„10 pytań do…” to cykl krótkich rozmów z architektami i architektkami, do których kierujemy tę samą pulę pytań. W dzisiejszej odsłonie miniwywiadów na nasze pytania odpowiedziała Aleksandra Wasilkowska.
Aleksandra Wasilkowskaw 2003 roku ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, a dwa lata później zdobyła dyplom z wyróżnieniem w École Nationale Supérieure d'Architecture de Bretagne. Zawodowe doświadczenie zdobywała w paryskim biurze François Roche — R&Sie(n), a od 2007 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną w Warszawie. W swojej działalności skupia się na „architekturze cienia” — rewitalizacji bazarów w całej Polsce, projektach toalet publicznych, scenografii, wystaw i parków. Pod jej redakcją ukazały się dotychczas trzy tomy publikacji pt. „Architektura Cienia”. Wspólnie z Agnieszką Kurant Wasilkowska reprezentowała Polskę na 12. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji instalacją „Emergency Exit”.
1. Architektura w trzech słowach…?
a. Synteza sztuk.
b. Empatia.
c. Sublimacja.
2. Trzy najważniejsze dla Ciebie budynki…?
a. Grobowiec Rodziny Brion w San Vito di Altivole, proj.: Carlo Scarpa.
b. Kompleks mieszkaniowy Les Espaces d'Abraxas w Marne La Vallee pod Paryżem, proj.: Ricardo Bofill.
c. Bazar Bakalarska — architektura bez architekta, kosmopolityczne królestwo DIY.
3. Najważniejsza książka o architekturze…?
Yona Friedman „Pro Domo” (wspaniała lekcja architektury jako formy otwartej); China Miéville „Miasto i miasto” (dystopijna opowieść sci‑fi o miastach równoległych).
4. Najbardziej inspirujące miasto i dlaczego…?
Inspirują mnie przestrzenne nisze i dziwactwa, które znalazłam w miastach, w których mieszkałam: Paryż (wyrafinowany i dekadencki), Warszawa (świeża i bez gustu), Moskwa (monumentalna i surrealistyczna), Seul (postinternetowy). Najbardziej inspiruje mnie jednak nie miasto, a wieś i dobry sen.
5. Architekt, z którym chciałbyś coś zaprojektować i dlaczego…?
François Roche — najbardziej osobny i przekorny architekt, jakiego spotkałam na swojej drodze. Ma bardzo ciekawą post‑antropocentryczną perspektywę.
6. Rysunek odręczny czy rysunek komputerowy?
Rysunek, wszystkie narzędzia są piękne.
7. Makieta czy model 3D?
Makieta, model 3D, VR, drukarka 3D.
8. Modernizm czy postmodernizm?
Nowy materializm i architektura cienia.
9. Praca po godzinach czy sport?
Seks.
10. Architektura czy biznes?
Sztuka.
Posłuchajcie rozmowy Łukasza Harata z Aleksandrą Wasilkowską z cyklu Pobudki: