Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2022/2024”
Chęć zdobywania doświadczeń związanych z podróżami towarzyszy nam od najmłodszych lat. Zaczynając od ciepłych wakacyjnych dni na wsi u dziadków, gdzie jako dzieci byliśmy otoczeni różnymi bodźcami, które pobudzały ciekawość, przez lata młodzieńcze, kiedy każda napotkana sytuacja była przygodą, możliwością doświadczenia czegoś niezwykłego. Marzenia o powrocie i sentyment do dawnych przeżyć to z kolei domena wieku dorosłego. Pragnienie spojrzenia na dane miejsce z innej perspektywy, już bogatsi o bagaż doświadczeń.
witryna biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie
© Aleksandra Groblewska
Podróżowanie symbolizuje również możliwość przekraczania własnych granic. Pomaga nam zrozumieć otaczający świat, pozwala przetestować nasze możliwości. Wędrówki, umożliwiają oderwanie się myślami od codziennego życia, otworzenie umysłu na nowe przeżycia i emocje. Turystyka jest więc nieuchwytną formą ucieczki, pokusą zrozumienia ludzi, kultury, tradycji czy sztuki.
główną inspiracją stał się polski haft tradycyjny
© Aleksandra Groblewska
Podróżując, jesteśmy w stanie doświadczać nieznanych nam wcześniej emocji. Odczuć przestrzeń, w której się znajdujemy, oraz zrozumieć jej kontekst. Co więcej, jesteśmy zdolni do wyciągnięcia wniosków na podstawie wrażeń, jakie wywarło na nas dane miejsce. Dzieląc się przemyśleniami z otaczającą nas społecznością, możemy doświadczyć również innego punktu widzenia, ujrzeć odmienną perspektywę i spojrzeć na rzeczy z zupełnie innej strony.
pawilon promocji polskiej turystyki
© Aleksandra Groblewska
Tym samym charakteryzuje się również projektowanie. Doświadczenia, które kształtują nas jako człowieka projektanta, sprawiają, że jesteśmy nieustannie pełni pokus i ciekawości. Pragnienia te towarzyszą nam stale, przy wielu wyzwaniach projektowych. Jesteśmy chętni do poszukiwań, doświadczeń czy odczuć związanych z przestrzenią, aby poprawnie ją zaprojektować.
przestrzeń biurowa Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie
© Aleksandra Groblewska
Nieustanny rozwój, dokształcanie się, próbowanie nowych potraw, poznawanie innej kultury, zdobywanie znajomości to nieodłączne elementy przemieszczania się. „Żeby doznać zakończenia podróży, trzeba w nią wyruszyć” — słowa Tony”ego Kososkiego [podróżnika i pisarza — przyp. red.] motywują do zdobywania doświadczeń.
rzut Biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie
© Aleksandra Groblewska
Celem niniejszej pracy licencjackiej było zaprojektowanie przestrzeni biurowej Polskiej Organizacji Turystycznej w Sztokholmie wraz z witryną oraz zewnętrznym pawilonem promującym polską turystykę. Projekt ten miał zachęcić Szwedów do odwiedzenia naszej ojczyzny oraz dostrzeżenia jej w zupełnie nowy sposób.
we wnętrzu autorka zastosowała naturalne kolory
© Aleksandra Groblewska
Aby zapoczątkować zmiany wizerunkowe projektowanej przestrzeni biura POT, chciałam zapewnić odbiorcy spojrzenie na Polskę z dotychczas nieznanej strony, stosując przemyślane środki wyrazu, takie jak barwa, faktura, natężenie światła oraz kształt przestrzeni. Chcę zaproponować odwiedzającym niecodzienny sposób doświadczania miejsca. Komunikat bazujący na głębszych warstwach odbioru, jak multisensoryczność, ma zapadać w pamięć i uruchamiać własne zasoby pamięci, skojarzeń i emocji.
detal wnętrza
© Aleksandra Groblewska
Koncepcja projektowanego miejsca polega na nadaniu funkcjonalności, która poprawi komfort pracy oraz uporządkuje dotychczasowe biuro. Całość przedsięwzięcia, poprzez zaprojektowane meble, ażurowe płaszczyzny, grę światła oraz stonowaną kolorystykę z kontrastującym odcieniem czerwieni, wprowadza klimat nawiązujący do polskich tradycji. Główną inspiracją stał się tradycyjny polski haft ukazany w detalu konstrukcyjnym stolarki oraz nowoczesnej odsłonie toreb płóciennych, które możemy zabrać z sobą.
pawilon promocji polskiej turystyki
© Aleksandra Groblewska
Struktura pawilonu wyróżnia się otwartą kompozycją przestrzenną, drogą doświadczeń przez poszczególne zmysły. Otwarta kompozycja wtapia się w otoczenie, a zarazem zwraca uwagę swoją nietypową formą.
Aleksandra GROBLEWSKA
Ilustracje: © Autorka