Alicja Maculewicz i Emilia Dzięgelewska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu opowiadają o konkursach architektonicznych, o tym, jak wygląda praca nad projektami, czy w każdym konkursie trzeba wygrać i czy w ogóle warto brać w nich udział.
Alicja Maculewicz
Studentka II roku studiów magisterskich na kierunku Architektura Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W ciągu ostatnich kilku lat wzięła udział w ponad dwudziestu konkursach architektonicznych skierowanych do studentów, a jej prace były wystawiane między innymi na Biennale Architektury w Tallinnie w 2019 roku. W pracy nad projektami ceni sobie długi proces badawczy, pracę z makietą oraz szkicowanie.
Emilia Dzięgelewska
Studentka II roku studiów magisterskich na kierunku Architektura Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Pierwsze lata na UAPie pomogły mi wkroczyć w świat projektowy na tyle pewnie by brać udział w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach architektoniczno-urbanistycznych. Szybko okazało się też, że najlepsze projekty powstają w wyniku dobrze trafionej współpracy. Wtedy pojawia się możliwość wielogodzinnej dyskusji, która zazwyczaj owocuje najlepszym rozwiązaniem. Uważam również, że coraz mniej popularne metody pracy, takie jak makietowanie czy szkicowanie na kalkach dają największe możliwości.
zakres tematyczny podcastu
[0:01]
Przedstawienie
[1:09]
Jak zaczęła się wasza przygoda z konkursami?
[5:48]
Jak wygląda wasza praca projektowa? Czy macie podział ról, czy zawsze pracujecie wspólnie, czy projekty wykonujecie pod opieką profesorów?
[13:10]
Jaki był najtrudniejszy konkurs?
[15:10]
Z jakiego konkursu jesteście najbardziej zadowolone?
[18:46]
Czego można się nauczyć, startując w konkursach? Jak zmieniło się wasze podejście do projektowania? Czy stałyście się bardziej rozpoznawalne?
[24:50]
Skąd czerpać informacje na temat konkursów i jak przygotować dobry projekt?
Zobaczcie wspomniane w podcascie projekty: Pawilon Wiosny, Dom studencki w Genui.
Z cyklu podcastów o edukacji.