Decyzja o sposobie, w jaki będzie ogrzewany nowy dom, jest jedną z pierwszych, które inwestor musi podjąć już na etapie wyboru projektu. Jest też decyzją jedną z najważniejszych, ponieważ przekłada się wprost na wygodę użytkowania i koszt eksploatacji nieruchomości. Jakim rozwiązaniom dostępnym na rynku systemów grzewczych warto się przyjrzeć, budując nowy dom? Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretne rozwiązanie?
Wybór systemu ogrzewania domu – od czego zacząć?
Wybierając system, który będzie ogrzewał nowo wybudowany dom, inwestor powinien zastanowić się nad własnymi preferencjami i oczekiwaniami wobec systemu grzewczego. Musi też wziąć pod uwagę ograniczenia działki, na której powstaje nieruchomość i metraż, jaki chce przeznaczyć na pomieszczenie, w którym mają być zainstalowane urządzenia.
Najważniejsze jednak jest to, że powstający budynek musi spełnić wymagania Warunków Technicznych 2022, które określają m. in., jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia. WT 2022 w bardzo dużym stopniu wpływają więc na to, jakie urządzenie może być zainstalowane w konkretnej inwestycji.
Aranżacja kuchenna z kotłem gazowym Lumea MPX
© BDR THERMEA Group
Kocioł — ale jaki?
Jeśli działka posiada dostęp do gazu ziemnego, dla wielu inwestorów naturalnym wyborem wydaje się kocioł gazowy. Gaz nadal stanowi ekologiczne źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Gazowy kocioł kondensacyjny jest wygodny w obsłudze, a w wersji dwufunkcyjnej zajmuje bardzo mało miejsca,
więc nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie do instalacji – można go powiesić choćby w kuchni.
Jednak jeśli inwestor ma dużą rodzinę i planuje budowę sporego domu z dwiema łazienkami, lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz c.w.u. Takie rozwiązanie zapewni wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, bo dzięki zasobnikowi można podgrzać jej duży zapas. Po pierwsze, nie będziemy mieli do czynienia z obniżonym przepływem, jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, a podczas kąpieli długo nie doświadczymy obniżającej się temperatury napływającej wody.
Warto przyjrzeć się gazowym kotłom kondensacyjnym z oferty marki De Dietrich – lidera kondensacji: MCR3 evo, Lumea MPX, Inidens czy Evodens AMC. Każdy z nich wyróżnia się niezawodnością i wysoką efektywnością, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko naturalne.
Zastosowanie kotła kondensacyjnego Evodens w łazience
© BDR THERMEA Group
Powietrzna pompa ciepła
hcąc korzystać z odnawialnych źródeł energii, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe – połączenie kotła z pompą ciepła. Odpowiednio skonfigurowany regulator zapewni takie załączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna.
Powietrzne pompy ciepła są obecnie jednymi z częściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego. Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń grzewczych. Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają inwestorom cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem oraz wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej.
Jedną z najczęściej wybieranych pomp ciepła marki De Dietrich jest Alezio S R32 z nowym czynnikiem chłodniczym R32 o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Alezio S dostępna także w wersji ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 177 litrów. Warto rozważyć także pompę ciepła monoblok – Alezio M. Dzięki zastosowanej technologii jej montaż jest łatwiejszy, a eksploatacja tańsza.
Powietrzna pompa ciepła Alezio S V200
© BDR THERMEA Group
Nowoczesna klimatyzacja
Planując budowę domu inwestor powinien również przemyśleć kwestię montażu klimatyzacji w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywać będą domownicy. Większość urządzeń dostępnych na rynku posiada funkcję chłodzenia i grzania, co gwarantuje komfort termiczny o każdej porze roku. Natomiast te bardziej zaawansowane technologicznie mogą ponadto osuszać i oczyszczać powietrze w pomieszczeniu.
Zestaw klimatyzacji CLIM”UP SMART od De Dietrich umożliwia nawiew powietrza w czterech kierunkach na odległość aż do 15 metrów, a dzięki pięciu trybom pracy (auto, chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja) jest odpowiedzią na różne potrzeby użytkowników. Zestaw CLIM”UP SMART to jeden z najcichszych klimatyzatorów na rynku. Jest to urządzenie bardzo wydajne oraz pracujące przy niewielkim poborze energii elektrycznej.
BDR Thermea Poland
Grupa BDR Thermea jest wiodącym producentem i dystrybutorem innowacyjnych systemów grzewczych
oraz do podgrzania ciepłej wody użytkowej, m.in. marki De Dietrich i Baxi.
Więcej informacji na stronie firmy BDR THERMEA POLAND Sp. z o.o. w portalu PdD.