Do malowania ścian, zarówno jak do każdego inne aspektu remontu, warto się wcześniej przygotować. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom uzyskamy nienaganny efekt i oszczędzimy czas – również ten, który w innym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na poprawki.
Malowanie ścian
Fot. Ivan Samkov © Pexels
Jak zabezpieczyć pomieszczenie?
Podstawowym wyposażeniem potrzebnym przy malowaniu ścian są takie narzędzia jak szpachla, wałki domalowania z kuwetą, pędzle, gąbki, preparat do oczyszczania ich z farby, a także precyzyjne pióro do zapraw. Oczywiście nie można zapomnieć o drabinie i odpowiednim ubraniu roboczym. Aby ułatwić sobie pracę i uniknąć wpadek, oprócz wymienionych narzędzi, warto mieć w swojej podręcznej skrzynce jeszcze dwa dodatkowe produkty: dobrą taśmę maskującą i mocną, stabilną folię malarską. Zanim przystąpimy do malowania, powinniśmy dokładnie zabezpieczyć wszystkie powierzchnie i przedmioty, które są narażone na zachlapanie farbą. Mowa przede wszystkim o listwach, włącznikach, a także kaloryferach, oknach i dekoracjach naściennych. Wszystkie te miejsca należy pieczołowicie obłożyć folią i dodatkowo obkleić taśmą. Warto sięgnąć po odpowiednią taśmę maskującą i solidną folię malarską. Ta pierwsza dodatkowo przyda się do oznakowania obszarów naszej pracy.
Wałek malarski
Fot. Ivan Samkov © Pexels
Taśma maskująca
Na rynku dostępnych jest wiele różnych samoprzylepnych taśm maskujących. Warto przy tym pamiętać, że produkty te nie podlegają określonym normom, przez co nie możemy wyróżnić konkretnych, ujednoliconych rodzajów taśm. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tej odpowiedniej? Wiele zależy od tego, na jakiej powierzchni pracujemy. Do większości prac malarskich i wykończeniowych z powodzeniem wystarczy taśma wykonana z krepowanego papieru. Jeżeli mamy do czynienia z delikatną powierzchnią, na przykład tapetą czy ścianą pomalowaną lakierem lub farbami rozcieńczanymi w wodzie, warto sięgnąć po taśmę o niskiej przyczepności. Tego rodzaju produkt dobrze sprawdzi się również wtedy, kiedy potrzebujemy podwójnego maskowania. Z kolei, jeżeli zależy nam na uzyskaniu ostrych krawędzi malarskich i trwałości, a przy tym również na podwójnym maskowaniu, wybierzmy specjalny papier washi o średniej przyczepności. Na tak trudnych powierzchniach, jak sztukaterie, gips, powierzchnie gładkie i chropowate, a także filcowane, dobrze sprawdzą się natomiast taśmy tynkarskie na tkaninie, PVC i PE. Produkty te są odporne na promieniowanie UV i obciążenia mechaniczne. Charakteryzują się również średnią lub wysoką przyczepnością. Istnieją jeszcze taśmy na tkaninie, które świetnie sprawdzą się w przypadku maskowania na takich materiałach jak beton, klinkier, sztuczny kamień czy inne chropowate powierzchnie.
Taśma maskująca
© TESA
Folia malarska
Za pomocą folii malarskiej skutecznie zabezpieczymy przed zabrudzeniem podłogi, meble i sprzęty. Folie dostępne są w różnych rozmiarach. Najważniejszą cechą folii jest jednak jej grubość. Cienka sprawdzi się do zabezpieczenia mebli, które są najmniej narażone na uszkodzenie. Średnia folia malarska nadaje się do osłonienia takich mebli jak stół albo szafa. Gruba folia przyda się natomiast do ochrony podłogi. Istotna jest również łatwość jej usunięcia po zakończeniu prac. Folia powinna być również odporna na wodę, olej i tłuszcz, a także przetarcia i rozerwanie. Praktycznym rozwiązaniem jest także zakup folii ochronnej z taśmą, za pomocą której szczelnie zabezpieczymy wybrane obiekty przed kurzem i innymi zabrudzeniami.
Pędzle
Fot. Rafael Rex Felisilda © UNSPLASH
Urządzasz mieszkanie? Planujesz remont? Mamy dla Ciebie więcej porad na temat farb! Kliknij TUTAJ
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK