Jedna z najnowocześniejszych placówek szpitalnych dla dzieci w Polsce otworzyła swoje drzwi dla projektantów i architektów. W ramach cyklu „ZBUDOWANE”, SARP Poznań zorganizował spacer, podczas którego można było z bliska zobaczyć wnętrza Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze przed otwarciem placówki. Partnerem wydarzenia była Lena Lighting, mecenas poznańskiego oddziału SARP, która oświetliła tę inwestycję. Spotkanie poprowadził Jakub Głaz.
Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka zacznie przyjmować małych pacjentów już w pierwszej połowie roku. Placówka jest jedną z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce i największą, która w przeciągu ostatnich 30 lat powstała w Wielkopolsce. Zaproszenie SARP Poznań do wizyty w placówce przed oficjalnym otwarciem szpitala spotkało się więc z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony architektów i projektantów z regionu. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią wydarzenie odbyło się w reżimie sanitarnym z limitem osób.
Spacer architektoniczny po Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu
© LENA LIGHTING
Była tozdecydowanie jedna zciekawszych wizyt wostatnim czasie. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka tobardzo innowacyjna placówka. Projekt imponuje nowoczesną technologią, funkcjonalnością, ado tego wnętrza są bardzo przyjazne dzieciom. Na szczególną uwagę zasługują takie rozwiązania jak pneumatyczna poczta, czyapteka-robot, który automatycznie rozdziela potrzebne leki. Spore wrażenie robi też doskonale zaprojektowane, energooszczędne oświetlenie, budujące atmosferę obiektu iposzczególnych pomieszczeń wzależności od ich przeznaczenia ipotrzeb pacjentów — mówi Magda Wypusz zpoznańskiego Oddziału SARP.
Spacer architektoniczny po Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu
© LENA LIGHTING
Jesteśmy naprawdę dumni ztej realizacji icieszymy się, że nasze oświetlenie będzie służyć dzieciom. Światło ma wielką moc budowania atmosfery, potrafi istotnie wpłynąć nanasz nastrój isamopoczucie. Projektanci WCZD bardzo dobrze wykorzystali tę ważną funkcję oświetlenia. Zresztą cały projekt stawia małych pacjentów wsamym centrum. To bardzo dobry przykład nowoczesnej placówki medycznej. Cieszymy się, że Lena Lighting mogła być częścią tego projektu — mówi Jacek Adamczewski, Dyrektor Sprzedaży Lena Lighting.
W sześciokondygnacyjnym budynku o powierzchni 30 000 m2, jak i na zewnątrz zamontowano w sumie ponad 7,5 tysięcy, energooszczędnych opraw ledowych, w tym specjalistyczne lampy LABO do sterylnych pomieszczeń szpitalnych, a także słynące z najlepszych parametrów świetlnych i odporności oprawy Tytan, czy naświetlacze Quest i Flato. W Wielkopolskim Centrum Zdrowia zamontowano też wiele efektownych wzorów jak lampy Terra, Lungo, Piatto, SQ 600 czy Arto, które dostarczył producent oświetlenia z Wielkopolski, firma Lena Lighting.
Spacer architektoniczny po Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu
© LENA LIGHTING
Wizyta w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka odbyła się w sobotę, 5 marca. Wzięło w niej udział 30 architektów, projektantów i studentów architektury z regionu. Spacery architektoniczne „ZBUDOWANE” są organizowane przez SARP Poznań we współpracy z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów RP w partnerstwie z Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział w Poznaniu.
Więcej informacji na stronie firmy Lena Lighting S.A. w portalu AiB.