Projekt domu „B2” jest odpowiedzią na wytyczne Inwestora i lokalizację na wąskiej działce z wjazdem od południa. W efekcie powstał dom skrojony na miarę potrzeb przyszłych użytkowników, który stanowi enklawę w dogęszczającej się okolicznej zabudowie. Dom łączy w swojej strukturze modernistyczny korpus parteru z dwuspadową bryłą piętra.
Dom B2
© Laboratorium Architektury
UKŁAD FUNKCJONALNO-UŻYTKOWY
Podział na strefy funkcjonalne w przedstawionym projekcie opiera się na układzie, w którym przeważająca część parteru stanowi strefa dzienna, umiejscowiona po stronie południowej i zachodniej. Od strony północno-zachodniej przylega do niej strefa nocna rodziców. Na piętrze zlokalizowano osobną strefę dedykowaną dzieciom.
Strefa dzienna, stanowi otwarty plan z przylegającą do niej jadalnią i płynnie przechodzi w część kuchenną zlokalizowaną od strony wejściowej w południowo — wschodnim narożniku domu.
Garaż dwustanowiskowy zlokalizowany jest w odrębnym segmencie po stronie wschodniej działki z wjazdem od południa. Wydzielona strefa wejściowa z holem z garderobą, umiejscowiona jest centralnie pomiędzy segmentem mieszkalnym a garażem.
Dom B2
© Laboratorium Architektury
Cofnięcie wejścia w stosunku do sąsiadujących modułów dwustanowiskowego garażu po prawej stronie i zasadniczego budynku po prawej, kształtuje przedpole wejściowe pod zadaszeniem.
Wyjście z salonu i jadalni, zlokalizowane po zachodniej stronie, poprzez taras prowadzi do ogrodu.
Strefa prywatna na parterze składa się z sypialni rodziców, z przylegającą do niej łazienki i przejściową garderobą. Wyjście z niej zlokalizowano naprzeciwko dwubiegowej klatki schodowej prowadzącej na górę do pokojów dzieci. Tuż za schodami po stronie północnej mieści się pomieszczenie kotłowni z niezależnym wyjściem na zewnątrz.
Dom B2
© Laboratorium Architektury
Na piętrze umiejscowionym nad częścią salonu i strefą nocną znajdują się: gabinet oraz pokoje dzieci z niezależną łazienką. Za schodami zagospodarowano również pomieszczenie gospodarcze.
Pokoje i gabinet na piętrze, doświetlone są tradycyjnie, oknami w ścianach szczytowych zlokalizowanymi od wschodu i zachodu. Łazienkę i pomieszczenie gospodarcze doświetlają okna dachowe.
Dom B2
© Laboratorium Architektury
FORMA OBIEKTU– PRZETWORZONY ARCHETYP
Zaproponowana w projekcie struktura domu jest złożona płaskiego jednokondygnacyjnego prostopadłościanu opartego na rzucie kwadratu z piętrem ukształtowanym w formie archetypu domu krytego dachem dwuspadowym z symetryczną kalenicą.
Rzut piętra jest cofnięty od strony południowej o około 3m i w przeważającej części pokrywa się z obrysem parteru, częściowo stanowiąc nadwieszenie nad częścią tarasu. Kalenica jest usytuowana równolegle do południowej granicy działki. Odrębną bryłę stanowi garaż dwustanowiskowy, zlokalizowany po prawej stronie budynku mieszkalnego. Jest połączony z budynkiem za pośrednictwem przeszklonego łącznika.
Dom B2
© Laboratorium Architektury
Projektowany budynek jest utrzymany w białej sterylnej tonacji przyziemia. Bryła piętra wykończona w deskowaniu i kryta dachówką w odcieniu antracytowym, odcina się wyraźnie od białego korpusu przyziemia.
Dom B2
© Laboratorium Architektury