Zespół polskich studentów w składzie: Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik i Weronika Paczkowska otrzymał wyróżnienie honorowe w międzynarodowym konkursie Kaira Looro 2021. Tematem tegorocznej edycji, którą Architektura & Biznes objęła patronatem medialnym, był Dom Kobiet w Senegalu — obiekt pełniący funkcję miejsca spotkań, wykładów i dyskusji na tematy związane z równością i prawami kobiet.
Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere, znajdującej się w południowym Senegalu. Obiekt miał być symboliczną, przyjazną strukturą inspirowaną lokalnymi tradycjami, zintegrowaną z otaczającym ją kontekstem środowiskowym i kulturowym. Miejscem spotkań i angażujących dyskusji, promującym równość płci i chroniącym prawa kobiet, wspomagającym budowanie świadomości i wiedzy oraz stymulującym zaangażowanie wszystkich grup społecznych.
wyróżnienie honorowe otrzymał projekt z Polski
© Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Weronika Paczkowska
Wymogiem konkursowym było zaprojektowanie konstrukcji z wykorzystaniem zrównoważonych technologii, z naturalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów, która może zostać zbudowana we współpracy z lokalną społecznością bez konieczności użycia ciężkich pojazdów czy skomplikowanych przyrządów. Powierzchnia proponowanego Domu Kobiet nie powinna przekraczać 200 metrów kwadratowych, a budynek miał być parterowy o wnętrzu elastycznym w aranżacji.
jednym z wymogów konkursu było zaprojektowanie parterowego budynku z wykorzystanie zrównoważonych technologii
© Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Weronika Paczkowska
wyróżnienie honorowe dla polskich studentów
Do tegorocznej edycji nadesłano ponad tysiąc prac, spośród których jury w międzynarodowym składzie: Kengo Kuma (Kengo Kuma & Associates), Benedetta Tabliabue (Miralles Tagliabue EMBT), Oulimata Sarr (dyrektorka regionalna ONZ ds. Kobiet w Afryce Zachodniej i Środkowej), Lehau Victoria Maloka (przedstawicielka Dyrekcji ds. Kobiet, Równouprawnienia i Rozwoju w Komisji Unii Afrykańskiej), Salimata Diop Dieng, Urko Sanchez (Architects - Nairobi & Madrid), Agostino Ghirardelli (Studio Blengini Ghirardelli Architects), Azzurra Muzzonigro (Waiting Posthuman Studio) wybrało 30 laureatów. Finalnie przyznano trzy nagrody główne, dwa wyróżnienia honorowe i pięć specjalnych. Wszystkie nagorodzone prace możecie obejrzeć w zakładce konkursy.
Pośród wyróżnień honorowych znalazł się projekt zespołu polskich studentów — Piotra Gajdaka, Aleksandry Kubiak, Marty Mojsik i Weroniki Paczkowskiej.
Propozycja, do której dążymy, to przestrzeń społeczności, w której ludzie mogą usiąść razem, ponownie uświadomić sobie i zdobyć odpowiednią wiedzę na temat równości płci w Afryce. Rozwiązania w zaprojektowanym przez nas budynku maję na celu pobudzić kreatywne myślenie i chęć uczenia się oraz podnieść świadomość na temat równości wszystkich jednostek w społeczeństwie — mówią nagrodzeni studenci.
w centralnej części znajduje się Przestrzeń Dialogu
© Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Weronika Paczkowska
Przestrzeń Dialogu
Dom Kobiet składa się z trzech części, różniących się wielkością i funkcjami. Budynek został wybudowany jako spójny materiałowo i konstrukcyjnie. Główna część obiektu — Przestrzeń Dialogu, inspirowana jest senegalskim zwyczajem zwanym teraanga, który w luźnym tłumaczeniu oznacza gościnność i hojność bez względu na narodowość, religię czy klasę. Przestrzeń ta jest przezroczysta, pozwalająca wniknąć do środka z zewnątrz, a także oznacza przejrzystość działań i słów.
Umieszczony pośrodku kominek symbolizuje ciepło i jedność wszystkich kobiet oraz tworzy bezpieczne miejsce do kontemplacji i integracji — dodają autorzy.
Przestrzeń ta tworzy schronienie o ścianach z bali żelaznych. Wykorzystując bale jako materiał budowlany, służy również jako magazyn drewna opałowego oraz miejsce do kontemplacji w ciszy i spokoju. Gdy goście opróżniają ściany na drewno na opał, na fasadach pojawiają się przypadkowe wzory, wpuszczające światło do wnętrza.
Dom Kobiet składa się z trzech części
© Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Weronika Paczkowska
Stalowe pręty zbrojeniowe są drugim niezbędnym materiałem konstrukcyjnym, zapewniającym stabilność oraz wizualną przepuszczalność całej konstrukcji. Układ pawilonu wcina się w przylegającą do działki drogę, która jest kontynuacją pobliskich zabudowań.
konstrukcja z lokalnych materiałów
W projekcie autorzy wykorzystali lokalne i naturalne materiały. Fundamenty wykonane są z betonu, co zapewnia stabilne połączenie z podłożem. Ściany zewnętrzne wykonano z ubijanej ziemi pochodzącej z lokalnych źródeł, zabieg ten umożliwił podkreślenie głównej części pawilonu. Konstrukcja opiera się na żelazie do betonu zbrojonego i wiązarach podtrzymujących dach wykonany z blachy.
konstrukcja domu składa się m.in.: ze stalowych słupów, ścian z ubijanej ziemi i dachu z blachy
© Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Weronika Paczkowska
Pawilon składa się z trzech części: Zarządzanie i Organizacja, Dialog i Działania Zbiorowe. Zarządzanie i Organizacja zawiera przestrzeń administracyjną, składającą się z dwóch pomieszczeń magazynowych i gabinetu. Część Dialogowa to przestrzeń zorganizowana wokół kominka, pozwalająca zarówno na spotkania, jak i kontemplację.
równość płci i prawa człowieka
Część Działania zbiorowe jest podstawowym celem projektu i zawiera przestrzeń do promowania równości płci i praw człowieka poprzez organizację działań uświadamiających, seminariów, laboratoriów i wystaw. Ta część składa się z dwóch przestrzeni — warsztatowej i wystawienniczej. Każda sala jest zorganizowana jako open space, co pozwala na jej aranżację i modyfikację zgodnie z aktualnymi potrzebami. Ściany zewnętrzne składają się z siatki stalowych prętów zbrojeniowych, które tworzą miejsce do ekspozycji lokalnej sztuki i przedmiotów wykonanych przez kobiety.
część warsztatowa Domu Kobiet
© Piotr Gajdak, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Weronika Paczkowska
Mamy nadzieję, że każda historia w Domu Kobiet zostanie wysłuchana i zrozumienia, co przyczyni się do zbudowania bardziej wyrozumiałej i cywilizowanej społeczności, a życie tutejszych kobiet ulegnie poprawie — podsumowują autorzy.
To nie pierwsza edycja konkursu Kaira Looro, w której brały udział Marta Mojsik i Aleksandra Kubiak. Ich projekt pawilonu pokoju w Senegalu zdobył wyróżnienie w 2019 roku. Natomiast w zeszłorocznej edycji nagrodę główną otrzymał zespół polskich studentów składzie Kamil Owczarek, Agnieszka Witaszek i Aleksandra Wróbel za projekt Składanego Schronienia Kryzysowego dla subsaharyjskiej społeczności Afryki dotkniętej klęską żywiołową.