„10 pytań do…” to cykl krótkich rozmów z architektami i architektkami, do których kierujemy tę samą pulę pytań. Do dzisiejszego miniwywiadu zaprosiliśmy Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską z krakowskiego biura projektowego miastopracownia.
Barbara Nawrocka — architektka, absolwentka Politechniki Krakowskiej. W 2012 roku wspólnie z Dominiką Wilczyńską założyła grupę projektową pod nazwą kolektyw Palce Lizać. Obecnie architektki współtworzą biuro projektowe miastopracownia, w którym zajmują się projektowaniem miejsc spotkań — od urbanistyki po meble.
1. Architektura w trzech słowach…?
a. Komunikacja.
b. Kooperacja.
c. Koegzystencja.
2. Trzy najważniejsze dla Ciebie budynki…?
Blok z wielkiej płyty. Pierwsze lata życia. Prefabrykowany archetyp domu. Potem wszystkie te, o różnych stylach i skalach, w których przebywanie przynosi doświadczenie spokoju i harmonii porównywalne do przebywania w naturze. Pierwszy raz miałam tak, siedząc sama w Błękitnym Meczecie w Istambule. Potem było jeszcze wiele takich budynków, ale to jedno wspomnienie ze mną zostanie.
3. Najważniejsza książka o architekturze…?
Ponoć jest ich dziesięć, a ja nie przeczytałam żadnej! :) Polecam „Duch równości”. Niby nie o architekturze, ale to, jak mówią, „teoria wszystkiego”.
4. Najbardziej inspirujące miasto i dlaczego…?
Bejrut i Berno. Najpiękniejsze wydawały mi się miasta, do których podróżowałam sama. Najciekawsze — te, po których oprowadzali mnie lokalni aktywiści. Dwa wymienione spełniają oba warunki.
5. Architekt, z którym chciałabyś coś zaprojektować i dlaczego…?
Poszłabym na staż do Hansenów. Z Araveną chciałabym zaprojektować coś w Polsce, a z Olafurem Eliassonem absolutnie gdziekolwiek. Z ciekawości, za promocję projektowania prospołecznego, bo się zachwycam.
6. Rysunek odręczny czy rysunek komputerowy?
To dobrze działa w komplecie.
7. Makieta czy model 3D?
I prototyp.
8. Modernizm czy postmodernizm?
Romantyczny pozytywizm.
9. Praca po godzinach czy sport?
Sen.
10. Architektura czy biznes?
Frajda.
W czerwcowym numerze A&B przeczytać możecie rozmowę Katarzyny Barańskiej z architektkami o edukacji i doświadczeniu zawodowym widzianym przez pryzmat płci. A na kanale YouTube posłuchać rozmowy z cyklu Pobudki: