Od września Urząd Miasta Gliwice wzbogaci się o nową jednostkę — Biuro Urbanisty Miasta. Na nową Urbanistkę Gliwic wybrano Agatę Twardoch, uznaną architektkę, profesorkę Politechniki Śląskiej oraz projektantkę związaną z biurem 44STO. Od 1 września br. zadba o to, by Gliwice architektonicznie rozwijały się w dobrym kierunku. Gratulujemy!
Pod koniec czerwca bieżącego roku Miasto poinformowało o naborze na naczelnika nowego Biura Urbanisty Miasta. To realizacja jednego z postulatów nowej prezydentki miasta, Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, która obiecywała „zmienić Gliwice z miasta-betonu z powrotem w miasto-ogród”. Urbanista miasta ma współpracować między innymi z Miejską Komisją Urbanistyczno-Architektoniczną, czteroosobowym gremium doradczym prezydentki Gliwic opiniującym opracowania dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego. Dziś Miasto poinformowało o wyborze prof. Agaty Twardoch na stanowisko urbanistki Gliwic. Tak decyzję komentuje Katarzyna Kuczyńska-Budka:
Wybraliśmy osobę, której bliska jest idea projektowania miasta, dzielnic i najbliższego otoczenia mieszkańców w sposób, który będzie dobry dla gliwiczan i środowiska. To osoba, która ma świadomość, że zmiany trzeba prowadzić wspólnie z gliwiczanami, która uosabia najważniejsze cechy miejskiego urbanisty i w moim przekonaniu będzie najlepszą kreatorką i inicjatorką zmian w przestrzeni Gliwic, dbającą o ład przestrzenny oraz o gliwickie dziedzictwo architektoniczne — podkreśla prezydentka miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka.
odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku
Prof. Politechniki Śląskiej Agata Twardoch zajmuje się zarówno teorią, jak i praktyką architektoniczną i urbanistyczną. Jej działalność naukowa skupia się wokół zagadnień dotyczących polityki mieszkaniowej. Podsumowaniem prowadzonych przez lata badań była publikacja w 2019 roku książki „System do mieszkania”, w której autorka skupia się na idei mieszkalnictwa dostępnego, rozumianego zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i politycznej, projektowej oraz prawnej. Szczególne miejsce w monografii zajęły koncepcje kooperatyw mieszkaniowych oraz cohousingu. Ta ważna tematyka propagowana jest także w czasopismach branżowych, mediach społecznościowych oraz podczas wykładów otwartych. Naukowo prof. Agata Twardoch zajmuje się również popularyzacją roli kobiet w rozwoju architektury i urbanistyki, czego owocem w 2022 roku stała się książka „Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasto”, zawierająca 15 wywiadów z wybitnymi polskimi architektkami i urbanistkami. Praktyka architektoniczna Agaty Twardoch przejawia się w projektowaniu wnętrz, niewielkich kubaturowo obiektów oraz przestrzeni publicznych. W kwietniu bieżącego roku w mediach społecznościowych opublikowała koncepcję rozwoju architektonicznego i urbanistycznego Gliwic w nadchodzącej przyszłości.
Bardzo się cieszę i dziękuję za okazane zaufanie. Przede mną dużo pracy, która z całą pewnością da mi dużo satysfakcji. Co do priorytetów — chciałabym sprawić, by Gliwice były bardziej przyjaznym miastem, zielonym, ciekawym, oferującym wielkie możliwości. Biorąc pod uwagę historię miasta i jego dotychczasowy rozwój, są to moim zdaniem plany do zrealizowania — komentuje Agata Twardoch dla portalu gliwice.eu.
nowe obowiązki
Jaki będzie zakres obowiązków szefowej nowego Biura Urbanisty Miasta Gliwic? Prof. Agata Twardoch zajmie się między innymi ustalaniem polityki miasta i wyznaczaniem celów w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego Gliwic, poszukiwaniem i tworzeniem innowacyjnych rozwiązań oraz narzędzi umożliwiających kreowanie i dokonywanie przekształceń przestrzeni publicznej, a także przygotowywaniem i prowadzenie konkursów architektonicznych i urbanistyczno-architektonicznych, wreszcie — opiniowaniem przedsięwzięć oraz podejmowaniem współpracy w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego miasta. Do zadań naczelniczki Biura Urbanisty Miasta będą należeć również realizowanie zadań dotyczących promocji, edukacji w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego miasta czy inicjowanie konsultacji społecznych w zakresie rozwoju przestrzennego oraz urbanistyczno-architektonicznego miasta.