Wspólnie z architektem Maciejem Jagielakiem z Emisji Architektury zapraszamy was na kolejny podcast z cyklu „Miękki brzuch modernizmu”. W serii poznacie legendy i nieznane oblicza architektury modernizmu, obrzeża stylu, zapomniane dokonania epoki. Wycinki z biografii bardziej i mniej sławnych „modernistów”. Zaskoczy was także obecność materiałów naturalnych, myślenia „proekologicznego” i społecznej wrażliwości. Przed wami amerykański architekt Malcolm Wells.
Malcolm Wells – Architektoniczne podziemie
Amerykański architekt Malcolm Wells prowadził dobrze prosperująca i zdobywającą nagrody pracownię projektową, lecz pewnego dnia doznał quasi-religijnego olśnienia. Nagle zobaczył w architekturze jej ciemną stronę: zabudowane tereny zielone, marnowanie materiałów, energii i wody deszczowej. Podjął decyzję, by od tego momentu projektować tylko budynki podziemne i/lub pokryte ziemią, tak by nie zabierać habitatów innym gatunkom niż ludzie... dość szybko stracił klientów, pożegnał się z pracownikami i został sam.
Zaczął tworzyć wizjonerskie (najczęściej nierealizowane) projekty i pisać książki, samodzielnie je ilustrując i powielając.... i to właśnie one wpłynęły na historię architektury, a jemu zapewniły w mniej miejsce.
zakres tematyczny podcastu
[0:25]
Wstęp
[01:36]
Architekt Jekyll i architekt Hyde
[07:09]
Szczegółowa biografia
[17:04]
Dygresja o Lauriem Virr
[19:30]
Kontekst i inspiracje
[22:14]
Ciekawostki z życia ekobuntownika
[25:20]
Lata 60. i 70. XX wieku
[32:37]
Sto tysięcy egzemplarzy i przeprowadzka na Cape Cod
[39:31]
Gentle architecture — architektura łagodna
Linki do stron z informacjami o Malcolmie Wellsie: Underground Office in Cherry Hill, Raven rocks, Underground gallery.
Maciej Jagielak
Podcasty z cyklu „Miękki brzuch architektury”: