Czasy, w których kaloryfer był koniecznym, lecz niezbyt estetycznym elementem mieszkania odeszły już w niepamięć. Obecnie, dzięki szerokiej gamie grzejników dekoracyjnych, może być on pełnoprawną ozdobą i podkreślać charakter wnętrza.
Grzejnik o ciekawej formie
© Luxrad
Rodzaje kaloryferów
Grzejniki panelowe są płaskie i promieniują ciepłem oddawanym z przedniej płyty nagrzewanej dzięki konwektorom ogrzewającym zimne powietrze wpadające do ich wnętrza. Ten typ kaloryfera wyróżnia się tym, że jego ekran czołowy może być wykończony zdobieniem. Do wyboru mamy płyty matowe, błyszczące, gładkie, tłoczone, metaliczne, strukturalne, młotkowane, a nawet lustro lub obraz z ulubionym motywem. Nie mniejszy wybór oferowany jest w kwestii materiału, którego może być wykonana płyta. Najczęściej spotyka się te ze stal lub aluminium, jednakże na rynku dostępne są również grzejniki z płytami zdrewna, forniru,MDF lub kamienia stworzonego z mineralnego granulatu. Prawdziwą nowością jest tworzywo o nazwie kirei wyprodukowane na bazie soi.
Kaloryfer we wnętrzu w stylu industrialnym
© Luxrad
Grzejniki kolumnowe to nowoczesna wersja tradycyjnych modeli żeberkowych. Produkuje się je z wysokogatunkowej stali, a następnie pokrywa powłoką ochronną. Wyróżniają się dużą mocą grzewczą. Ten rodzaj kaloryfera nie daje nam, aż tak dużych możliwości personalizacji. Wciąż jednak mamy do wyboru wiele różnych kolorów grzejnika. Możemy również zmieniać kształt profili kolumnowych, ich rozmiar, usytuowanie i kąt gięcia. Ponadto, istnieje również możliwość dobrania do nich akcesoriów np. uchwytów, półek i wieszaków.
Kaloryfer z miejscem do przechowywania
© VASCO
Istotne parametry
Przy wyborze grzejnika warto postawić na kompromis pomiędzy funkcjonalnością, atrakcyjnością wizualną i dopasowaniem wymienników ciepła do specyfiki pomieszczenia. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m2 mieszkania w nowym bardzo dobrze izolowanym budownictwie potrzeba 70 W/m2. Dla budynku ze słabszą, choć wciąż dobrą izolacją wartość ta wynosi 100 W/m2. Natomiast w starych słabo izolowanych budynkach potrzeba nawet aż 200 W/m2. Musisz zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jest nim czynnik grzewczy instalacji. Podawany jest jako ciąg trzech wartości np. 90/70/20oC. Pierwsza z nich to temperatura zasilania, druga to temperatura powrotu, a ostatnia to temperatura w pomieszczeniu.
Grzejnik uzupełnia dekorację ściany
© VASCO
Praktyczność i design
Na szczęście możesz już porzucić skojarzenia o żeberkach pod parapetem i nieestetycznych rurach w łazience. Producenci oferują modele, które w niczym nie przypominają mało estetycznych grzejników sprzed lat. Możesz postawić na grzejniki wyróżniające się formą lub kolorem. Dobierając kaloryfer w barwie kontrastowej w stosunku do reszty aranżacji, dodatkowo wzmocnisz dekoracyjny efekt. W szczególności we wnętrzach w stylu nowoczesnym mile widziane są innowacyjne konstrukcje, geometryczne dekoracje i połączenie estetyki z funkcjonalnością. W bardziej minimalistycznych wnętrzach sprawdzi się natomiast kaloryfer o prostej formie i matowym wykończeniu.
Złoty grzejnik
© VASCO
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej informacji o grzejnikach! Kliknij TUTAJ