Anna Jankowska, absolwentka Politechniki Białostockiej, zaprojektowała leśne kabiny pozwalające na kontemplacje natury i wyciszenie. Obiekty te zlokalizowane są w sercu starego lasu nad malowniczym jeziorem Bezdibene.
Kształt proponowanych budynków wywodzi się z tradycyjnej łotewskiej architektury drewnianej o stromych dwuspadowych dachach. Surowe drewno elewacji i wnętrz ulega zmianie pod wpływem czynników atmosferycznych oraz upływu czasu, dzięki czemu ostra, uporządkowana forma kabin zyskuje łagodniejszy rys.
kształt budynków wywodzi się z tradycyjnej łotewskiej architektury drewnianej
© Anna Jankowska
poziomy medytacji
Podzielone na trzy strefy obiekty umożliwiają odpoczynek i kontemplację przyrody, a duża przeszklona ściana ułatwia medytację we wnętrzu kabiny. Na bliższy i angażujący wszystkie zmysły kontakt z naturą pozwala taras wysunięty ponad powierzchnię gruntu i tafli jeziora. Najwyższy poziom kabiny przeznaczony jest na wyciszenie i koncentrację myśli. Ograniczona ilość światła wpadająca przez trójkątny świetlik sprzyja tworzeniu duchowej atmosfery. Dodatkowo we wnętrzach zaproponowano energooszczędne oświetlenie LED.
kabiny są samowystarczalne i proste w budowie
© Anna Jankowska
Kabiny są samowystarczalne i proste w budowie. Ich ramowa konstrukcja składa się z belek głównych oraz drugorzędnych i nawiązuje do tradycyjnego budownictwa regionu. Obiekty mogą być posadowione na prefabrykowanych blokach betonowych, a ich strzelista, podcięta forma pozwala na umieszczenie w wąskich przestrzeniach, np. między drzewami. Powierzchnia bezpośrednio nad ziemią przeznaczona jest na urządzenia techniczne — pompę ciepła i wody oraz inwerter (elewacja południowa wykonana została ze szkła fotowoltaicznego).
Projekt Kabin Medytacji znalazł się w finale konkursu organizowanym przez BeeBreeders oraz został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Vectorworks w kategorii Architektura.
oprac. Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Anny Jankowskiej