Noho Investment, krakowska firma deweloperska, powiązana z fundacją Grażyny, Dominiki i Sebastiana Kulczyków, zamierza przejąć wrocławski dom handlowy Solpol. Rozbiórka budynku miała zacząć się w styczniu, czy nowy właściciel zmieni te plany?
Noho to aktywny od niedawna deweloper, przygotowujący inwestycje głównie w Krakowie i Katowicach. Na razie udostępnił informacje o dwóch swoich przedsięwzięciach – Młynach Mogilska na skraju krakowskiego śródmieścia, gdzie częściowej przebudowie poddane zostaną zabytkowe budynki młynów oraz apartamentach w centrum Katowic. Inwestor kreuje się na odpowiedzialnego, świadomego gracza, którego ambicją jest kreowanie multifunkcjonalnych, wielkomiejskich przestrzeni o wysokiej jakości architektury i uzupełnionych obiektami sztuki.
fot. Wikimedia Commons
Naszą misją jest tworzenie wyjątkowej przestrzeni miejskiej, spełniającej najwyższe standardy jakości oraz mogącej sprostać najbardziej wygórowanym wymaganiom naszych klientów.
Noho Investment
filozofia zysku
Pytanie tylko, czy wartość architektoniczna i artystyczna Solpolu, którą tak pozycjonujący się inwestor powinien docenić, wygra z możliwościami intensyfikacji zabudowy, jakie daje mu przygotowany przez władze Wrocławia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jak podaje Gazeta Wyborcza, do transakcji dojść ma na przełomie lutego i marca, po wyprowadzeniu z Solpolu wszystkich najemców (pozostał jedynie kantor).
dobra wola czy zasłona dymna
Przedstawiciel inwestora w rozmowie z Gazetą zdradza jednak, że Noho będzie zainteresowane wyburzeniem budynku, podważając jednocześnie wartość architektoniczną Solpolu. Pocieszeniem ma być zapowiadany konkurs architektoniczny, który wyłoniłby projekt budynku mieszkalno-usługowego w miejscu domu handlowego. Brak jednak konkretów – zamknięte konkursy inwestorskie to wszakże powszechna praktyka, w której strona społeczna nie ma żadnego udziału. Nie jest to więc żadne ustępstwo ze strony dewelopera.
mobilizacja trwa
Solpol Parrty - akcje w obronie budynku
fot. Kolektyw Solpol Zostaje
Ostatnie miesiące udowodniły, że istnieje wiele przesłanek na to, iż w Solpolu 1 drzemie ogromny potencjał. W jego obronę zaangażowali się ludzie nie tylko ze świata architektury, zaliczono go do najważniejszych obiektów w Polsce, a liczba artykułów, publikacji oraz pomysłów na jego efektywne użytkowanie zwiększała się z każdym miesiącem. Niestety dotychczasowi właściciele nie widzieli tego – mamy nadzieję, że ewentualna zmiana będzie wiązać się z dostrzeżeniem szans na kulturalne i społeczne wykorzystanie budynku.
Alicja Stefaniak, @solpolposting
W walce o ocalenie ikony polskiego postmodernizmu nie ustają wrocławscy aktywiści, specjaliści i instytucje. W lipcu ubiegłego roku wrocławski magistrat co prawda wydał zgodę na wyburzenie obiektu, jednak przedłużają się procedury związane z dojazdem na plac robót, który przebiegać miałby przez deptak. Równocześnie trwa batalia sądowa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie. Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia odwołało się bowiem od decyzji wojewódzkiej konserwator zabytków, odmawiającej wpisania budynku do rejestru.
Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI w.
fot. Tomasz Markowski / MNK