Czy wiesz, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach, w których spędzamy znaczną część dnia, może być nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz? Jednak stosując prozdrowotne materiały do wykończenia ścian wewnętrznych, możemy zapewnić sobie przyjazny mikroklimat wnętrz i zrobić milowy krok w stronę zdrowego mieszkania.
Najzdrowsze powietrze spotkamy w lesie, w górach, nad morzem, a przede wszystkim w pobliżu wodospadów. To zasługa dobrych jonów ujemnych, których stężenie w tych miejscach jest bardzo wysokie. Działają one jak naturalne magnesy na pyłki i drobny kurz – łączą się z nimi i opadają na ziemię. Im więcej jonów w powietrzu, tym jest ono czystsze.
Z optymalną sytuacją mamy do czynienia wówczas, kiedy jonów w powietrzu jest przynajmniej 1000 na cm³. W zamkniętych pomieszczeniach ta liczba nie przekracza zwykle 250 na cm³, a w mieszkaniach zlokalizowanych w centrach miast często kształtuje się ona poniżej 100 na cm³. Firma Baumit opracowała system produktów do wykańczania ścian wewnętrznych Baumit Ionit, który pozwala zwiększyć ilość dobrych jonów we wnętrzach do poziomu 2000-4000 na cm³. Dzięki temu możemy rozkoszować się świeżym powietrzem nie tylko na łonie natury, lecz także przebywając w swoich czterech kątach.
Tabela stężenia jonów w różnych miejscach
© BAUMIT
Farba oczyszczająca powietrze
Główną rolę w systemie odgrywa mineralna farba Baumit IonitColor, która zwiększa ilość naturalnych jonów w powietrzu w krótkim czasie i tym samym znacznie polepsza jego jakość. Jak to działa? Już wyjaśniamy.
Powietrze ze względu na swoją naturalną wilgotność zawiera dużą ilość cząsteczek wody. Gdy zetkną się one z zawartym w farbie ściennej Baumit lonitColor specjalnym składnikiem mineralnym, ulegają naładowaniu i zmieniają się w jony. Im ich stężenie jest większe, tym więcej pyłków ulega wiązaniu i opada na podłogę. W ten sposób powietrze oczyszcza się, a oddychanie staje się wyraźnie łatwiejsze, co wpływa na nasze samopoczucie – naturalne jony wspierają działanie układu odpornościowego, poprawiają koncentrację, przyspieszają regenerację organizmu i minimalizują ryzyko reakcji alergicznych.
Badania przeprowadzone na pyłkach brzozy dowodzą, że we wnętrzach, w których ściany zostały wykończone systemem Baumit Ionit, ich stężenie spada wyraźnie szybciej niż w przypadku pomieszczeń, gdzie użyto tradycyjnej farby – nawet o 90% po 30 minutach. Działanie farby zostało potwierdzone przez niemiecki Instytut Fizyki Budowlanej im. Fraunhofera oraz Wiedeński Uniwersytet Medyczny.
Po lewej pomieszczenie bez Baumit Ionit – pyłki brzozy unoszą się
w powietrzu. Po prawej pomieszczenie z Baumit Ionit – pyłki brzozy
zostały związane przez jony w powietrzu i pod wpływem ciężaru
ponad 90% z nich opadło na podłogę w czasie 30 minut.
© BAUMIT
W systemie lepiej
Aby potencjał farby Baumit IonitColor mógł zostać w pełni wykorzystany, warto zastosować ją w systemie z masami szpachlowymi Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino, regulującymi wilgotność powietrza. Liczba cząsteczek wody w powietrzu jest zawsze odpowiednio wysoka, co stwarza idealne warunki do produkcji jonów przez farbę Baumit IonitColor.
Dobierając odpowiednie materiały do wykańczania domu, sprawiamy, że staje się miejscem odpoczynku, relaksu i regeneracji w pełnym znaczeniu tych słów. Wyniki badań przepowadzonych w parku badawczym Baumit Viva potwierdzają, że droga do zdrowego mieszkania wiedzie przez właściwą izolację termiczną, solidne ściany i korzystnie wpływający na zdrowie system tynków. Tylko od nas samych zależy czy wśród naszych czterech kątów stworzymy środowisko, które pozwoli nam cieszyć się dobrym samopoczuciem.
System produktów Baumit Ionit
© BAUMIT
Więcej informacji na stronie firmy Baumit Sp. z o.o. w portalu PdD.