dostosowane do konkretnego obiektu i potrzeb inwestora. W tym celu niezbędne jest fachowe wsparcie w zaprojektowaniu instalacji, doradztwo techniczne i instalacyjne oraz ścisła współpraca z biurami projektowymi.