Nowe regulacje prawne oraz oczekiwania coraz bardziej świadomych konsumentów, zmuszają producentów do szukania ekologicznych alternatyw. Jednym z takich innowacyjnych materiałów przyjaznych planecie jest powierzchnia mineralna.
Powierzchnie mineralne powstają z materiałów z recyklingu
© Cosentino
Kamień z recyklingu
Oczywiście, korzystanie z naturalnych materiałów, zamiast ich sztucznych odpowiedników, pozytywnie wpływa na środowisko. Należy jednak pamiętać, że zasoby naturalne naszej planety nie są niewyczerpane. Przykładowo, powstawanie kamienia to proces, który wymaga setek tysięcy, a nawet milionów lat, w zależności od rodzaju i warunków geologicznych. Warto więc szukać alternatyw, które mogą zastąpić ograniczone, naturalne surowce. Jednym z takich materiałów są powierzchnie mineralne.
Kamień naturalny jest lepszy niż tworzywa sztuczne, jednak jego zasoby są ograniczone
© Cosentino
Jak powstają powierzchnie mineralne?
Hybrydowe powierzchnie mineralne są wykonywane z od 5. no nawet 80% surowców z recyklingu. Do ich produkcji wykorzystywane są takie materiały jak szkło czy fragmenty luster. Co więcej, do ich stworzenia wykorzystuje się 100% certyfikowanej energii odnawialnej oraz 99% wody pochodzącej z obiegu zamkniętego. Producenci dokładają także wszelkich starań, aby odzyskiwać jak najwięcej odpadów. Powierzchnie mineralne są często także neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
Powierzchnie mineralne to ekologiczny materiałów, który może zastąpić kamień naturalny
© Cosentino
Gdzie zastosować powierzchnie mineralne?
Nowoczesne powierzchnie mineralne stanowią alternatywę dla naturalnego kamienia, zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Materiał ten może odwzorowywać granit, kwarcyt, trawertyn czy marmur. Jest także odporny na zadrapania, wilgoć oraz plamy. Na rynku dostępne są powierzchnie mineralne w różnych grubościach i formatach. Dzięki temu mają one szerokie zastosowanie. Wielkogabarytowe powierzchnie mineralne sprawdzą się np. na elewacji, podłodze, blacie, ale także jako okładzina ścian i mebli.
Powierzchnie mineralne mogą być wykorzystane na podłodze, ścianie, blacie, a nawet elewacji
© Cosentino
Budujesz lub remontujesz dom? Mamy dla Ciebie więcej informacji na temat wykończenia!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK